futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 6 kwietnia 2016, 10:45

autor: Szymon Liebert

Gry z PlayStation 4 na PC? Dzisiaj startuje funkcja Remote Play

Firma Sony wypuści dzisiaj aktualizację oprogramowania PlayStation 4, która wprowadzi funkcję Remote Play dla komputerów PC i Mac. Oznacza to, że posiadacze konsol i pecetów będą mogli kontynuować grę z PlayStation 4 na swoich monitorach za pośrednictwem Internetu lub sieci lokalnej.

Dzięki Remote Play zobaczymy Uncharted 4 na PC... w pewnym sensie.

Marzyliście o graniu w gry z PlayStation 4 na pececie? Od dzisiaj będzie to możliwe – przynajmniej w pewnym sensie. Chodzi o to, że aktualizacja oprogramowania konsoli 3.50 wprowadzi funkcję Remote Play dla komputerów osobistych. Chociaż jeszcze nie wiemy jak dokładnie będzie sprawdzała się ta opcja, w teorii pozwoli ona przekazywać obraz z konsoli do peceta i wysyłać z powrotem reakcje gracza dzierżącego w rękach kontroler DualShock 4. Oznacza to, że będziemy mogli korzystać z konsoli zdalnie przy pomocy komputera. Podobna funkcjonalność działała do tej między między PlayStation 4 i PlayStation Vita, czyli przenośną platformą firmy Sony.

  1. Opis aktualizacji 3.50 na blogu PlayStation

Inne funkcje w 3.50. Aktualizacja opatrzona numerem 3.50 przyniesie parę innych pomniejszych funkcji, które mogą zainteresować posiadaczy PlayStation 4. Update wprowadza między innymi aplikację do sprawdzania statusu PlayStation Network, konta dla nastolatków, nową zakładkę dla posiadaczy abonamentu PlayStation Plus a także dodaje opcję ustawienia statusu na offline, prowadzenia transmisji w serwisie DailyMotion i planowania wspólnych rozgrywek.

Jak uruchomić Remote Play na PC?

Komputerowy Remote Play będzie dostępny zarówno na pecetach, jak i Makach, wyposażonych w odpowiedni system operacyjny: chodzi kolejno o Windows 8.1 (lub nowszy) oraz OS X 10.10 (lub nowszy). W obu przypadkach standardowym formatem przekazu będzie 540p i 30 klatek animacji na sekundę, ale pojawi się możliwość podniesienia rozdzielczości do 720p lub obniżenia do 360p. W podobny sposób będziemy mogli zwiększyć płynność do 60 klatek na sekundę. To powinno pomóc w uzyskaniu lepszej jakości obrazu lub transmisji, bo z tym, jak wiemy, może być różnie.

Jeśli korzystacie z aplikacji mobilnej PlayStation App, również możecie liczyć na aktualizację, która wprowadza część nowości wypisanych w ramce powyżej, np. opcję planowania rozgrywek ze znajomymi.

Do uruchomienia Remote Play po stronie komputera będzie wymagany specjalny klient (dostępny na tej stronie). Istotne jest też to, że według oficjalnego opisu będziemy potrzebowali DualShocka 4 wpiętego za pośrednictwem portu USB. To oczywiście ma sens, bo ten model pada wprowadzony wraz z PlayStation 4 dysponuje paroma nietypowymi rozwiązaniami, z których niektóre gry korzystają. Z drugiej strony pamiętamy, że na pecetach istnieje oprogramowanie emulujące różne konsolowe kontrolery, więc być może będzie dało się stosować inne urządzenia. W opisie Sony podkreślono jednak, że będziemy mogli korzystać z jednego pada, więc zdalne granie w kilka osób raczej odpada.

Wymagania sprzętowe aplikacji Remote Play na PC

Na stronie aplikacji Remote Play podano jej wymagania sprzętowe na PC.

  1. Procesor: Intel Core i5-560M 2,67 GHz lub szybszy
  2. Pamięć: 2 GB RAM
  3. Karta grafiki: brak danych, rozdzielczość ekranu 1024 x 768 lub wyższa
  4. Dysk twardy: 100 MB wolnego miejsca
  5. System operacyjny: Windows 8.1, Windows 10 (32- lub 64-bitowy)
  6. Inne: Karta dźwiękowa, port USB

Po co komu Remote Play? Wrażenia z użytkowania

Powyższe rozwiązanie nie jest niczym nowym dla posiadaczy PlayStation 4 i PlayStation Vita. Łączność pomiędzy tymi konsolami można było nawiązać od dawna i trzeba przyznać, że działało to nieźle. Oczywiście najlepsze efekty uzyskuje się stosując zdalne granie bezpośrednio w obrębie jednej sieci bezprzewodowej. Tutaj można prowadzić rozgrywkę właściwie zupełnie swobodnie, rezygnując z telewizora na rzecz mniejszej, ale poręcznej Vity. Remote Play działało również za pośrednictwem internetu i także tutaj sprawdzało się nieźle, chociaż naturalnie wymagało mocnego transferu po obu stronach. Przy pomocy tego rozwiązania można było zdalnie włączyć konsolę, odpalić grę i grać w całkiem rozsądnych warunkach. Do czasu zerwania połączenia z siecią, rzecz jasna.

Na PlayStation Vita Remote Play sprawdzał się całkiem nieźle.

Jakie są praktyczne zastosowania funkcji? No cóż, w przypadku PlayStation Vita zyskiwaliśmy większą mobilność i poręczność, która pozwalała kontynuować grę chociażby w drugim pokoju czy w łóżku przed snem. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w podobny sposób korzystać z funkcjonalności na pecetach (od czego są laptopy). Opcja może też pomóc w zwolnieniu telewizora i kontynuowania gry na monitorze bez konieczności przepinania kabli. Jeśli pecetowy Remote Play będzie działał dobrze także przez internet, pozwoli korzystać z domowej konsoli podczas wyjazdów a nawet w pracy. Szybka partyjka podczas nudnego spotkania biurowego na konsoli czuwającej spokojnie w salonie? Pójdzie po premii, jak to mówią, ale czego się nie robi dla kultywowania swojego hobby.