Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 17 maja 2017, 16:00

autor: Michał Jodłowski

W co zagrać na przeciętnym laptopie? Tanie granie na małym ekranie – część II

Wracamy do tematu starych komputerów i nie tak starych gier, w które można zagrać na leciwych maszynach. Przed Wami kilkanaście propozycji praktycznie na każdy sprzęt.

Spis treści

„Co jest ważniejsze: rozdzielczość czy detale?”, „Dam radę na 15 FPS-ach!”, „Kiedyś wystarczyło kilka megaherców, żeby wysłać sondę na Księżyc, a teraz potrzeba czterech rdzeni, żeby w to zagrać?!” – to tylko kilka z moich przemyśleń z czasów grania na sprzęcie, który do grania w zasadzie się nie nadawał. W kontynuacji pierwszej części cyklu poświęconego dobrym grom na słabe komputery bierzemy pod lupę kilkanaście interesujących pozycji – zarówno starszych, jak i nowszych – w jakie można pograć na przestarzałych modelach maszyn czy laptopach zaprojektowanych z myślą o pracy użytkowej bądź biurowej.

Celem każdego testu jest przynajmniej w miarę płynna rozgrywka, a więc niekoniecznie w najwyższej rozdzielczości i przy dużej szczegółowości. Taka już natura starszego sprzętu, że zmusza użytkownika do kompromisów i poświęceń. Jako miłośnik wirtualnej rozrywki, który w przeszłości musiał grać na tosterze, wybrałem i sprawdziłem w sumie 13 pozycji, przy czym trzy z nich wylądowały na ławce rezerwowych ze względu na niejednoznaczny werdykt.

Gry przetestowałem na takim „tosterze”. - 2017-05-17
Gry przetestowałem na takim „tosterze”.

Warto pamiętać, że aktualizacja sterowników i odpowiednia ich konfiguracja, a w przypadku laptopów także zmiana ustawień zasilania mogą zapewnić nawet kilka dodatkowych FPS-ów. Na potrzeby grania dobrze jest dostosować plan zasilania oraz preferencje sterownika graficznego, wybierając wysoką/maksymalną wydajność. W przypadku platformy testowej różnica była zauważalna po rezygnacji z trybu adaptacyjnego w panelu ustawień sterowników GeForce na rzecz trybu maksymalnej wydajności.

Platformą testową dla opisanych gier był laptop Asus R500VD-SX491H o poniższych parametrach:

  1. System operacyjny: Windows 8.1 64-bit
  2. Procesor: Intel Pentium B970 (2,3 GHz)
  3. Karta grafiki: GeForce 610M (2 GB) + zintegrowany Intel HD
  4. Pamięć RAM: 4 GB DDR3
  5. Maksymalna rozdzielczość ekranu: 1366x768
W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie
W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie

Wielu posiadaczy mało wydajnych laptopów sprzed kilku lat często obawia się konfrontacji z nowymi tytułami, sądząc, że żadnego z nich nie da się odpalić na starszym sprzęcie. Oto 10 produkcji, którym powinniście dać szansę.

Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III
Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III

Ponownie mierzymy się z wyzwaniem skompletowania listy gier, którymi można raczyć się, nie dysponując pecetem z górnej półki. Oto kilkanaście stosunkowo nowych pozycji, które pójdą nawet na starszym laptopie.

Tanie granie na małym ekranie – w co zagrać na słabym laptopie?
Tanie granie na małym ekranie – w co zagrać na słabym laptopie?

Nie każdy dysponuje pecetem z górnej półki lub gra na konsoli. Czy posiadacze słabego sprzętu są skazani na wyginięcie? Nie! Podajemy propozycje nie tak starych, a świetnych gier, które pójdą nawet na przysłowiowym kalkulatorze.