Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 21 kwietnia 2019, 11:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Jaka przyszłość czeka Marvela po Avengers: Koniec gry?

Avengers: Koniec gry nie tylko zakończy wątek Thanosa i Rękawicy Nieskończoności, ale zamknie także istotny etap w historii kinowego uniwersum Marvela. Po tym filmie krajobraz kina superbohaterskiego ulegnie sporym zmianom.

Niebawem czeka nas – chyba nie przesadzę, tak ją nazywając – największa filmowa premiera roku, czyli Avengers: Koniec gry. Kinowe uniwersum Marvela w ciągu przeszło dziesięciu lat od swego poczęcia rozrosło się do niebotycznych rozmiarów, stając się popkulturowym fenomenem, który zmienił kształt kina rozrywkowego – to jemu zawdzięczamy nie tylko gigantyczną popularność filmów superbohaterskich, ale też trend tworzenia wielkich uniwersów łączących różne filmy w jedną większą całość.

W Avengers: Końcu gry coś się skończy, a coś innego się zacznie. - 2019-04-18
W Avengers: Końcu gry coś się skończy, a coś innego się zacznie.

Niedługo ten gigantyczny projekt dobiegnie końca. Avengers: Endgame ma być nie tylko wielkim finałem wątków budowanych od dekady w przeszło dwudziestu filmach i urwanych w dramatycznym momencie w ubiegłorocznym Avengers: Wojnie bez granic, ale także punktem zwrotnym dla całego Marvel Cinematic Universe. Kevin Feige (prezes Marvel Studios), Bob Iger (prezes Disneya) i aktorzy oraz reżyserzy związani z filmami wielokrotnie dawali do zrozumienia, że po Końcu gry zmieni się bardzo wiele i czeka nas „finał uniwersum Marvela, jakie znamy”.

Avengers: Koniec gry przyniesie coś, czego dotąd nie widzieliście w filmach superbohaterskich: finał. Pojawią się dwa różne okresy. Era przed filmem Avengers: Endgame i era po tym filmie. I będzie to wyglądać inaczej, niż ludzie oczekują.

Kevin Feige

Co to dokładnie znaczy? W tej kwestii wszyscy pozostają bardzo tajemniczy, zazdrośnie strzegąc sekretów fabularnych nadchodzącego filmu oraz tego, co czeka nas po nim. Kilka strzępów wiadomości do nas jednak dotarło i na ich podstawie, jak również wiedzy o tym, jakie filmy fazy czwartej zostały już potwierdzone, oraz historii komiksowych pierwowzorów możemy wysnuć pewne wnioski. A także trochę pozgadywać i pofantazjować.

Przekazanie pochodni

Najistotniejszą podpowiedzią co do przyszłości uniwersum Marvela jest informacja o tym, że kontrakty wielu istotnych aktorów się kończą – a oni sami w licznych wywiadach podkreślali, że powoli zaczynają być zmęczeni dziesięcioma latami grania tych samych postaci i zamierzają rozstać się z trykotami. Architekci kinowego uniwersum Marvela są tego świadomi, prawdopodobnie zgrali więc wszystko tak, by móc pożegnać przynajmniej część ikon w filmie Avengers: Endgame.

Aktorzy, którym kończą się kontrakty, to Robert Downey Jr. (filmowy Tony Stark / Iron Man), Chris Evans (Steve Rogers / Kapitan Ameryka), Chris Hemsworth (Thor), Michael Douglas (Hank Pym) i Gwyneth Paltrow (Pepper Potts). Część z nich zapewne podpisze nowe umowy i zobaczymy ich ponownie (jak chociażby Jeremy’ego Rennera, który jeszcze kilka dni temu także był wielką niewiadomą, ale świeżo ogłoszony serial o Hawkeye’u potwierdził, że to nie koniec jego przygód), ale dla części będzie to prawdopodobnie wielki finał.

Szczególnie niepewny zdaje się być los „wielkiej trójki” – Kapitana Ameryki, Thora i Iron Mana. To oni od samego początku byli filarami zespołu, żywymi ikonami Mścicieli. Stąd właśnie ich odejście i przekazanie pochodni kolejnym bohaterom – czy to poprzez dobrowolne przejście na emeryturę, czy w wyniku heroicznej śmierci w walce z Thanosem o przywrócenie życia połowie wszechświata – byłoby idealnym motywem, który symbolicznie oddzieliłby dawne uniwersum Marvela od tego, co nadejdzie.

