Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 18 kwietnia 2022, 08:09

Najlepsze słuchawki gamingowe. Ranking 2022

Oto najlepsze zestawy słuchawkowe dla graczy (lub alternatywne zestawy słuchawki plus mikrofon), podzielone na kilka zakresów cenowych. Proponujemy headsety do 100, 200, 300, 400 i 500 zł, a także najlepsze drogie modele dla profesjonalistów.

Zestawy słuchawkowe to najwygodniejsze urządzenia audio do kulturalnych rozmów z przyjaciółmi lub w przypadku posiadania wrażliwych współlokatorów. Na zdjęciu: Sennheiser Game One, jeden z najbardziej komfortowych i najlepiej brzmiących zestawów słuchawkowych dostępnych na PC. - Najlepsze słuchawki gamingowe. Ranking 2022 - dokument - 2022-04-20
Zestawy słuchawkowe to najwygodniejsze urządzenia audio do kulturalnych rozmów z przyjaciółmi lub w przypadku posiadania wrażliwych współlokatorów. Na zdjęciu: Sennheiser Game One, jeden z najbardziej komfortowych i najlepiej brzmiących zestawów słuchawkowych dostępnych na PC.

Rosnąca liczba gier online przyczynia się do zwiększenia popularności słuchawek gamingowych. W końcu zabawa z przyjaciółmi dzięki aplikacjom takim jak Discord, TeamSpeak, Ventrilo czy Skype jest o wiele przyjemniejsza niż granie w ciszy. Jednak również ci z nas, którzy dzielą przestrzeń z wrażliwymi na hałas członkami rodziny, współlokatorami lub sąsiadami, mogą dzięki nim uniknąć problemów. Ponadto dobrze brzmiące zestawy słuchawkowe i słuchawki są tańsze niż głośniki oferujące porównywalną jakość dźwięku. Wszystko to sprawia, że połączenie słuchawek i mikrofonu jest obecnie popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Aktualnie na rynku istnieje niezliczona liczba słuchawek gamingowych i w ofercie producentów są zarówno tanie modele, już za mniej niż 80 złotych, jak i te z najwyższej półki, kosztujące nawet 1200 złotych.

Stereo czy surround?

Z technicznego punktu widzenia zestawy słuchawkowe dzielą się na dwie grupy: te o klasycznym wzornictwie stereo (tj. posiadające jeden głośnik na ucho) oraz zestawy słuchawkowe typu „surround”, które próbują stworzyć przestrzenne brzmienie poprzez umieszczenie kilku głośników w jednej słuchawce. Jednak nawet przy użyciu zwykłego headsetu stereo nie musicie rezygnować z dźwięku przestrzennego, jeśli posiadacie kartę dźwiękową z opcją symulacji takiego efektu, np. Creative Sound Blaster Z lub wzmacniacz słuchawkowy USB GSX 1000 firmy Sennheiser.

Wiele wysokiej jakości kart dźwiękowych wykorzystuje w tym celu dodatkowy wzmacniacz słuchawkowy, który zapewnia najlepszą jakość dźwięku również w drogich słuchawkach o wysokiej impedancji. Ponadto niektóre z droższych kart dźwiękowych, takie jak Creative Sound Blaster ZxR, wykorzystują oddzielny mikrofon na biurko dołączony do zestawu, co jeszcze bardziej ułatwia łączenie ich z normalnymi słuchawkami.

Dzięki modelowi GSX 1000 Sennheiser wprowadził świetny wzmacniacz słuchawkowy dla graczy, który nie dość, że bardzo dobrze brzmi, to jeszcze jest bardzo praktyczny. - Najlepsze słuchawki gamingowe. Ranking 2022 - dokument - 2022-04-20
Dzięki modelowi GSX 1000 Sennheiser wprowadził świetny wzmacniacz słuchawkowy dla graczy, który nie dość, że bardzo dobrze brzmi, to jeszcze jest bardzo praktyczny.

