Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 23 września 2012, 15:00

autor: Maciej Kozłowski

Najciekawsze książki postapo - wrześniowa Gra na słowa

Fallout, Metro 2033, STALKER to w grach klasyczne przedstawienia świata po apokalipsie. Dla miłośników tej konwencji przygotowaliśmy listę najciekawszych literackich wizji postapo. Zapraszamy!

Spis treści

Apokalipsa według Pana Jana – Robert Szmidt

W zestawieniu nie mogło zabraknąć polskiego akcentu. Książka Roberta Szmidta to lekka i stosunkowo zabawna opowieść o postapokaliptycznych losach zrujnowanej Rzeczpospolitej. Główny bohater, tytułowy Pan Jan, to charyzmatyczny polityk, pragnący wznieść z gruzów upadłe państwo, a przy okazji zawojować świat. A wszystko to w oparciu o złożone intrygi polityczne, pomniejsze spiski i niezmordowaną armię szaleńców. Jego ambicje sięgają bardzo daleko, jednak zdewastowany glob skrywa wiele tajemnic i niebezpieczeństw – radiacja i wszechobecna bieda to tylko część z nich.

Książka stanowi ciekawą wariację na temat polskich przywar i społecznych przyzwyczajeń, nie brakuje w niej również odniesień do innych dzieł popkultury. Sprawdza się także jako lektura political fiction – relacje pomiędzy poszczególnymi politykami i państwami zostały przedstawione barwnie i interesująco (wątek konfliktu pomiędzy Wielkopolską a Wrocławiem jest szczególnie zajmujący). Fani militariów poczują się jak ryba w wodzie, ponieważ Szmidt poświęcił wiele miejsca opisom broni i formacji wojskowych, jakie wojują w odradzającej się Rzeczpospolitej. Słowem – jest to jedna z lżejszych, ale nadal bardzo atrakcyjnych powieści postapokaliptycznych.

Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika
Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika

Zdarzyła Wam się kiedyś sytuacja, w której nie mogliście wciągnąć się w grę w realiach postapo, bo nie byliście w stanie „kupić” świata po zagładzie? Nam też. Dlatego dziś analizujemy kuriozalne patenty, które stosują twórcy atomowych Pustkowi.

Gra na słowa - Honor Harrington, Fałszywi bogowie i egipscy asasyni
Gra na słowa - Honor Harrington, Fałszywi bogowie i egipscy asasyni

W sierpniowym wydaniu "Gry na słowa" recenzujemy "Fałszywych bogów" - powieść ze świata Warhammera 40 000, "Lwa Kairu" czyli wariację na temat asasynów oraz przyglądamy się klasyce militarnego SF. Zapraszamy!

Gra na słowa - recenzja Diablo III: Zakon, Zborowski Jacka Komudy, Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza
Gra na słowa - recenzja Diablo III: Zakon, Zborowski Jacka Komudy, Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza

W lipcowym wydaniu Gry na słowa na tapetę bierzemy powieść Diablo III: Zakon autorstwa Nate'a Kenyona, nową książkę Jacka Komudy, skutego lodem Stalkera, a z klasyki - Pana Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza. Zapraszamy!