Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość kompendia 4 grudnia 2018, 12:19

autor: Vergil

Wszystko o Anthem (data premiery, wymagania, cena) - Akt. #3

Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat Anthem, czyli gry RPG akcji, nad którą pieczę sprawuje studio BioWare. Produkcja zmierza na komputery osobiste i konsole PlayStation 4 oraz Xbox One, a jej premiera odbędzie się 22 lutego 2019 roku. Z czasem tekst będzie uzupełniany o najważniejsze informacje na temat tego tytułu.

Anthem – kompendium wiedzy - Wszystko o Anthem (data premiery, wymagania, cena) - Akt. #3 - wiadomość - 2018-12-04
Anthem – kompendium wiedzy

[Aktualizacja #3]: Alfa-testy i wymagania sprzętowe (4. Wymagania sprzętowe i inne technikalia).

[Aktualizacja #2]: Informacje o fabule, rozgrywce i wersji demo (2. Fabuła, 3.2. Egzoszkielety Javelin, 3.3 Eksploracja i walka, 4. Wymagania sprzętowe i inne technikalia, 5. DLC).

[Aktualizacja #1]: Data premiery i informacje z targów E3 2018 (1.1. Data premiery, 2. Fabuła, 3.1. Fort Tarsis, 3.2. Egzoszkielety Javelin, 3.3. Eksploracja i walka, 4. Wymagania sprzętowe i inne technikalia, 5. Rozwój gry).

Spis treści:

1. Data premiery;

2. Fabuła;

3. Gameplay (3.1. Fort Tarsis, 3.2. Egzoszkielety Javelin, 3.3. Eksploracja i walka);

4. Wymagania sprzętowe i inne technikalia;

5. DLC i rozwój gry;

6. Ciekawostki;

7. Trailery i inne video.

Po premierze Mass Effect: Andromeda przed studiem BioWare stoi nie lada wyzwanie. Deweloperzy muszą nie tylko odzyskać zaufanie graczy i stworzyć produkcję, która spełni ich oczekiwania, lecz także zadowolić wydawcę liczącego na wysoką sprzedaż gry i jej możliwie największą monetyzację. Na szczęście wiele wskazuje na to, że choć Anthem będzie dość mocno odbiegał od tego, do czego przyzwyczaiły nas dotychczasowe dzieła tej ekipy (tym razem będziemy mieć do czynienia z grą RPG akcji, funkcjonującą jako gra-usługa nastawiona na współpracę pomiędzy graczami), twórcy wiedzą, co robią.

1. Data premiery

[Aktualizacja #1]: Anthem zmierza na konsole PlayStation 4 i Xbox One oraz komputery osobiste. Produkcja miała początkowo zadebiutować jeszcze przed tegoroczną gwiazdką, jednak przyjdzie nam na nią poczekać nieco dłużej, bo do 22 lutego 2019 roku.

2. Fabuła

[Aktualizacja #1]: Akcja Anthem będzie się toczyć w uniwersum science fiction, na planecie niedokończonej przez bogów, którzy pozostawili po sobie narzędzia stworzenia. Wokół poszukiwań tych ostatnich będzie się obracać fabuła – w trakcie rozgrywki dołożymy starań, by nie trafiły one w ręce wrogo nastawionej frakcji zwanej Dominion.

Dziki, obcy świat jest opanowany przez agresywne kreatury, toteż ludzie zaszyli się w Forcie Tarsis – gigantycznej twierdzy otoczonej równie olbrzymim Murem zapewniającym mieszkańcom bezpieczeństwo. Niemniej w ostępach roi się również od niezbadanych ruin wypełnionych cennymi surowcami i artefaktami, przez co najodważniejsi, czyli tak zwani Wolni Strzelcy, od czasu do czasu zapuszczają się w nieznane. Oczywiście herosi nie są bezbronni, a przed szponami, kłami czy pociskami chronią ich egzoszkielety klasy Javelin, przywodzące na myśl pancerze wspomagane z serii Fallout lub… zbroję Iron Mana. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie w nich wcielimy się w trakcie rozgrywki.

Fort Tarsis będzie naszym domem w niebezpiecznym świecie Anthem. To tutaj poddamy modyfikacjom nasz egzoszkielet czy podejmiemy się wykonania kolejnych misji. - Wszystko o Anthem (data premiery, wymagania, cena) - Akt. #3 - wiadomość - 2018-12-04
Fort Tarsis będzie naszym domem w niebezpiecznym świecie Anthem. To tutaj poddamy modyfikacjom nasz egzoszkielet czy podejmiemy się wykonania kolejnych misji.