To spotkanie tej trójki było nieformalnym początkiem inicjatywy Avengers. - 2019-04-18
To spotkanie tej trójki było nieformalnym początkiem inicjatywy Avengers.

O ile Chris Hemsworth w wywiadach wciąż wypowiada się entuzjastycznie o graniu Thora, tak Chris Evans i Robert Downey Jr. wykazywali już oznaki zmęczenia i chętnie skorzystaliby z okazji, by mocnym akcentem zakończyć swoją przygodę z tym światem. Pozycja filmowego uniwersum też już jest na tyle silna, że jego architekci mogą sobie pozwolić na pożegnanie trzech mocno rozpoznawalnych superherosów bez ryzyka – logo Marvela stało się tak mocną marką, że potrafi przyciągnąć do kin olbrzymie tłumy na adaptacje komiksów o postaciach, które wcześniej znali tylko najwięksi komiksowi entuzjaści. No przyznajcie się bez bicia – ilu z Was słyszało o Strażnikach Galaktyki i Czarnej Panterze, zanim ich przygody trafiły do kin?

Tak jak w materiałach reklamowych Homecoming Iron Mana było momentami więcej niż samego Spider-Mana, tak w przypadku zapowiedzi Far From Home nie ma go nigdzie. To może być pewna sugestia co do jego przyszłości w uniwersum Marvela. - 2019-04-18
Tak jak w materiałach reklamowych Homecoming Iron Mana było momentami więcej niż samego Spider-Mana, tak w przypadku zapowiedzi Far From Home nie ma go nigdzie. To może być pewna sugestia co do jego przyszłości w uniwersum Marvela.

Biorąc to wszystko pod uwagę, pożegnanie przynajmniej części tria Kapitan Ameryka, Thor, Iron Man – a najpewniej ich wszystkich – jest jedną z bardziej prawdopodobnych tez, jakie można wysnuć w związku z przyszłością kinowego uniwersum Marvela.

NAD CZYM NA PEWNO PRACUJE MARVEL?

Disney w swoim kalendarzu premier zarezerwował już miejsce dla dziesięciu filmów Marvela, z czego my znamy tytuły siedmiu z nich. Są to debiutujący 5 lipca Spider-Man: Daleko od domu, trzecia odsłona Strażników Galaktyki, drugie części Black Panther i Doctora Strange’a, film o Black Widow oraz dwie produkcje wprowadzające nowe postacie – azjatyckiego mistrza kung-fu Shanga Chi oraz grupę długowiecznych superludzi Eternals. Nie licząc Spider-Mana, nie znamy żadnych dat premier, wymienione filmy mają jednak do dyspozycji następujących dziewięć zarezerwowanych już przez Disneya terminów: 1 maja 2020 roku, 31 lipca 2020 roku, 6 listopada 2020 roku, 12 lutego 2021 roku, 7 maja 2021 roku, 5 listopada 2021 roku, 18 lutego 2022 roku, 6 maja 2022 roku, 29 czerwca 2022 roku.

Ponadto, ze względu na jesienny start platformy VoD Disney+, znacznie istotniejszą częścią uniwersum mają szansę stać się również seriale, które dotychczas traktowano mocno po macoszemu i które zdawały się nie łączyć z kinowym uniwersum. Jak dotąd zapowiedziano cztery produkcje tworzone specjalnie z myślą o platformie Disneya, w których zobaczymy superbohaterów znanych z dużego ekranu: The Falcon & The Winter Soldier, WandaVision, Loki oraz niemający jeszcze tytułu (chociaż sądząc po poprzednich trzech, łatwo go zgadnąć) serial o Hawkeye’u.

TWOIM ZDANIEM

Pójdziesz na Avengers Koniec gry do kina?

Tak
83,8%
Nie
16,2%
Zobacz inne ankiety
Recenzja filmu Avengers: Endgame – wielkie pożegnanie
Recenzja filmu Avengers: Endgame – wielkie pożegnanie

11 lat i 22 filmy znajdują kulminację w czwartej części Avengers. Koniec gry ma przed sobą trudne zadanie satysfakcjonującego zakończenia wielkiego etapu największej kinowej serii w historii. Ale przecież nie z takimi zadaniami radzili sobie bohaterowie.

