futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 26 października 2018, 15:48

autor: Amadeusz Cyganek

Jak walczyć z lagami przy słabym internecie? Mobilny i radiowy internet można poprawić

Lagi to rzecz, która śni się po nocach wszystkim miłośnikom sieciowej rozgrywki. Podpowiadamy co zrobić, by były one jak najmniej uciążliwe, lub też możliwe stało się ich całkowite wyeliminowanie.

Spis treści

Wyłącz niepotrzebne aplikacje pracujące w tle

Przechowywanie plików w chmurze jest bardzo wygodne, ale ich ciągła synchronizacja obciąża łącze. - 2018-10-26
Przechowywanie plików w chmurze jest bardzo wygodne, ale ich ciągła synchronizacja obciąża łącze.

Aplikacje pracujące w tle to zmora wszystkich osób korzystających z niezbyt wydajnego łącza internetowego – takie programy potrafią nie tylko mocno obciążać sieć, ale także zjadać mnóstwo zasobów systemowych, co przecież również wpływa na płynność działania peceta. Dotyczy to zwłaszcza różnorodnych usług funkcjonujących w chmurze – wystarczy wspomnieć chociażby o Dropboksie czy Google Drivie, które nieustannie synchronizują dane. Dobrym pomysłem będzie ich wyłączenie oraz usunięcie przypisanego do nich procesu (patrz niżej).

REGULARNE ODROBACZANIE

To rzecz oczywista, ale i tak warto o tym wspomnieć. Złośliwe oprogramowanie potrafi intensywnie korzystać z naszego łącza. Warto zadbać o odpowiedniego antywirusa, aktualizować go i regularnie skanować komputer w poszukiwaniu wirusów, adware’ów, trojanów itp.

Jak wyłączyć proces powiązany z aplikacją?

Wyłączenie procesu powiązanego z aplikacją jest bardzo proste. Wystarczy:

  1. Wcisnąć kombinację Ctrl + Alt + Del.
  2. Wejść w „Menedżera zadań” i wybrać opcję „Więcej szczegółów”.
  3. W polu „Procesy w tle” odnaleźć procesy przypisane do wybranego programu.
  4. Kliknąć na wybrany proces prawym przyciskiem myszy i w menu kontekstowym skorzystać z opcji „Zakończ zadanie”.

Lista programów, których warto się pozbyć w trakcie rozgrywki, jest oczywiście zdecydowanie dłuższa. Sporo zasobów systemowych zabiera na przykład uruchomiona przeglądarka Google Chrome – warto więc zamykać wszelkie okna przed grą, choć nawet to może nie wystarczyć, bowiem aplikacja ta ma tendencję do synchronizowania danych także po wyłączeniu. Jedynym rozwiązaniem jest więc usunięcie tego procesu zgodnie z powyższą instrukcją.

Warto także zamknąć każdego klienta gry, którego akurat nie używamy – uruchomione nawet w „trayu” takie usługi jak Battle.net, Wargaming.net Game Center, GOG Galaxy czy Steam często aktualizują gry, co wpływa na szybkość działania internetu. Tutaj również dobrze jest pokusić się o wyłączenie procesów lub ręczne wyłączenie automatycznych aktualizacji.

TANI ROUTER MOŻE BYĆ PROBLEMEM

Składając komputer, często lekceważymy jakość zasilacza, a instalując w domu internet, zwykle nie zwracamy uwagi na router. To błąd, bo sprzęt niskiej jakości może być przyczyną naszych problemów z połączeniem.

Warto także pokusić się o wyłączenie antywirusów – jeśli jest to niemożliwe lub nie chcecie rezygnować z pełnej ochrony, koniecznie sprawdźcie, czy program akurat nie aktualizuje baz wirusów oraz czy nie skanuje komputera, co mocno obciąża sprzęt i / lub łącze.

Smartfon podłączony do komputera to potencjalny problem

W trakcie gry smartfona najlepiej ładować z gniazdka, a nie przez port USB w komputerze. - 2018-10-26
W trakcie gry smartfona najlepiej ładować z gniazdka, a nie przez port USB w komputerze.

Wielu z nas ładuje swoje smartfony za pośrednictwem portu USB dostępnego w komputerze – jednak zwłaszcza w przypadku sprzętu Apple’a prowadzi to w prostej linii do synchronizacji plików dostępnych w urządzeniu za pośrednictwem oprogramowania iTunes. Jeśli gracie, warto wstrzymać się z ładowaniem smartfonów lub też nie pozwolić na udostępnienie danych znajdujących się na urządzeniu mobilnym.