Warto odnotować, że nad fabułą czuwał Drew Karpshyn, który wcześniej pracował nad scenariuszami do hitów pokroju Star Wars: Knights of the Old Republic, Mass Effect oraz Mass Effect 2 – z tego względu można mu udzielić kredytu zaufania. Niemniej autor zastrzegł, że uniwersum wykreowane na potrzeby Anthem będzie mniej rozbudowane niż to, w którym osadzono akcję serii Mass Effect i nie wszystkie jego aspekty będą osadzone w szczegółowym tle fabularnym. Jak mówił, w Anthem chodzi przede wszystkim o „dobrą zabawę w egzotycznym, wciągającym świecie gry”.

[Aktualizacja #2]: Mimo wszystko w omawianej produkcji znajdzie się nieco miejsca na decyzje podejmowane przez graczy. Wybory nie odegrają jednak tak ważnej roli, jak w poprzednich dziełach studia BioWare. W trakcie rozmów z postaciami neutralnymi wybierzemy jedną z dwóch kwestii dialogowych, co zdaniem Darraha ma sprzyjać zwiększeniu immersji. Dzięki temu gracze będą mogli zarówno angażować się w dyskusje, jak i „przeklikiwać” się przez nie, by jak najszybciej wrócić do akcji. Od podejmowanych przez nas decyzji mają zależeć relacje z postaciami, przebieg niektórych misji oraz ksztalt "naszego" Fortu Tarsis.

3. Gameplay

3.1. Fort Tarsis

Naszą bazą wypadową, w której przyjmiemy zadania od postaci neutralnych, sprzedamy niepotrzebny sprzęt oraz wprowadzimy modyfikacje do naszych pancerzy (o czym za chwilę), będzie Fort Tarsis. Co ciekawe, choć lwia część rozgrywki będzie prezentowana w ujęciu TPP (kamera będzie umieszczona za plecami bohatera), znajdując się w obrębie twierdzy akcję będziemy obserwować z perspektywy pierwszej osoby (FPP).

[Aktualizacja #1]: Pomimo że same misje będą kłaść nacisk na kooperację we wspólnym świecie (aczkolwiek wykonywanie ich w pojedynkę będzie jak najbardziej możliwe), Fort Tarsis będzie tylko nasz, stanowiąc namiastkę trybu dla pojedynczego gracza z barwnymi postaciami, ciekawymi historiami oraz systemem decyzji i konsekwencji wpływających na przebieg fabuły. Mimo wszystko prawdziwa zabawa rozpocznie się dopiero wtedy, kiedy znajdziemy się już za Murem.

3.2. Egzoszkielety Javelin

Przed rozpoczęciem zabawy w Anthem staniemy przed koniecznością stworzenia postaci, którą poprowadzimy do boju ([Aktualizacja #2]: na jednym koncie będziemy mogli stworzyć kilku bohaterów). Jak jednak wspomniano wcześniej, Wolni Strzelcy nie poradziliby sobie w dzikich ostępach bez egzoszkieletów. Autorzy oddadzą do naszej dyspozycji cztery takie pancerze, które będą odpowiadać klasom postaci. Podczas gdy Ranger będzie najbardziej uniwersalną zbroją, która nieźle sprawdzi się we wszystkich zastosowaniach, Colossus to rzecz przeznaczona dla „tanków” z prawdziwego zdarzenia – Strzelec korzystający z takiego egzoszkieletu będzie nieco wolniejszy od swoich sprzymierzeńców, aczkolwiek nadrobi to zdecydowanie większą siłą przebicia. [Aktualizacja #1]: Poza tym na sprawdzenie będzie czekał szybki i zwinny Interceptor oraz Storm będący odpowiednikiem klasy maga w grach fantasy.

Zapewnia ochronę, pozwala na szybowanie, umożliwia zwiedzanie podwodnych lokacji… Javelin to spełnienie marzeń każdego miłośnika futurystycznych gadżetów. - Wszystko o Anthem (data premiery, wymagania, cena) - Akt. #3 - wiadomość - 2018-12-04
Zapewnia ochronę, pozwala na szybowanie, umożliwia zwiedzanie podwodnych lokacji… Javelin to spełnienie marzeń każdego miłośnika futurystycznych gadżetów.