Avengers 4 Endgame – wszystko, co wiemy o murowanym hicie 2019 roku
Avengers 4 Endgame – wszystko, co wiemy o murowanym hicie 2019 roku

Wielki finał uniwersum Marvela w takiej formie, w jakiej znamy je dziś, nadchodzi. Co wiemy o Avengers: Endgame, czyli kolejnym filmie o Kapitanie Ameryce, Thorze, Iron Manie, Hulku i innych superbohaterach tworzących Mścicieli?

Recenzja filmu Avengers: Wojna bez granic – koniec świata!
Recenzja filmu Avengers: Wojna bez granic – koniec świata!

Budowane od 10 lat kinowe uniwersum Marvela właśnie doczekało się pierwszej części najbardziej emocjonującego punktu w swej historii. Avengers: Infinity War to film totalny, który robi, co może, by widza zaszokować i zadowolić.

Komentarze Czytelników (37)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
21.04.2019 12:40
ajax34
11
odpowiedz
ajax34
57
Porucznik

Odblokowałem reklamy i przy każdym artykule muszę oglądać japy tych rezigiuszy czy tam gimperów. To już wolę reklamę podpasek.

21.04.2019 12:19
😈
mmg18
2
Junior

Mam nadzieję że zdechnie to uniwersum bezpowrotnie.
Wesołych Świąt.

21.04.2019 12:40
ajax34
11
odpowiedz
ajax34
57
Porucznik

Odblokowałem reklamy i przy każdym artykule muszę oglądać japy tych rezigiuszy czy tam gimperów. To już wolę reklamę podpasek.

21.04.2019 13:05
odpowiedz
2 odpowiedzi
toyminator
22
Konsul

Mam nadzieję, że pójdą właśnie w alternatywne rzeczywistości. Żeby było jeszcze ciekawiej. Tylko po co wykupili X-menów i F4 ,skoro i tak nie będzie ich przez 5 lat.Znaczy gdzieś tam sobie będą już latać,ale jakoś tak dziwnie.

21.04.2019 13:09
odpowiedz
1 odpowiedź
Kalbi84
39
Pretorianin

Mam nadzieję że zdechnie to uniwersum bezpowrotnie.
Żyj i daj żyć innym.

Co do tematu:
- Spider-Man 2 i 3
- Dr Strange 2 i 3
- Kapitan Marvel 2 i 3
- Gotg 3
- Black Panther 2 i 3
- Ant-Man 3
- The Eternals
- Deadpool, X-Men i F4
- nowe postacie
- kolejne widowiska z wieloma bohaterami przeciwko np. Galaktusowi, sekretnej inwazji Skrullów

I pewnie jeszcze więcej.

21.04.2019 13:24
KMyL
😜
odpowiedz
KMyL
91
BetterWeebThanRed
Wideo

Jaka przyszłość czeka Marvela po Avengers: Koniec gry?
Ważniejsze jest IMO to JAK się ten "Endgame" zakończy.
Mam nadzieję, że ten film będzie WAŻNY. Bardzo, BARDZO WAŻNY.

https://youtu.be/nRp1CK_X_Yw

21.04.2019 13:49
ddawdad
1
odpowiedz
1 odpowiedź
ddawdad
12
Generał

Feige raz nawet wspomniał o horrorach z Ghost Riderem i Blade'em, więc pewnie rozwiną wątki demoniczne i fantastyczne.

21.04.2019 13:52
DardPL
odpowiedz
2 odpowiedzi
DardPL
10
Legionista

Jest sens iść na endgame jeśli nie widziałem jeszcze kapitan marvel?

21.04.2019 15:25
odpowiedz
lis22
25
Centurion

A: - Na pewno będą kolejne części 'Avengers", mówił o tym, min. cały szef Disneya.
B: - Nie wierzę w śmierć w "Endgame" a już na pewno nie wierzę w odejście całego trio - Iron Man, Cap i Thor, co najwyżej odejdzie Cap ale Stark i Odinson pozostaną w uniwersum.

21.04.2019 17:03
odpowiedz
1 odpowiedź
Demilisz
143
Generał

możemy spodziewać się dalszego rozszerzania reprezentacji mniejszości etnicznych, narodowych i społecznych.

