Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 23 września 2012, 15:00

autor: Maciej Kozłowski

Najciekawsze książki postapo - wrześniowa Gra na słowa

Fallout, Metro 2033, STALKER to w grach klasyczne przedstawienia świata po apokalipsie. Dla miłośników tej konwencji przygotowaliśmy listę najciekawszych literackich wizji postapo. Zapraszamy!

Spis treści

Droga – Cormac McCarthy

Chociaż wydano ją dopiero w 2006 roku, Droga McCarthy’ego od razu stała się klasyką gatunku. To bardzo smutna, przejmująca, a momentami wręcz straszna opowieść o losach ojca i syna, którzy przemierzają pustkowia Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu jedzenia. Po drodze natykają się na bandytów, kanibali oraz wiele innych niebezpieczeństw. Poczucie zaszczucia i samotności przebija z kolejnych stron książki, a wszechogarniająca beznadzieja potrafi zasmucić nawet największych optymistów. Nie należy jednak sądzić, że przetrwanie stanowi jedyną treść dzieła – zawiera ono wiele wartościowych myśli i wątków, zwłaszcza dotyczących relacji między ojcem a synem. Głębia utworu objawia się również w jego formie – dialogi są przekonujące, a zróżnicowana narracja tym bardziej przykuwa do lektury. Warto też wspomnieć, że książka zwróciła uwagę krytyków, którzy uhonorowali ją prestiżową nagrodą Pulitzera.

Dzieło McCarthy’ego doczekało się filmowej adaptacji z Viggo Mortensenem w roli głównej. Kinowa wersja nie oddaje w pełni głębi powieści, ale dość sprawnie odzwierciedla jej klimat. W ostatecznym rozrachunku jest to całkiem niezły dramat, nieprzebijający jednak książkowego oryginału.

Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika
Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika

Zdarzyła Wam się kiedyś sytuacja, w której nie mogliście wciągnąć się w grę w realiach postapo, bo nie byliście w stanie „kupić” świata po zagładzie? Nam też. Dlatego dziś analizujemy kuriozalne patenty, które stosują twórcy atomowych Pustkowi.

Gra na słowa - Honor Harrington, Fałszywi bogowie i egipscy asasyni
Gra na słowa - Honor Harrington, Fałszywi bogowie i egipscy asasyni

W sierpniowym wydaniu "Gry na słowa" recenzujemy "Fałszywych bogów" - powieść ze świata Warhammera 40 000, "Lwa Kairu" czyli wariację na temat asasynów oraz przyglądamy się klasyce militarnego SF. Zapraszamy!

Gra na słowa - recenzja Diablo III: Zakon, Zborowski Jacka Komudy, Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza
Gra na słowa - recenzja Diablo III: Zakon, Zborowski Jacka Komudy, Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza

W lipcowym wydaniu Gry na słowa na tapetę bierzemy powieść Diablo III: Zakon autorstwa Nate'a Kenyona, nową książkę Jacka Komudy, skutego lodem Stalkera, a z klasyki - Pana Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza. Zapraszamy!