futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 4 maja 2018, 15:00

autor: Amadeusz Cyganek

Jak przyspieszyć stary komputer? Co zrobić, żeby PC szybciej działał

Wiele osób uważa, że jedyną receptą na powolny komputer jest kupno nowego. To nieprawda – istnieje wiele sposobów na to, by wycisnąć z poczciwego peceta całkiem solidną dawkę młodzieńczego wigoru. Co ważne – większość z nich jest całkowicie darmowa!

Spis treści

Kupno nowego komputera to w dzisiejszych czasach niełatwa sztuka – ze względu na stale rosnące ceny podzespołów, a także za sprawą kopaczy kryptowalut nabycie dobrej karty graficznej czy wydajnej pamięci RAM za rozsądną kwotę graniczy z cudem. Wielu czeka na zauważalne obniżki cen poszczególnych części, ale momentami wygląda to jak oczekiwanie na niemożliwe. Odkładanie decyzji o zakupie nowego komputera wcale nie musi być dobrym wyjściem.

Może więc zamiast tego warto spróbować odrestaurować swój sprzęt i tchnąć w niego nowe życie? Rozwiązanie to pozwoli odłożyć na jakiś czas nasze plany wyposażenia się w nowy pecet. Przyspieszenie starego to nie tylko kwestia wymiany podzespołów – poprawę wydajności przyniesie także zwykłe zrobienie porządku czy kilka prostych trików, które mogą sprawić, że już po paru godzinach nasz komputer będzie działać jak za swoich najlepszych lat. I co najważniejsze – możecie to zrobić zupełnie sami, bez konieczności wspierania się wykwalifikowanymi informatykami. Sprawdźmy zatem, co da się zdziałać w celu przyspieszenia starego peceta.

SPIS TREŚCI

Część I – hardware

  1. Dokupienie dysku SSD
  2. Dołożenie pamięci RAM
  3. Kupno starszej karty graficznej

Część II – system

  1. Wyłączenie programów w autostarcie
  2. Wyłączenie efektów wizualnych
  3. Odinstalowanie niepotrzebnych programów
  4. Regularne oczyszczanie pulpitu z niepotrzebnych ikonek
  5. Wyłączenie indeksowania plików
  6. Regularna defragmentacja dysku
  7. Czyszczenie rejestru
  8. Dbanie o aktualizację sterowników
  9. Reinstalacja systemu

Część III – programy

  1. Usuń zbędne programy antywirusowe i blokujące malware
  2. Skorzystaj z oprogramowania czyszczącego komputery

Część pierwsza – hardware

Dokupienie dysku SSD (od 150 zł)

W starszych komputerach nadal królują dyski HDD – to oczywiste, bowiem jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy praktycznie żadnego wyboru i tradycyjny „twardziel” był jedynym sensownym rozwiązaniem pozwalającym na wygodne magazynowanie danych. Dziś sytuacja uległa jednak istotnej zmianie – ogromną popularnością cieszą się bowiem dyski SSD, które – choć są, niestety, zauważalnie droższe od nośników talerzowych oraz mniej pojemne – oferują znacznie szybsze działanie.

Dysk SSD z pewnością przyspieszy pracę komputera. - 2018-05-04
Dysk SSD z pewnością przyspieszy pracę komputera.

Uruchomienie systemu w kilka sekund czy szybsze ładowanie gier i programów to elementy, które zachęcają do kupna dysku SSD. Wcale nie zamierzam Was namawiać do wymiany poczciwego twardziela na nową technologię – warto jednak zaopatrzyć się nawet w najmniejszy, podstawowy model SSD o pojemności 120 GB. Za taki dysk zapłacimy już około 150 złotych i jest to przestrzeń jak najbardziej wystarczająca do tego, by przerzucić nań system oraz najważniejsze programy, wykorzystywane w codziennej pracy. Instalacja takiego nośnika nie wymaga praktycznie żadnego doświadczenia – to kwestia podpięcia odpowiedniego okablowania oraz montażu wewnątrz obudowy za pomocą śrubek (a obejdzie się nawet bez nich, bo dysk SSD nie musi być porządnie zamontowany – nie zaszkodzi mu, jeśli będzie tylko zwisał). Różnica w wydajności będzie zauważalna.

  1. Najlepsze dyski SSD dla graczy – porady dla kupujących w kwietniu 2018

Dołożenie pamięci RAM (od 250 zł)

Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że pamięć RAM to bardzo istotny element każdego peceta. To właśnie w niej przechowywane są informacje o aktualnie wykonywanych czynnościach czy uruchamianych programach oraz ich aktywności. Dlatego też zasada jest bardzo prosta – im więcej RAM-u, tym lepiej.

