Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 12 maja 2011, 11:29

autor: Maciej Kozłowski

Kto jest kim w Wiedźminie 2?

Każda historia ma swoich bohaterów. Zanim sięgniesz po Wiedźmina 2, poznaj dzieje postaci, które będą miały w grze decydujące znaczenie.

Spis treści

Vernon Roche

Vernon Roche

Ten postawny mężczyzna cieszy się naprawdę złą sławą. Początkowo był po prostu zwykłym żołnierzem na służbie króla Foltesta, jednak jego niesamowity talent w tępieniu Scoia’tael szybko wyniósł go na szczyt. W Sadze nie występował w ogóle, natomiast w Wiedźminie 2 poznamy go jako prawą rękę króla, specjalistę od szczególnie niebezpiecznych i wymagających zadań. Bezwzględny, zdecydowany i ślepo oddany swojemu władcy bardzo sprawnie zorganizował temerski wywiad oraz swój własny oddział (Niebieskie Pasy), dzięki któremu tak skutecznie udaje mu się zwalczać wszelką opozycję i tępić Wiewiórki.

Jego główną ambicją jest schwytanie oficera Scoia’tael, elfa Iorwetha. Udostępnione dotychczas grafiki z Wiedźmina 2 jasno sugerują, że Vernon stanie się w nadchodzącej grze jedną z najważniejszych figur – jego stosunek do Geralta pozostaje jednak dość niejasny.

Iorweth

Elfi dowódca komanda Scoia’tael przez jednych uważany jest za bandytę, przez innych za oswobodziciela. Prawda zdaje się być pośrodku – z jednej strony dopuszcza się on strasznych czynów, nie wahając się mordować setek niewinnych mężczyzn wraz z ich kobietami i dziećmi, a z drugiej wytrwale i bezwzględnie walczy o prawa nieludzi. Nie jest zwolennikiem pokoju między rasami – jego zapiekła nienawiść w stosunku do ludzkości jest nad wyraz widoczna. W Wiedźminie 2 dowiemy się, jakie są jego plany względem Temerii i całego świata.

Iorweth nieszczególnie wpisuje się w obraz idealnego, pięknego elfa – jego ciało zdobią liczne blizny, pokaźna przepaska zasłania prawą część twarzy (prawdopodobnie nie posiada jednego oka), ubiera się dość niechlujnie, a zachowuje bardzo wyzywająco. Na większości grafik z Wiedźmina 2 dzierży nietypowy, podwójny łuk.

Co ciekawe, postać jednookiego dowódcy Wiewiórek w Sadze praktycznie nie występuje – została jedynie lakonicznie wspomniana przy opisie Scoia’tael i procesie Skellena. Obecny obraz Iorwetha jest więc w większości wizerunkiem wykreowanym przez deweloperów z CD Projekt RED.

Detmold

Postać tego płowowłosego, małomównego i bardzo podejrzliwego maga została bardzo skromnie zarysowana w twórczości Sapkowskiego. Jego bratem był potężny Drithelm, zastrzelony przez Wiewiórki podczas przewrotu na Thanedd (czyli walki między magami kolaborującymi z Nilfgaardem i tymi, którzy się mu sprzeciwili). Wydarzenie to miało decydujący wpływ na dalszą karierę Detmolda – postanowił on zemścić się na Wiewiórkach oraz wszystkich czarodziejach, którzy byli zamieszani w śmierć jego brata.

Z dotychczas ujawnionych materiałów z Wiedźmina 2 wiemy, że Detmold postanowił przyłączyć się do króla Henselta z racji jego znacznych wpływów – władca Kaedwen miał pomóc magowi w zemście i wytropieniu zdrajców, podczas gdy zadaniem Detmolda było wietrzenie wszelkiej maści spisków na życie króla. Jako że czarodziej widzi wrogów dosłownie wszędzie, możemy być pewni ciekawych intryg związanych z tą postacią w Zabójcach królów.

Król Henselt

Lakonicznie opisany przez Sapkowskiego, okaże się jedną z najważniejszych postaci w Wiedźminie 2. Jako prawowity władca Kaedwen charakteryzuje się przede wszystkim bardzo wybuchowym temperamentem, fanatyczną nienawiścią w stosunku do nieludzi (był głównym ideologiem ich eksterminacji) oraz fizjonomią przywodzącą na myśl dzikie zwierzę lub rozbójnika – jego małe, rozbiegane oczka oraz charakterystyczna broda upodabniają go nieco do dzika.

Z książek wiemy, że jest strasznie kłótliwy i uparty – zwłaszcza w kwestii bronienia granic swojego królestwa oraz walk z Wiewiórkami. Jako że jego najwierniejszym doradcą jest szczwany i niesamowicie podejrzliwy Detmold, w Wiedźminie 2 zapewne przyjdzie nam być świadkami niebywale ważnych dla nieludzi wydarzeń.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów