Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 23 września 2012, 15:00

autor: Maciej Kozłowski

Najciekawsze książki postapo - wrześniowa Gra na słowa

Fallout, Metro 2033, STALKER to w grach klasyczne przedstawienia świata po apokalipsie. Dla miłośników tej konwencji przygotowaliśmy listę najciekawszych literackich wizji postapo. Zapraszamy!

Spis treści

Metro 2033 – Dmitrij Głuchowski

Rosyjska proza ma w sobie coś niepowtarzalnego, co sprawia, że rozpoznaje się ją na pierwszy rzut oka. Podobnie jest z książką Metro 2033, w której można wyczuć swojską woń zimnej wojny. Po termonuklearnym konflikcie większość moskwiczan schroniła się w podmiejskim metrze, będącym areną większości wydarzeń w powieści. Ludzie podzielili się na kilka skonfliktowanych ze sobą frakcji, walczących o żywność i broń. Powierzchnia ziemi została skażona, a wałęsające się po niej mutanty zamieszkują również podziemie, w którym zabijają mieszkańców metra. Rój potworów staje się z czasem coraz groźniejszy, przez co część stalkerów i polityków postanawia zakończyć sprawę definitywnie – przy pomocy arsenału, który pozostał po ostatniej wojnie.

Książka odniosła niemały sukces, dzięki czemu doczekała się również adaptacji komputerowej. Gra spotkała się z ciepłym przyjęciem recenzentów (7/10 na serwisie Gry-OnLine), którzy chwalili ją za klimat i oryginalne rozwiązania w mechanice rozgrywki. Nie jest to jednak dzieło samodzielne – gracze niezaznajomieni z literackim oryginałem mogą poczuć się zagubieni, bowiem nie wszystkie wątki zostały właściwie objaśnione.

Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika
Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika

Zdarzyła Wam się kiedyś sytuacja, w której nie mogliście wciągnąć się w grę w realiach postapo, bo nie byliście w stanie „kupić” świata po zagładzie? Nam też. Dlatego dziś analizujemy kuriozalne patenty, które stosują twórcy atomowych Pustkowi.

Gra na słowa - Honor Harrington, Fałszywi bogowie i egipscy asasyni
Gra na słowa - Honor Harrington, Fałszywi bogowie i egipscy asasyni

W sierpniowym wydaniu "Gry na słowa" recenzujemy "Fałszywych bogów" - powieść ze świata Warhammera 40 000, "Lwa Kairu" czyli wariację na temat asasynów oraz przyglądamy się klasyce militarnego SF. Zapraszamy!

Gra na słowa - recenzja Diablo III: Zakon, Zborowski Jacka Komudy, Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza
Gra na słowa - recenzja Diablo III: Zakon, Zborowski Jacka Komudy, Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza

W lipcowym wydaniu Gry na słowa na tapetę bierzemy powieść Diablo III: Zakon autorstwa Nate'a Kenyona, nową książkę Jacka Komudy, skutego lodem Stalkera, a z klasyki - Pana Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza. Zapraszamy!