Szukając RAM-u do swojego peceta, warto jednak sprawdzić, którą generację obsługuje posiadana przez nas płyta główna. W przypadku pecetów sprzed ponad 10 lat istnieje duże prawdopodobieństwo, że zastosowano już dość przestarzałe kości DDR2. Kupno fabrycznie nowych wcale jednak nie jest takie trudne – w sklepach znajdziemy jeszcze wiele egzemplarzy, choć ich pojemność raczej nie zachwyca, a i cena jest dość wysoka. Za moduł o pojemności 2 GB przyjdzie nam zapłacić nieco ponad 100 zł, ale trzeba mieć na uwadze, że to technologia już wycofana z produkcji. Warto poszukać używanych kości na popularnych serwisach aukcyjnych, co pozwoli nieco zaoszczędzić.

Pamięci RAM nigdy nie jest za wiele – to zasada, której warto hołdować. - 2018-05-04
Pamięci RAM nigdy nie jest za wiele – to zasada, której warto hołdować.

Zdecydowana większość osób planujących upgrade swojego kilkuletniego peceta z pewnością zainteresuje się modułami DDR3. Biorąc pod uwagę fakt, że sporo płyt głównych posiada tylko dwa sloty na pamięć RAM, w wielu przypadkach konieczna będzie wymiana kości na nowe. Absolutnym minimum w dzisiejszych czasach jest 8 GB, najlepiej w wariancie dwóch modułów po 4 GB pracujących w trybie Dual Channel. Za najtańsze pamięci tego typu zapłacimy ok. 250 zł – całkiem sporo, ale w obliczu stale rosnących cen tych podzespołów trzeba liczyć się z tym, że niebawem będzie jeszcze drożej.

Kupno taniej karty graficznej (od 500 zł)

Kupno karty GeForce GTX 1050 to naprawdę dobry pomysł (na zdjęciu model firmy Gigabyte). - 2018-05-04
Kupno karty GeForce GTX 1050 to naprawdę dobry pomysł (na zdjęciu model firmy Gigabyte).

Podstawowym komponentem dla każdego gracza jest karta graficzna. To zasadniczy element peceta wpływający na możliwości komputera, jeśli chodzi o wirtualną rozrywkę. Niestety, obecnie kupno nowej i droższej karty graficznej często mija się z celem – ogromne zainteresowanie kryptowalutami sprawiło, że wydajne układy kosztują bardzo dużo, a podwyżki objęły praktycznie każdy segment GPU. Wpływom tej grupy klientów oparł się jedynie segment najtańszych, starszych kart graficznych.

I to właśnie w nie warto zainwestować, szukając ciekawej oferty upgrade’u posiadanego sprzętu. Propozycją godną rozważenia jest Radeon RX 550 – do nabycia za niecałe 500 złotych. Dokładając stówę, możecie stać się posiadaczami udanego GPU z obecnej generacji, czyli karty GeForce GTX 1050. Jeżeli jednak wolelibyście tańszy układ, polecam popularne serwisy aukcyjne – trzeba tylko uważać, bo można kupić mocno wysłużoną lub uszkodzoną kartę!

TWOIM ZDANIEM

Jak oceniasz swojego peceta/laptopa?

To prawdziwy antyk, na którym chodzą tylko starocie i niektóre indyki
19,4%
Mam bardzo mocnego kompa z hi-endowym hardwarem
14,2%
Jest dość stary, ale na niskich detalach da się grać w nowsze gry
30,3%
Nie wszystkie komponenty są nowe, ale daję radę grać w wysokich detalach
36%
Zobacz inne ankiety
Jak walczyć z lagami przy słabym internecie? Mobilny i radiowy internet można poprawić
Jak walczyć z lagami przy słabym internecie? Mobilny i radiowy internet można poprawić

Lagi to rzecz, która śni się po nocach wszystkim miłośnikom sieciowej rozgrywki. Podpowiadamy co zrobić, by były one jak najmniej uciążliwe, lub też możliwe stało się ich całkowite wyeliminowanie.

W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie
W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie

Wielu posiadaczy mało wydajnych laptopów sprzed kilku lat często obawia się konfrontacji z nowymi tytułami, sądząc, że żadnego z nich nie da się odpalić na starszym sprzęcie. Oto 10 produkcji, którym powinniście dać szansę.

Laptop do gier – co trzeba wiedzieć przed zakupem. Praktyczny poradnik
Laptop do gier – co trzeba wiedzieć przed zakupem. Praktyczny poradnik

Assassin's Creed Origins i Wiedźmin 3 na laptopie? Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z laptopami do gier, które zadaliście i których nie zdaliście, ale o nich pomyśleliście.