Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

The Witcher 3: Hearts of Stone Publicystyka

Publicystyka 31 października 2015, 14:53

Wiedźmin 3: Serca z kamienia - smaczki, easter eggi, nawiązania do filmów

Serca z kamienia oferują całkiem sporo różnej maści nawiązań do różnych dzieł popkultury. W niniejszym artykule prezentujemy najciekawsze easter eggi, których - istnieje na dużo szansa - mogliście nie rozszyfrować samodzielnie.

Spis treści

Olgierd von Twardowski

Jeszcze zanim poznaliśmy jakiekolwiek konkrety dotyczące rozszerzeń do Dzikiego Gonu, twórcy zapowiedzieli, że jedno z rozszerzeń gry Wiedźmin 3 będzie mocno nawiązywać do pewnej polskiej legendy. Po zakończeniu przygody z Sercami z Kamienia można śmiało powiedzieć, że twórcy dali nam Pana Twardowskiego, jakiego się nie spodziewaliśmy.

Jest i księżyc… - 2015-10-31
Jest i księżyc…

W toku głównego wątku fabularnego przekonujemy się dość dobitnie, że Pan Lusterko jest potężną osobą, ale nie znamy jeszcze jego natury. Tajemniczy jegomość wyjawia nam, że zawarł z von Everec pewien pakt, który można uznać za skończony dopiero, kiedy Gaunter O'Dim spełni trzy życzenia Olgierda, a następnie staną razem na księżycu. Spójrzmy w takim razie na wiersz Adama Mickiewicza pt. Pani Twardowska, który inspirowany jest legendą o Twardowskim:

"Wszak ze mnąś na Łysej Górze

Robił o duszę zapisy:

Cyrograf na byczej skórze

Podpisałeś ty, i bisy.

(...)

Patrz w kontrakt, Mefistofilu,

Tam warunki takie stoją:

Po latach tylu a tylu,

Gdy przyjdziesz brać duszę moją,

Będę miał prawo trzy razy

Zaprząc ciebie do roboty,

A ty najtwardsze rozkazy

Musisz spełnić co do joty.

W Sercach z Kamienia wygląda to odrobinę inaczej, ponieważ pakt mówi o tym, że O'Dim będzie miał pomocnika, który w jego imieniu spełni życzenia Olgierda, ale pamiętajmy, że legenda o Twardowskim jest przypowieścią, której interpretację można potraktować dość elastycznie; poza tym, w samej historii musiało przecież znaleźć się gdzieś miejsce dla Geralta. Na tym jednak nawiązania się nie kończą.

„To? A tak... Wiesz, jak to jest – uczta trwała, były tańce, hulanki, swawole i trochę nas poniosło.” - 2015-10-31
„To? A tak... Wiesz, jak to jest – uczta trwała, były tańce, hulanki, swawole i trochę nas poniosło.”

Gdy wiedźmin wraca do dworku po rozprawieniu się z potworem z oxenfurckich kanałów, zastaje siedzibę Olgierda i jego kompanii w płomieniach. W rozmowie z jednym z Dzików słyszymy, że była uczta, tańce, hulanki, swawole. Brzmi znajomo? Oczywiście!

Jedzą, piją, lulki palą

Tańce, hulanka, swawola;

Ledwie karczmy nie rozwalą,

Cha, cha! chi, chi! hejże! hola!

I choć tutaj kompania przebywa w dworku a nie w karczmie, następnym miejscem pobytu Olgierda i Dzików staje się Alchemia - Oxenfurcka karczma. Jeśli już jesteśmy w temacie oberży, to właśnie karczma Rzym jest miejscem wypełnienia cyrografu (Twardowski miał się spotkać z diabłem w Rzymie, aby ten po dwóch latach zabrał jego duszę). Jak już wcześniej wspominaliśmy, w Sercach z Kamienia to księżyc jest miejscem ostatecznego rozwiązania paktu (nieprzypadkowo zresztą - w legendzie Pan Twardowski wylądował na księżycu uciekając przed Mefistofelesem). Olgierd był zaś przekonany, że taki zapis w pakcie na zawsze uchroni go przed utratą swojej duszy. Pan Lusterko celowo jednak wybrał Świątynię Lilwani jako miejsce spotkania.

Istnieje jeszcze jeden drobny "smaczek", który możemy zauważyć w trakcie gry. W legendzie Twardowski miał jakoby być dworzaninem króla Zygmunta Augusta, który po śmierci swojej żony otoczył się magikami i astrologami. Twardowski, który poznał magię dzięki paktowi z diabłem, przywołał ducha zmarłej żony króla przy pomocy... lustra. Lustro Twardowskiego. Pan Lusterko. Przypadek? Nie sądzimy!

No dobrze, ale co z graczami spoza naszego kraju? Czy dla nich ten spory easter egg ma jakikolwiek sens? Oczywiście! Postać Pana Twardowskiego wykazuje sporo podobieństw do pochodzącego z kultury niemieckiej Fausta, więc o ile nie spodziewamy się, że zagraniczni odbiorcy znać będą Panią Twardowską Adama Mickiewicza i polskie podania, tak już kojarzenie postaci z ksiąg Goethego czy Thomasa Manna jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej

Wiedźmin 3: Serca z kamienia

Wiedźmin 3: Serca z kamienia

Wiedźmic II: Noc Wilka czy Witcher’s Creed – a gdyby Wiedźmina zrobiło inne studio?
Wiedźmic II: Noc Wilka czy Witcher’s Creed – a gdyby Wiedźmina zrobiło inne studio?

Co by było, gdyby tworzeniem gier na bazie książek Andrzeja Sapkowskiego zajął się nie CD Projekt RED, tylko inny deweloper? My wiemy, co by było. Zapraszamy na przegląd Wiedźminów, które istnieją... w alternatywnych rzeczywistościach!

Wiedźmin 3: Dziki Gon - smaczki, easter eggi, nawiązania do gier i filmów
Wiedźmin 3: Dziki Gon - smaczki, easter eggi, nawiązania do gier i filmów

Gra Wiedźmin 3: Dziki Gon jest wypchana po brzegi rozmaitymi easter eggami, czyli nawiązaniami do dzieł innych popkultury. W dziele studia CD Projekt Red nie brakuje też rozmaitych smaczków i właśnie tymi dwoma zagadnieniami zajmiemy się w tym artykule.

Niedokończone historie z serii Wiedźmin – jakie wątki zamieciono pod dywan?
Niedokończone historie z serii Wiedźmin – jakie wątki zamieciono pod dywan?

Wiedźmin 4, jeśli w ogóle kiedykolwiek powstanie, jest pieśnią odległej przyszłości. Ale co nam szkodzi powspominać niedokończone wątki z poprzednich trzech gier?