Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 6 kwietnia 2018, 17:00

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Podczas gdy lokalne tryby multiplayer w grach komputerowych jeszcze pozostają w odwrocie, popularność odzyskały bardziej tradycyjne formy spędzania czasu ze znajomymi – planszówki i karcianki. Gry bez prądu, przez jakiś czas kojarzone głównie z prostą rozrywką dla najmłodszych, szturmem podbiły także serca starszych, stając się popularnym sposobem integrowania się ze znajomymi oraz rodziną.

Pół roku temu przygotowaliśmy artykuł poświęcony najfajniejszym pozycjom tego typu przeznaczonym na imprezy. Wracając teraz do tematu, ponownie zaprezentujemy kilka nieskomplikowanych imprezówek, spojrzymy również na produkcje skierowane do zapaleńców, którym niestraszne jest zgłębianie często mocno złożonych reguł czy ciągnące się godzinami sesje. Wybraliśmy także kilka tytułów znajdujących się pomiędzy tymi dwoma ekstremami – planszówki i karcianki raczej zbyt skomplikowane, by grać w nie w trakcie domówki, ale dość proste i krótkie, by nie trzeba było z ich powodu rezerwować sobie całego dnia na rozgrywkę. Coś w sam raz na zabawę z rodziną czy znajomymi, którzy wpadli w odwiedziny na godzinkę bądź dwie.

SPIS TREŚCI

Gry imprezowe:

 1. Time’s Up -> KLIK
 2. Avalon / Szeryf z Nottingham -> KLIK

Gry towarzyskie:

 1. Osadnicy z Catanu -> KLIK
 2. Splendor / 7 cudów świata -> KLIK
 3. Wsiąść do pociągu / Cyklady -> KLIK

Gry zaawansowane:

 1. Talisman: Magia i miecz -> KLIK
 2. Gra o tron / This War of Mine -> KLIK
 3. Star Wars: Rebelia / Terraformacja Marsa -> KLIK
 4. Gloomhaven -> KLIK

Gry imprezowe

Cechują się bardzo prostymi do opanowania, a przy tym często mocno humorystycznymi zasadami oraz niedługim czasem potrzebnym na rozegranie jednej partii – gry z tej kategorii to doskonały pomysł na urozmaicenie domówki czy innego rodzaju imprezy. W ciągu kilku ostatnich miesięcy nie doszło do drastycznych przetasowań na rynku i opisane w ostatnim artykule tytuły wciąż bawią, zamiast więc jeszcze raz przedstawiać to samo, skupimy się na kilku pozycjach, które poprzednio się do zestawienia nie załapały – a również potrafią zapewnić sporo frajdy.

Time’s Up

Szacowany czas jednej gry: kilka minut

INFORMACJE
 1. Wydawnictwo: Rebel
 2. Cena: około 75 zł
 3. Liczba graczy: 4–12
 4. Wiek: od 12 lat

Time’s Up to bardzo ciekawa wariacja na temat kalamburów, w której dwie drużyny rywalizują ze sobą, odgadując tożsamość fikcyjnych oraz rzeczywistych postaci. Zabawa dzieli się na trzy rundy, każda z nich trwa w sumie minutę – po 30 sekund dla każdego zespołu. Pierwsza runda jest dość tradycyjna i polega na sugerowaniu przez jednego gracza cech danej osoby, tak by pozostali jak najszybciej zgadli jak najwięcej z nich.

Ciekawiej robi się w kolejnych etapach, gdy wskazujemy te same postacie (oczywiście w innej kolejności), ale nie możemy już opisywać ich całymi zdaniami, a jedynie pojedynczym słowem. Kulminację rozgrywki stanowi runda trzecia, w której... w ogóle nie wolno mówić, a jedynie pokazywać. Podczas rozgrywki równie mocno jak znajomość postaci i umiejętność ich opisywania przydaje się więc dobra pamięć.

 1. Kup Time’s Up: Party w sklepie HulaHop.pl

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafił do nieco większych portali i ostatecznie skończył na GRYOnline.pl – najpierw jako współpracownik, a od 2021 roku jako pracownik działu Paid Products. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
89,4%
Nie
10,6%
Zobacz inne ankiety
Oto nasz ranking najlepszych gier planszowych na 2022 rok
Oto nasz ranking najlepszych gier planszowych na 2022 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.

Gadżety dla gracza – Skyrim na planszy i pistolet Hana Solo
Gadżety dla gracza – Skyrim na planszy i pistolet Hana Solo

Szukasz gadżetów ze swojego ulubionego uniwersum? Planujesz ozdobić pokój czymś nawiązującym do Twojego hobby? A może potrzebujesz prezentu dla zapalonego gracza? Oto mały przegląd ciekawych propozycji dla geeków mniejszych i większych.