Ogranicz efekty wizualne i graj na pełnym ekranie

Choć może być to dla wielu osób zaskakujące, dobrze wiedzieć, że spory wpływ na płynność rozgrywki w sieci mają także ustawienia grafiki. W dużej liczbie przypadków to właśnie zbyt mała liczba FPS-ów lub niewielka moc obliczeniowa peceta potrafi stać za znienawidzonymi „zwieszkami” w trakcie zabawy. Wydaje nam się, że to typowe lagi, wynikające z problemów z połączeniem, ale odpowiedzialny za nie może być także nasz sprzęt.

Granie w sieci w bardziej wymagające sprzętowo tytuły często będzie wymuszać obniżenie ustawień grafiki. - 2018-10-26
Granie w sieci w bardziej wymagające sprzętowo tytuły często będzie wymuszać obniżenie ustawień grafiki.

Warto więc upewnić się, czy wszystko jest w porządku z wydajnością naszego peceta i płynnością rozgrywki, chociażby obniżając jakość grafiki w ustawieniach. Należy także pamiętać, by grać na pełnym ekranie, a nie w oknie. W przeciwnym razie do głosu dojdą różnego rodzaju procesy systemowe, które potrafią zauważalnie obciążyć komputer.

Sporo porad na temat tego, jak przywrócić peceta do stanu używalności, znajdziecie w naszym poradniku, w którym przedstawiamy zarówno sposoby na sprzętowy upgrade, jak i na zaopiekowanie się naszym komputerem za pośrednictwem odpowiednich funkcji systemowych czy specjalistycznego oprogramowania.

A może to nie nasza wina?

Czasem lagi wynikają z problemów po stronie samej gry. Przypomnijmy chociażby trudny start For Honor. - 2018-10-26
Czasem lagi wynikają z problemów po stronie samej gry. Przypomnijmy chociażby trudny start For Honor.

Na koniec warto pamiętać, że lagi w trakcie rozgrywki sieciowej wcale nie muszą być spowodowane wyłącznie naszym zbyt słabym internetem. Bardzo często mamy do czynienia z problemami dotyczącymi przepustowości serwerów – wielokrotnie jedyną możliwością, by uniknąć dalszych kłopotów wynikających z przeciążenia tychże, jest reset bądź ograniczenie liczby graczy.

Regularnie odnotowujemy także utrudnienia związane z matchmakingiem – również i w tym wypadku prędkość, z jaką gra odnajduje potencjalnego przeciwnika, zależy nie tylko od sprawności działania serwerów, ale również od tego, czy pewne mechanizmy w grze zostały właściwie zaprojektowane, w przeciwnym wypadku znacznie wydłużają czas oczekiwania na zabawę. Jak więc widzicie, za lagi mogą odpowiadać też twórcy gier – i wcale nierzadko się tak dzieje.

MASZ LEPSZE RADY? POCHWAL SIĘ!

Masz lepsze metody walki z lagami? Pochwal się nimi w komentarzu pod tekstem – możesz pomóc komuś, to ma te same problemy.

TWOIM ZDANIEM

Na jakim internecie grasz?

Radiowym
26,3%
Mobilnym
18,3%
DSL (łącze oparte na linii telefonicznej)
9,4%
Satelitarnym
1%
Kablowym
44%
Innym
1%
Zobacz inne ankiety
Laptop do gier za 2000 zł... nie istnieje! Nie dajcie się nabrać
Laptop do gier za 2000 zł... nie istnieje! Nie dajcie się nabrać

Nowy laptop do gier za 1799 złotych! Wspaniała oferta, myślimy, a potem patrzymy na specyfikację i odkrywamy dwurdzeniowy procesor i kartę graficzną, która w trzyletnim już Wiedźminie 3 wyciąga 18 FPS-ów na poziomie low w rozdzielczości HD.

Jak przyspieszyć stary komputer? Co zrobić, żeby PC szybciej działał
Jak przyspieszyć stary komputer? Co zrobić, żeby PC szybciej działał

Wiele osób uważa, że jedyną receptą na powolny komputer jest kupno nowego. To nieprawda – istnieje wiele sposobów na to, by wycisnąć z poczciwego peceta całkiem solidną dawkę młodzieńczego wigoru. Co ważne – większość z nich jest całkowicie darmowa!