Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 11 lipca 2021, 11:39

Odświeżenie potrzebne od zaraz - remastery i remaki, na które czekamy

Wszyscy na nie psioczymy, ale i tak każdy szybko poda kilka tytułów, które przyjąłby w takiej formie z otwartymi ramionami – remastery i remaki już na dobre zadomowiły się w branży. A my wybraliśmy gry, które chcielibyśmy dostać w wersji odświeżonej.

Spis treści

Medal of Honor: Allied Assault

Ten etap wrył się w pamięć wielu graczom. - Odświeżenie potrzebne od zaraz - remastery i remaki, na które czekamy - dokument - 2021-07-11
Ten etap wrył się w pamięć wielu graczom.
W SKRÓCIE
  1. Rok wydania oryginalnej wersji: 2002
  2. Producent: 2015
  3. Szansa na powstanie reedycji: nikła

Trzecia część cyklu Medal of Honor była jednocześnie pierwszą wydaną na komputery osobiste. Seria już wcześniej cieszyła się sporą popularnością, ale to właśnie Allied Assault wyniosło ją na szczyt. A wszystko to w zasadzie za sprawą jednego etapu – czerpiąca garściami z filmu Szeregowiec Ryan sekwencja desantu na plaży Omaha zafundowała graczom niesamowite interaktywne przeżycie.

Twórcom doskonale udało się uchwycić chaos i przypadkowość śmierci na wielkim polu bitwy, dając też przykład, jakim podążyły później wszystkie drugowojenne shootery. I chociaż dzisiaj ten poziom filmowości w kampaniach dla samotnych graczy spowszedniał, ponowne zmierzenie się z okropnościami D-Day byłoby łakomym kąskiem dla wielu osób. Niestety, firma Electronic Arts nie jest zainteresowana robieniem konkurencji samej sobie i póki co woli skupiać się na bliźniaczej serii Battlefield, więc powstanie ewentualnego remake’u czy chociażby remastera jest mało prawdopodobne.

Ostatnia część Medal of Honor, Warfighter z 2012 roku, okazała się tak nieudana, że pogrzebała całą serię. - Odświeżenie potrzebne od zaraz - remastery i remaki, na które czekamy - dokument - 2021-07-11
Ostatnia część Medal of Honor, Warfighter z 2012 roku, okazała się tak nieudana, że pogrzebała całą serię.

Pierwsze trzy części serii Silent Hill

O ile druga i trzecia odsłona Silent Hill wciąż trzymają się całkiem nieźle, „jedynka” zdążyła się już mocno zestarzeć. - Odświeżenie potrzebne od zaraz - remastery i remaki, na które czekamy - dokument - 2021-07-11
O ile druga i trzecia odsłona Silent Hill wciąż trzymają się całkiem nieźle, „jedynka” zdążyła się już mocno zestarzeć.
W SKRÓCIE
  1. Lata wydania oryginalnych wersji: 1999, 2001, 2003
  2. Producent: Konami
  3. Szansa na powstanie reedycji: duża

Losy tej kultowej serii survival horrorów są dla jej fanów niemal równie przerażające jak jej najlepsze odsłony. Po świetnych pierwszych trzech grach rozpoczął się stopniowy spadek jakości kolejnych części, zakończony w 2012 roku prawdziwym poczwórnym uderzeniem – nieudanym Downpourem, zdradzającym kompletne niezrozumienie cyklu Book of Memories na PlayStation Vita, zepsutą technicznie kolekcją zremasterowanych części 2 i 3 oraz fatalną drugą ekranizacją filmową. Po takim zestawie gorsze mogło być już tylko zapowiedzenie naprawdę interesującego nowego początku sagi, a następnie skasowanie go z powodu konfliktu na najwyższym szczeblu w firmie – i dokładnie to się stało.

Przez lata na powrót marki Silent Hill można było liczyć tylko w jednej formie – jako automatu do pachinko. Ostatnio sytuacja zaczęła się jednak zmieniać. Sieć huczy od całkiem wiarygodnych nieoficjalnych doniesień, według których Konami zainteresowane jest powrotem kultowych horrorów na salony. Według jednych przecieków nad projektem pracować ma Sony, według innych – polski Bloober Team, niektórzy twierdzą, że powstaje więcej niż jedna gra. Biorąc to pod uwagę, szanse na to, że gdzieś w tym wszystkim znajdziemy też remake którejś z pierwszych odsłon serii, systematycznie rosną.

P.T. dało nam przedsmak tego, jak mogłoby wyglądać Silent Hill naszych czasów. - Odświeżenie potrzebne od zaraz - remastery i remaki, na które czekamy - dokument - 2021-07-11
P.T. dało nam przedsmak tego, jak mogłoby wyglądać Silent Hill naszych czasów.

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, zaś w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

Mam już dość tych wszystkich remake’ów gier
Mam już dość tych wszystkich remake’ów gier

Z roku na rok coraz więcej reedycji HD, remasterów oraz remake’ów poszerza nasze kolekcje gier. Producenci prześcigają się w zapowiedziach „nowych-starych” gier, tylko czy to właśnie ich potrzebuje współczesny gracz oraz cała branża?

Remake Dead Space to szansa wielkiego powrotu tej marki i liczę, że tak się stanie
Remake Dead Space to szansa wielkiego powrotu tej marki i liczę, że tak się stanie

Żadna z wczorajszych zapowiedzi przedstawionych w ramach EA Play nie zaintrygowała mnie tak mocno jak wieść o nadejściu remake’u Dead Space’a. Przede wszystkim dlatego, że jest to szansa, aby przywrócić marce blask i napisać jej rozdziały na nowo.

Odświeżanie z klasą – 20 najciekawszych remasterów i remake’ów gier
Odświeżanie z klasą – 20 najciekawszych remasterów i remake’ów gier

Trudno dziś o dobre skojarzenia ze słowem „remaster” – ale czy na pewno słusznie? Przypominamy najlepsze przykłady odświeżania gier w historii branży, te starsze i te nowsze, zarówno remastery, jak i całościowe remake'i.