Pancerze nie tylko będą nas chronić, lecz także pozwolą na korzystanie z szerokiego arsenału broni i gadżetów (znajdowanych w trakcie naszych wojażu lub tworzonych samodzielnie dzięki systemowi craftingu), których obsługa gołymi rękoma mogłaby okazać się zbyt problematyczna. Dość powiedzieć, że można zaimplementować w takim pancerzu np. przenośny moździerz. Zbroje zapewnią nam również dostęp do umiejętności specjalnych (jednocześnie będzie można korzystać z dwóch takich skilli); poza tym Javeliny pozwolą nam na oddawanie wysokich i dalekich skoków, a nawet na szybowanie w powietrzu, dzięki zainstalowanym na plecach silnikom odrzutowym.

Warto odnotować, że w toku zmagań nie będziemy skazani na jedną zbroję – będzie można posiadać kilka takich egzoszkieletów i przed rozpoczęciem misji wybrać taki, który najlepiej sprosta naszym potrzebom. Autorzy obiecują także szerokie możliwości modyfikacji ich wyglądu i wyposażenia. Co ciekawe, choć w grze pojawią się punkty doświadczenia (zdobywane w zamian za eliminację przeciwników, wykonywanie zadań czy odkrywanie nowych miejsc), dzięki którym będziemy awansować na wyższe poziomy i zwiększać nasz potencjał bojowy, rozwój postaci będzie się odbywał niezależnie od wykorzystywanego przez nas pancerza.

3.3. Eksploracja i walka

[Aktualizacja #1]: Anthem będzie grą z otwartym światem, który będziemy mogli przemierzać zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie maksymalnie trzech osób. Dzięki dedykowanym serwerom warunki pogodowe, a także pora dnia będą takie same u wszystkich uczestników zabawy. [Aktualizacja #2]: Choć autorzy nie pozwolą na handel pomiędzy graczami, umożliwią pewne interakcje z użytkownikami niebędącymi częścią naszego zespołu, którzy będą mogli na przykład uratować nas przed śmiercią, kiedy padniemy pod ostrzałem wroga. Nie wiadomo jeszcze, czy w pełnej wersji omawianej produkcji znajdzie się przyjacielski ogień.

W trakcie zmagań trafimy między innymi do dżungli czy starożytnych ruin, aczkolwiek na tym się nie kończy – deweloperzy zasygnalizowali już w pierwszym materiale wideo prezentującym rozgrywkę, że Javeliny pozwolą też na eksplorację podwodnych lokacji. [Aktualizacja #2]: O tym, jak duża będzie mapa oddana nam do dyspozycji, możecie się przekonać, rzucając okiem na poniższy obrazek obejmujący około 90% jej powierzchni. Co ciekawe, przelot w linii prostej z jednego jej końca na drugi ma nam zająć niespełna dziesięć minut.

Powyższa grafika obejmuje około 90% mapy oddanej nam do dyspozycji w Anthem. - Wszystko o Anthem (data premiery, wymagania, cena) - Akt. #3 - wiadomość - 2018-12-04
Powyższa grafika obejmuje około 90% mapy oddanej nam do dyspozycji w Anthem.

Oczywiście na naszej drodze staną zróżnicowani przeciwnicy, zarówno przedstawiciele miejscowej fauny, jak i bandyci oraz inteligentne istoty znane jako Scar, których wygląd budzi skojarzenia z siłami Przymierza z serii Halo; podobnie jak oni, Scarowie nie dadzą nam żadnej taryfy ulgowej i będą do nas strzelać, kiedy tylko nas zauważą. [Aktualizacja #2]: Warto odnotować, że deweloperzy pozwolą nam na wyłączenie lub skalowanie wielkości „wyskakujących” z oponentów cyfr informujących nas o zadawanych im obrażeniach.

Świat Anthem nie będzie bezpiecznym miejscem. Na szczęście pancerz zapewni nam ochronę i pozwoli na odesłanie przeciwników tam, gdzie ich miejsce. - Wszystko o Anthem (data premiery, wymagania, cena) - Akt. #3 - wiadomość - 2018-12-04
Świat Anthem nie będzie bezpiecznym miejscem. Na szczęście pancerz zapewni nam ochronę i pozwoli na odesłanie przeciwników tam, gdzie ich miejsce.

Starcia z adwersarzami nie będą jedynym czynnikiem urozmaicającym eksplorację – w grze pojawią się również wydarzenia losowe pokroju Burz Formujących, czyli gwałtownych zjawisk atmosferycznych, obracających w perzynę wszystko, co znajdzie się w ich obrębie. Wygląda na to, że centra takich kataklizmów będą stanowić swego rodzaju portale; aktualnie niestety nie wiadomo, gdzie miałyby one nas zaprowadzić.

