Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 2 lipca 2017, 11:30

Cyberpunks Not Dead, czyli w co zagrać czekając na Cyberpunk 2077

Konwencja cyberpunku przeżywa obecnie renesans. Wprawdzie hollywoodzki Ghost in the Shell nie był aż takim sukcesem, a na produkcję CD Projekt RED przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać, ale gracze i tak mają w czym wybierać.

Spis treści

Cyberpunk przebijał się do popkultury, zanim gry wideo zapanowały nad wyobraźnią milionów ludzi. Drogę torowali mu tacy autorzy jak William Gibson, Philip K. Dick czy Isaac Asimov. W ślad za nimi poszło kino z takimi filmami jak np. pierwszy TRON czy zahaczający o tę estetykę Łowca androidów.

I choć niektórzy uważają, że Neuromancer Gibsona oraz kilka innych historii wyczerpały temat, nie powstrzymało to następnych pokoleń twórców przed dorzucaniem swoich pomysłów oraz mieszaniem poprzednich w nowych proporcjach. Dzięki temu otrzymaliśmy takie dzieła jak Matrix, Robocop, Terminator, Ghost in the Shell, komiksowe Transmetropolitan czy – oczywiście – gry wideo, które pozwalały jeszcze głębiej wniknąć w dystopiczny świat przyszłości.

Polacy też dołożyli swoje trzy grosze. Oprócz omawianego w dalszych częściach tekstu Hard Reset powstało także kilka intrygujących książek (np. pierwsze tomy Gamedeca Marcina Przybyłka – późniejsze części skręciły w nieco inną stronę) czy mniej intrygujący film (Avalon).

Cyberpunkowe opowieści były przerażające i próbowały przewidzieć najbliższą przyszłość. Pokazywały świat, w którym zwykły człowiek jest tylko nieistotnym trybikiem w machinie napędzanej technologiami i kapitałem wielkich, bezdusznych korporacji. Twórcy stawiali niewygodne pytania o granicę między człowiekiem a maszyną, pokazywali słabości panujących systemów i zostawiali nas z nienawiścią do świata za oknem.

A my prosiliśmy o więcej – i dostawaliśmy to, ostatnio najczęściej w postaci gier. Przedstawiamy kilka ciekawych pozycji reprezentujących konwencję cyberpunk.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

Cyberpunk 2077 jest hitem, bo robi go CD Projekt RED
Cyberpunk 2077 jest hitem, bo robi go CD Projekt RED

Istnieje niewielka grupa studiów, które dla graczy stały się absolutnym gwarantem jakości i choćby tworzyły produkcje w skrajnie niszowej tematyce, są w stanie wykreować gigantyczne zainteresowanie nimi. Takim studiem stało się już CD Projekt RED.

Memy z Cyberpunka 2077 - jak Keanu Reeves i CDPR podbili internet
Memy z Cyberpunka 2077 - jak Keanu Reeves i CDPR podbili internet

Keanu Reeves to jeden z najbardziej lubianych aktorów z Hollywood, a Cyberpunk 2077 to jedna z najbardziej oczekiwanych gier wideo. Co mogło powstać z ich połączonych mocy? Memy, dużo memów. Postaraliśmy się znaleźć te najlepsze.

Antyutopia w kolorach tęczy – analiza trailera gry Cyberpunk 2077
Antyutopia w kolorach tęczy – analiza trailera gry Cyberpunk 2077

Przedstawiony wczoraj podczas konferencji Microsoftu zwiastun gry Cyberpunk 2077 wywołał mieszane reakcje. Wielu graczom nie spodobała się wizja bardziej żywego, kolorowego miasta – ale czy aby na pewno kłóci się ono z założeniami nurtu?