Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 19 maja 2020, 12:07

autor: Barx

Technologia 5G – co to jest?

Przyglądamy się, czym właściwie jest reprezentant piątej generacji technologii mobilnej – 5G – oraz jakie konsekwencje może mieć wprowadzenie go na polski rynek.

Sieć 5G - jakie telefony?

Opierając się na dotychczas dostępnych informacjach odnośnie 5G, można stwierdzić, że nowa sieć jest godnym następcą obecnego 4G. O jej możliwościach powoli możemy przekonać się na własnej skórze. Pierwszą komercyjnie dostępną sieć uruchomił już Plus, a w drodze są pozostali operatorzy. Usługa Plusa to na razie tylko namiastka prawdziwego 5G, bo działa na częstotliwości 2600 MHz, na co dzień wykorzystywanej przez LTE. Na rynek trafia też coraz więcej smartfonów działających w sieci piątej generacji.

Warto też pamiętać, że nie każdy smartfon obsłuży 5G na częstotliwości LTE. W Plusie na razie są to urządzenia Huaweia – P40, P40 Pro i Mate Xs. Niedługo mają do nich dołączyć kolejne. Pozostali operatorzy wykorzystają częstotliwości 2100 MHz i tutaj już na starcie liczba kompatybilnych urządzeń powinna być większa.

Pierwsze na polskim rynku smartfony obsługujące 5G to głównie flagowce, na modele budżetowe z nową technologią jeszcze musimy nieco poczekać. - Technologia 5G – co to jest? - dokument - 2020-05-19
Pierwsze na polskim rynku smartfony obsługujące 5G to głównie flagowce, na modele budżetowe z nową technologią jeszcze musimy nieco poczekać.

Mimo niewątpliwych korzyści z sieci 5G w smartfonach, warto też zastanowić się nad jej negatywnymi skutkami. Jak już ustaliliśmy, 5G najlepiej czuje się w obecności wielu anten dookoła, ale i sam moduł we wnętrzu telefonu ma być dość słusznych rozmiarów. To niestety ma przełożenie na wymiary smartfonów. Większość z nich jest naprawdę duża, choć już pojawiają się pierwsze wyjątki. Jak choćby Huawei P40.

Modemy sieci 5G nie wymusiły na producentach sprzętu kompromisów. Nie muszą rezygnować z głośników stereo, czy dodatkowych aparatów. Otwarta pozostaje kwestia ceny. Pierwsze smartfony z 5G były drogie, ale powoli pojawiają się już urządzenia ze średniej półki, które będzie można kupić za mniej niż 2000 zł. Na ten moment w polskich sklepach 5G to głównie domena flagowców. Oprócz wspomnianych wcześniej smartfonów z rodziny Huawei P40, są to chociażby Xiaomi Mi 10 oraz Xiaomi Mi 10 Pro i topowe modele Samsunga, jak Galaxy S20 Ultra.

Po kim możemy się spodziewać zapowiedzi telefonów 5G w najbliższym czasie?

Aktualnie (prawie) każdy producent smartfonów ma już w ofercie urządzenie działające w sieci 5G. Prawie, bo do tego grona w tym roku powinien dołączyć Apple z iPhone 12. Firma wie, że nie może przespać momentu popularyzacji sieci 5G. Apple jak wiadomo ma ogromny wpływ na świadomość użytkowników smartfonów.

5G zabija? Obalamy mity
5G zabija? Obalamy mity

Anteny 5G stały się bohaterami wielu teorii spiskowych. Nowa technologia ma być niebezpieczna dla zdrowia, a w niektórych krajach nawet zakazana. Czy maszty 5G są szkodliwe? A może więcej zagrożeń wiąże się z ich przeciwnikami?

Sieć 5G w Polsce – zagrożenie czy nowe możliwości?
Sieć 5G w Polsce – zagrożenie czy nowe możliwości?

Rok 2020 zdecydowanie będzie rokiem 5G. Również w Polsce po raz pierwszy będziemy mogli na własnej skórze przekonać się, czym jest sieć komórkowa piątej generacji. No właśnie, czym jest 5G? Czy jest szkodliwe? Kiedy będzie dostępne w Polsce?