Niektóre słuchawki gamingowe nie są podłączane standardowo, czyli za pomocą analogowej wtyczki jack 3,5 mm podłączanej do karty dźwiękowej, ale wykorzystują kartę dźwiękową USB, która po podłączeniu do portu przejmuje zadanie obliczania dźwięku. W wielu tego typu zestawach karta dźwiękowa na USB jest jednak opcjonalna (doczepiana) i posiadacze zintegrowanej karty dźwiękowej na płycie głównej lub klasycznej karty dźwiękowej nadal mogą z nich korzystać.

Na koniec mamy jeszcze podział zestawów słuchawkowych ze względu na otwartą lub zamkniętą konstrukcję – dotyczy to nauszników. Gdy konstrukcja jest otwarta, słuchawki przepuszczają część dźwięków z zewnątrz, a wentylacja uszu jest lepsza niż w przypadku modeli zamkniętych, które znacząco tłumią odgłosy naszego otoczenia.

Alternatywą dla zestawów słuchawkowych jest połączenie słuchawek oraz mikrofonu przypinanego lub umieszczonego na biurku. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że słuchawki zazwyczaj oferują (czasami znacznie) lepszy dźwięk niż headsety gamingowe w tej samej cenie. Na ostatniej stronie tego artykułu znajdziecie propozycje połączenia słuchawek i osobnego mikrofonu.

Więcej na temat dźwięku w słuchawkach i głośnikach dowiecie się z naszego artykułu: Co warto wiedzieć o audio w grach.

Z reguły headsety do grania kosztują zdecydowanie więcej niż oferująca porównywalną jakość dźwięku kombinacja słuchawek i przypinanego mikrofonu. - Najlepsze słuchawki gamingowe. Ranking 2022 - dokument - 2022-04-20
Z reguły headsety do grania kosztują zdecydowanie więcej niż oferująca porównywalną jakość dźwięku kombinacja słuchawek i przypinanego mikrofonu.

Sprawdź najlepsze okazje na słuchawki komputerowe w najniższych cenach.

TWOIM ZDANIEM

Headset jakiej firmy poleciłbyś znajomemu:

SteelSeries
25,7%
HyperX
25,4%
Razer
8,6%
Sennheiser
8,5%
Inna
7,5%
Logitech
6,7%
Beyerdynamic
3,5%
Creative
3,4%
Corsair
2,7%
SPC Gear
1,6%
Sharkoon
1,5%
Roccat
1,1%
Tracer
0,9%
Turtle Beach
0,7%
MODECOM
0,6%
A4 Tech
0,5%
Trust
0,5%
Genius
0,4%
Teufel Cage
0,4%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze słuchawki bluetooth - brak mini jacka w smartfonie to nie problem
Najlepsze słuchawki bluetooth - brak mini jacka w smartfonie to nie problem

Słuchawki bluetooth zyskują na popularności m.in. dzięki producentom smartfonów, którzy likwidując tradycyjne gniazdo słuchawkowe, poniekąd popychają nas w stronię urządzeń bezprzewodowych. Prezentujemy ciekawe modele z różnych przedziałów cenowych.

Słuchawki 7.1 – czy warto kupić do gier?
Słuchawki 7.1 – czy warto kupić do gier?

Rozglądając się za nowymi słuchawkami, gracze coraz częściej wybierają modele oferujące dźwięk przestrzenny 7.1. Czy rozwiązania tego typu faktycznie mają sens? Jak przekładają się na wrażenia z rozgrywki oraz wyniki osiągane w grach?

Słuchawki gamingowe i głośniki – co warto wiedzieć o audio w grach
Słuchawki gamingowe i głośniki – co warto wiedzieć o audio w grach

Często skupiamy się jedynie na grafice w grach, zapominając kompletnie o dźwięku. Jakie słuchawki lub głośniki najlepiej nadają się do gamingu? Na co zwracać uwagę podczas zakupów?