A niech sobie rozszerzają. Rynek zweryfikuje czy to dobry ruch czy nie (chociaż jeśli będzie klapa to mało kto będzie miał jaja przyznać, że popełniono błąd. Osoby zwiazane z ostatnim Ghotsbusters do tej pory uważają, że film był świetny, ale nie wyszło, bo fani oryginałów nienawidzą kobiet)

post wyedytowany przez Demilisz 2019-04-21 17:04:19
21.04.2019 17:57
odpowiedz
10 odpowiedzi
forzaroma
27
Chorąży

Trochę się dziwię dorosłym widzom, którzy śledzą tę serię film po filmie i im się nie nudzi ta niekończąca się młócka superbohaterów. Ale cóż, co kto lubi. Obejrzę raz na ruski rok coś z tego i mi to stanowczo wystarcza. Ostatnio oglądałem wychwalanego i bardziej dorosłego Logana, i rewelacji to tam nie było. Wojna bohaterów była niezła i śmieszna. Endgame nie będę oglądał bo cały ten Thanos wygląda kretyńsko. Chyba trudno o durniej wyglądającego antagonistę.

21.04.2019 20:58
odpowiedz
1 odpowiedź
Xand3rd
10
Centurion

wpadłem tu tylko napisać...na cholere ten spojler kto zginie w obrazku tego newsa? ja nie oglądam specjalnie i nie czytam o tym żeby mieć niespodzianke ale lubię do was zaglądać i taki zonk robicie?

Moderacja: Użytkownik Forum zobowiązany jest do unikania używania wulgaryzmów, także w postaci skrótów: §2 podpunkt 2b Regulaminu Forum -> https://www.gry-online.pl/regulamin.asp?ID=2

post wyedytowany przez Admina 2019-04-22 07:38:34
21.04.2019 20:59
papież Flo IV
😈
odpowiedz
papież Flo IV
30
Biskup

Ale pogrom w ankiecie:P
Gdybym chciał kupić bilet na to filmidło, to do kina bym poszedł w 2028

22.04.2019 13:04
Zły Wilk
odpowiedz
Zły Wilk
17
Centurion

Biorąc pod uwagę opisane w artykule prawdopodobne trendy MCU, muszę przyznać że tytuł koniec gry jak najbardziej pasuje. Nie wierzę że wymyślą już cokolwiek interesującego.

22.04.2019 14:53
odpowiedz
el.kocyk
131
Legend

A dla mnie Thanos w sumie ma rację. Jego logika do mnie przemawia

23.04.2019 09:58
odpowiedz
Gieszu
11
Konsul

Po przestudiowaniu spoilerów z wczorajszej premiery mogę tylko powiedzieć, że ten film to mindbroker z pierwszej ligi. Co się tam dzieje to głowa mała. Akurat jestem z tej grupy ludzi, których spoilery jeszcze bardziej nakręcają na seans i w tym konkretnym przypadku hype osiągnął już level hard

23.04.2019 11:16
odpowiedz
jonash01
16
Konsul

Aż nawet ja do kina pójdę, świat się kończy. Ostatni film marvela (jeśli nie jedyny) jaki widziałem na wielkim ekranie, to chyba pierwsza część Avengers. Wielkim fanem tych filmów nie jestem i nie będę, ale na tyle Infinity War mnie zaintrygowało, że się już szarpnę.

24.04.2019 01:09
RavGreend
odpowiedz
RavGreend
4
Legionista

Jako fanboy uniwersum marvela, jaram się premierą jak wiadoma katedra. Uważam, że faza 4 faktycznie skupi się na innych, pojedynczych bohaterach, ale dla avengersów to nie jest "endgame". Jest jeszcze tyle możliwości i scenariuszy komiksowych na filmy, że nie zdziwiłbym się gdybym za jakieś 5-6 lat jarał się premierą Avengers 7-8.

24.04.2019 23:14
odpowiedz
yetiszon
15
Centurion

szkoda jakby poszli teraz w pojedyncze zamknięte opowieści, to co było ciekawe w MCU, to fakt, że wszystko ze sobą łączyło, tworzyło spójny świat
w każdym z filmów mogliśmy obserwować efekty wydarzeń innych, a Infinity War doskonale spinał wszystko w całość
nawet seriale współgrały z filmami
a teraz cały dorobek uniwersum ma zostać zaprzepaszczony na rzecz jednostrzałowców :/

04.05.2019 00:31
odpowiedz
bloker18
22
Chorąży

Jeśli "przyszłość" ma być na takim samym poziomie jak end game, to niech lepiej to już zostawią w spokoju. Bo przypuszczam, że będzie tylko coraz gorzej.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze