Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 czerwca 2022, 12:30

autor: Miriam Moszczyńska

Menu CSGO na przestrzeni lat. Które było najlepsze?

Gracze CSGO ponownie pokusili się o wprowadzenie nostalgicznej atmosfery. Tym razem jeden z użytkowników przedstawił ewolucję interfejsów gry.

Gracze Counter Strike Global Offensive postanowili nieco odświeżyć sobie pamięć. GOCASES_APP stworzył bowiem grafikę przedstawiającą ewolucję menu gry na przestrzeni ostatnich 11 lat.

Trochę się pozmieniało

O ile dwie pierwsze grafiki nie wywołują wśród graczy wielkiego poruszenia, to interfejs, który w CSGO pojawił się w 2013 roku, jest w zasadzie synonimem nostalgii. Społeczność była do tego UI przyzwyczajona – w końcu przetrwało ono jak dotąd najdłużej ze wszystkich, bo aż 5 lat.

Źródło: Reddit

Scaleform, bo taką nazwę nosiło to menu, miał oczywiście swoje wady. Gracze zwracali tutaj uwagę na konieczność opuszczenia lobby, żeby wejść do zakładki z ekwipunkiem i wejść do opcji gry, czy też zapętlający się dźwięk. Z kolei zaletą dla nich był łatwiejszy dostęp do warsztatu Steam czy też ogólna prostota.

W starym UI w menu esc znajdował się przycisk, który pozwalał przejść bezpośrednio do strony z mapą warsztatu, na której grałeś. Było to świetne rozwiązanie, gdy chciałeś zapisać mapy, na które natrafiłeś, i grać na nich ze znajomymi. Teraz nie ma takiej opcji i musisz znać mapę, i ręcznie szukać jej w warsztacie. Nie wiem, do czego zmierzam, po prostu jestem tym zirytowany – napisał Zemmerboost.

Panorama i Scaleform

Pomiędzy tymi interfejsami rozgrywa się największa batalia. Ci, którzy tęsknią za menu z 2013 roku, wskazują na jego przejrzystość, prostotę i ułożenie skupione wokół środka ekranu.

Z kolei wprowadzona w 2018 roku Panorama nieco namieszała. Menu zostało przeniesione na lewą stronę i zniknęła charakterystyczna animacja kontraktów (za którą tęsknią gracze).

Tym, co zdecydowanie wpływa na dominację Panoramy nad Scaleform, jest funkcjonalność. Otóż będąc w lobby, gracz ma dostęp do wszystkich zakładek – czy to wspomnianego wcześniej ekwipunku, ustawień gry, czy też powtórek meczów.