Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 5 marca 2014, 14:36

autor: Łukasz Szliselman

Festiwal Instynkt Gry! w Krakowie rusza już jutro

6 marca w Krakowie wystartuje festiwal Instynkt Gry! organizowany przez Instytut Goethego. Projekt skupi się na tematyce gier wszelakich. W programie przewidziano interaktywne wystawy, konferencje z twórcami, pokazy filmów i inne atrakcje.

Logo projektu Instynkt Gry!
Logo projektu Instynkt Gry!

Polski Instytut Goethego przygotował coś specjalnego dla miłośników gier (nie tylko tych elektronicznych). Już jutro – 6 marca – w Krakowie wystartuje festiwal Instynkt Gry!, którego program obejmuje interaktywne wystawy, wykłady twórców gier z całego świata, konferencje, pokazy filmów, koncerty i tym podobne atrakcje. Festiwal odbędzie się w dwóch fazach: część wiosenna potrwa od 6 marca do 16 maja, a jesienna od 5 września do 5 października. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w wielu wydarzeniach artystycznych, które pozwolą pod różnym kątem spojrzeć na fenomen gier, jako międzynarodowej formy rozrywki.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdziecie na jego oficjalnej stronie. Poniżej przedstawiamy oficjalny program festiwalu.

  1. Oficjalna strona projektu Instytut Gry!

Program wiosenny

Tryptyk labiryntów – wystawa

06.03 – 15.12.2014, Goethe-Institut Krakau, Rynek Główny 20, Kraków

Pokazane zostaną trzy rzeźby-labirynty. Uczestnicy będą mogli nie tylko patrzeć, ale także samodzielnie spróbować je pokonać. Labirynty prezentowane będą w siedzibie Instytutu do grudnia 2014 – szczegóły w tym miejscu.

Gry na dużym ekranie - przegląd filmów

07.03. – 13.03.2014, Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27, Kraków

Codziennie wyświetlane będą filmy krótkometrażowe poświęcone tematyce gier – szczegóły w tym miejscu.

Matematyka dla każdego - wystawa interaktywna

17.03. – 08.04.2014, Park Śląski, Hala Wystaw „Kapelusz”, Aleja Różana 2, 41-501, Chorzów

„Matematyka dla każdego” bawiąc, wprowadza w świat pojęć abstrakcyjnych. Umiejętne połączenie zabawy z rozwiązywaniem zagadek matematycznych obala mit „nieprzystępnej i trudnej” matematyki – szczegóły w tym miejscu.

Projektowanie nowoczesności - wykłady designerów gier

17.03.– 07.04.2014, Goethe-Institut Krakau, Rynek Główny 20, Kraków

Tegoroczna edycja „Projektowania nowoczesności” obejmująca cztery wykłady, której kuratorem jest grafik i wydawca magazynu „2+3D”, Jacek Mrowczyk, będzie poświęcona wzajemnym relacjom pomiędzy wzornictwem i grami, zarówno analogowymi planszowymi, jak i cyfrowymi – szczegóły w tym miejscu.

machinaEx: Hedge Knights - interaktywny spektakl teatralny

11.04. – 13.04, Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25, Kraków

Zgodnie ze swym mottem „Prawdziwe życie ma najbardziej wypasioną grafikę”, zespół machina eX przenosi gry komputerowe z konsoli na scenę teatralną. W Krakowie będziemy mogli obejrzeć gościnny spektakl Hedge Knights portretujący rozwój rynków finansowych i panujące na nich bezwzględne dążenie do zysków – szczegóły w tym miejscu.

PlayStorming - rozmowy o grach na czterech poziomach

16.05.2014, Goethe-Institut Krakau, Rynek Główny 20, Kraków

W jednodniowej konferencji udział wezmą europejscy i amerykańscy specjaliści reprezentujący różne dziedziny nauki i sztuki, zajmujący się zjawiskiem gry, jej wpływem na nas i na otaczający nas świat – szczegóły w tym miejscu.

Program jesienny

No Pain No Game - wystawa interaktywna

05.09. – 05.10.2014, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, Kraków

Interaktywne obiekty pary artystów z Kolonii Volkera Morawe i Tilmana Reiffa zwanych //////////fur//// powstają na styku sztuk plastycznych, gry, nauki i zabawy. Prace duetu, często z przymrużeniem oka odnoszące się do najnowszych mediów, wystawiano w muzeach na całym świecie, m.in. w MoMA w Nowym Jorku – szczegóły w tym miejscu.

Playpublik Kraków - festiwal gier w przestrzeni miejskiej

03.10. – 05.10.2014, Centrum Festiwalowe: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, Kraków

Festiwal PLAYPUBLIK dzięki nowatorskiemu wykorzystaniu zasad gry pozwala w sposób niekonwencjonalny spojrzeć na spożytkowanie przestrzeni publicznej i społeczny aspekt życia jej mieszkańców. Ponadto w programie festiwalu znajdą się wykłady, dyskusje i warsztaty – szczegóły w tym miejscu.