4. Wymagania sprzętowe i inne technikalia

Anthem wykorzysta technologię Frostbite – jeśli twórcom uda się utrzymać poziom oprawy, jaki zaprezentowali na pierwszym materiale wideo z rozgrywki, to śmiało można stwierdzić, że sfera wizualna tej produkcji będzie zapierać dech w piersiach. Oczywiście na jej najwyższą jakość mogą liczyć posiadacze najmocniejszych komputerów oraz Xboksa One X – tytuł z całą pewnością wykorzysta też dodatkowe możliwości oferowane przez PlayStation 4 Pro. A co z podstawowym Xboksem One i PlayStation 4? Na ten moment nie wiadomo, jak na tych konsolach będzie wyglądać ów projekt. [Aktualizacja #1]: Podczas targów E3 2018 dowiedzieliśmy się również, że tytuł będzie wymagał stałego połączenia z Internetem. Poza tym w grze pojawią się mikrotransakcje, aczkolwiek za prawdziwe pieniądze kupimy wyłącznie kosmetyczne dodatki. [Aktualizacja #2]: Należy odnotować, że gra nie pozwoli na cross-platformową zabawę.

[Aktualizacja #3]: Anthem weszło w fazę alfa pod koniec września 2018 roku. 30 listopada studio BioWare rozpoczęło natomiast zapisy do zamkniętych testów owej wersji swojego dzieła, które odbędą się w dniach 8-9 grudnia. Gracze mogą dołączyć do grona testerów, rejestrując się na tej stronie internetowej. Warto odnotować, że zarówno abonenci EA Access lub Origin Access, jak i osoby, które złożyły zamówienie przedpremierowe na omawianą produkcję, nie mają zagwarantowanego udziału w testach. Warto też zaznaczyć, że posiadacze konsol chętni na sprawdzenie gry muszą zaopatrzyć się w abonament PlayStation Plus lub Xbox Live Gold.

4.1. Wymagania sprzętowe

[Aktualizacja #3]: Przed rozpoczęciem zamkniętych testów wersji alfa gry Anthem deweloperzy ze studia BioWare podzielili się jej minimalnymi wymaganiami sprzętowymi. Prezentują się one następująco:

  1. System operacyjny: Windows 10;
  2. Procesor: Intel Core i5-3570 lub AMD FX-6350;
  3. Pamięć: 8 GB RAM;
  4. Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 970 4 GB lub AMD Radeon R9 390 8 GB;
  5. Dysk twardy: co najmniej 60 GB wolnego miejsca.

5. DLC i rozwój gry

[Aktualizacja #2]: Anthem otrzyma wersję demonstracyjną, która trafi na Xboksa One, PlayStation 4 i komputery osobiste 1 lutego 2019 roku. Dostęp do niej otrzymają wyłącznie osoby, które zamówią ten tytuł przed premierą lub mają wykupioną subskrypcję EA Access lub Origin Access.

[Aktualizacja #1]: Z uwagi na fakt, że BioWare zamierza dostarczyć nam grę-usługę, niespecjalnie dziwi, że zdaniem Patricka Söderlunda (wiceprezesa wykonawczego Electronic Arts), nasza przygoda w świecie gry ma potrwać… przynajmniej dziesięć lat. Nawet po zakończeniu prac nad tym tytułem autorzy będą mieć ręce pełne roboty – wszak chcąc podtrzymać zainteresowanie graczy, konieczne będzie tworzenie dużych rozszerzeń i udostępnianie aktualizacji. Oprócz misji fabularnych Anthem zaoferuje szereg licznych aktywności opcjonalnych, takich jak zadania poboczne, codzienne wyzwania i przejmowanie twierdz, więc autorzy już na starcie będą mieć szerokie pole do popisu w kwestii sposobów na utrzymanie graczy przed ekranami.

6. Ciekawostki

  1. Po chłodnym przyjęciu Mass Effect: Andromeda, co zaowocowało wcieleniem oddziału BioWare Montreal do studia Motive, Anthem może okazać się swoistym „być albo nie być” dla całego BioWare. Firma oddelegowała niemal wszystkich swoich pracowników do prac nad tym tytułem; dość powiedzieć, że szeregi zespołu tworzącego ową produkcję zasila nawet Mark Darrah, który od lat poświęcał się wyłącznie rozwojowi serii Dragon Age.

7. Trailery i inne video

  1. Anthem – oficjalna strona internetowa

Informacja pojawiła sie pierwotnie 6 lutego 2018, 11:55.

Anthem

Anthem