Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 23 września 2012, 15:00

autor: Maciej Kozłowski

Najciekawsze książki postapo - wrześniowa Gra na słowa

Fallout, Metro 2033, STALKER to w grach klasyczne przedstawienia świata po apokalipsie. Dla miłośników tej konwencji przygotowaliśmy listę najciekawszych literackich wizji postapo. Zapraszamy!

Spis treści

Igrzyska śmierci – Suzanne Collins

Niedawno zekranizowane Igrzyska śmierci to nic innego, jak opowieść o nastoletnich gladiatorach. Akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości, w hierarchicznym i totalitarnym mieście-państwie, które wyrosło na gruzach współczesnego świata. Jego mieszkańcy co roku muszą złożyć krwawy trybut ze swoich dzieci, walczących na specjalnie przygotowanej, gigantycznej arenie. Nagrodą za zwycięstwo jest życie w luksusie dla uczestników, którzy przy owym życiu pozostali, oraz dostawa żywności dla całego dystryktu, z którego pochodzą.

Osią fabuły jest relacja pomiędzy główną bohaterką – Katniss Everdeen a jej przyjacielem – Peetą Mellarkiem. Razem uczestniczą oni w śmiercionośnych zawodach, walczą z konkurentami oraz przeżywają wiele przygód, niejednokrotnie ratując sobie nawzajem życie. Chociaż książka przeznaczona jest przede wszystkim dla nastoletnich czytelników, nie brakuje w niej brutalnych i obrzydliwych fragmentów – dotyczy to nie tylko walki, ale i niektórych wyzwań, przed którymi stają bohaterowie. Nie jest to więc opowieść o potężnych herosach stawiających czoła przeciwnościom, a o przestraszonych dzieciakach, które starają się przetrwać. Choćby ze względu na tę perspektywę warto zainteresować się książką, a w ostateczności – umiarkowanie udanym filmem.

Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika
Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika

Zdarzyła Wam się kiedyś sytuacja, w której nie mogliście wciągnąć się w grę w realiach postapo, bo nie byliście w stanie „kupić” świata po zagładzie? Nam też. Dlatego dziś analizujemy kuriozalne patenty, które stosują twórcy atomowych Pustkowi.

Gra na słowa - Honor Harrington, Fałszywi bogowie i egipscy asasyni
Gra na słowa - Honor Harrington, Fałszywi bogowie i egipscy asasyni

W sierpniowym wydaniu "Gry na słowa" recenzujemy "Fałszywych bogów" - powieść ze świata Warhammera 40 000, "Lwa Kairu" czyli wariację na temat asasynów oraz przyglądamy się klasyce militarnego SF. Zapraszamy!

Gra na słowa - recenzja Diablo III: Zakon, Zborowski Jacka Komudy, Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza
Gra na słowa - recenzja Diablo III: Zakon, Zborowski Jacka Komudy, Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza

W lipcowym wydaniu Gry na słowa na tapetę bierzemy powieść Diablo III: Zakon autorstwa Nate'a Kenyona, nową książkę Jacka Komudy, skutego lodem Stalkera, a z klasyki - Pana Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza. Zapraszamy!