Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 13 kwietnia 2015, 15:06

Westeros domowej roboty – najciekawsze mody na kanwie Gry o tron

Mimo szalonej popularności książek i serialu Gra o tron (lub Pieśń Lodu i Ognia) nie jest częstym gościem w grach wideo. Na szczęście pecetowcy mają moderów – dziś przyglądamy się najciekawszym przeróbkom zmieniającym interaktywne światy w Westeros.

Spis treści

Crusader Kings II

Skoro już się nawojowaliśmy, wróćmy do modyfikacji w poprzedniej konwencji, zerkając ku tytułom firmy, która tworzenie strategii ma we krwi, mianowicie – Paradox Interactive. Wśród wielu produkcji w jej dorobku żadna nie jest natomiast tak bliska założeniom świata Gry o tron jak seria Crusader Kings – a zwłaszcza jej część druga.

Crusader Kings II: A Game of Thrones

W ogólnym zarysie mamy tu to samo co w modach opisanych na poprzednich stronach – mapa świata ulega podmianie na Westeros i Essos, a gracz otrzymuje sposobność reprezentowania jednej z wpływowych frakcji (dotyczy to zarówno rodów Siedmiu Królestw, jak i Nocnej Straży, plemion Dzikich tudzież wschodnich gildii kupieckich). Różnica polega na tym, że omawianą przeróbkę cechuje niesamowite wręcz przywiązanie do detali – twórcy wywrócili prawidła rządzące średniowieczną Europą z „podstawki” do góry nogami, implementując prawie każdą cechę charakterystyczną dla uniwersum wykreowanego przez Martina. W systemie edukacji dominującą rolę odgrywają maesterzy, lordowie mogą skazywać na wygnanie na Mur lub wyznaczać swoich rycerzy na członków gwardii królewskiej (Białych Płaszczy), Targaryenowie nie mają najmniejszego problemu z kazirodztwem, a co bardziej możni będą dążyć do zdobycia prestiżu poprzez pozyskanie dla siebie miecza z valyriańskiej stali. Mało tego, twórcy przebudowali mechanikę toczenia konfliktów – zwłaszcza wojen domowych – oraz dodali system pojedynków jeden na jednego i uwypuklili rolę zwierzęcych towarzyszy (np. wilkorów) w starciach.

Gracz może rozpocząć „przygodę” w dowolnym momencie na przestrzeni 300 lat wstecz od wydarzeń z czwartej części książkowego cyklu (Uczty dla wron) – rzecz jasna w międzyczasie mają miejsce historyczne wypadki, w których pierwsze skrzypce grają kanoniczne postacie. Oprócz tego twórcy przygotowali kilkanaście scenariuszy, skupiających się na pojedynczych zdarzeniach z dziejów Westeros i Essos. To wszystko sprawia, że Crusader Kings II: A Game of Thrones uważa się powszechnie za najlepszy jak dotąd strategiczny mod na kanwie Pieśni Lodu i Ognia – a kto wie, czy nie najlepszy w ogóle. Najciekawszy jest zaś w tym wszystkim fakt, iż przeróbka może pochwalić się kompletnością i techniczną doskonałością, mimo że nie została jeszcze ukończona – obecnie dostępna jest w wersji 0.93. Jednak nie ma się co dziwić, biorąc pod uwagę, że nad modyfikacją pracuje potężna, kilkudziesięcioosobowa ekipa.

Na koniec warto wspomnieć, że Crusader Kings II: A Game of Thrones może współpracować z samą „podstawką”, ale jeśli posiadacie jakieś dodatki DLC, tylko na tym skorzystacie – dla przykładu, mając The Republic, zagracie republikami kupieckimi z Essos, a Legacy of Rome pozwala kastrować i/lub oślepiać swoich przeciwników politycznych.

  1. Najnowsza wersja moda A Game of Thrones w serwisie Mod DB

Jeśli ktoś z jakiegoś powodu ogrywa nadal pierwszą odsłonę Crusader Kings i ani myśli o przesiadce na „dwójkę”, może być zainteresowany informacją, że „jedynka” też doczekała się dobrego – choć niestety znacznie uboższego – moda opartego na Pieśni Lodu i Ognia. Mowa o War of the Usurper, zawierającym dwa scenariusze do rozegrania: z rebelią Roberta (przed bitwą nad Tridentem, 12 lat przed Grą o tron) oraz z wydarzeniami spomiędzy Nawałnicy mieczy a Uczty dla wron.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

Gra o tron – wielki finał był... nudny. Nasza opinia
Gra o tron – wielki finał był... nudny. Nasza opinia

Wojna o żelazny tron dobiegła końca i wiemy już, kto na nim zasiadł. Prawdziwe pytanie brzmi jednak – czy finał Gry o tron jest faktycznie aż tak słaby, żeby znienawidzić z jego powodu GoT jako całość?

Gra o tron – największe absurdy w 8. sezonie GoT
Gra o tron – największe absurdy w 8. sezonie GoT

Najnowszy sezon Gry o Tron budzi ogromne wątpliwości fanów. Czy scenarzyści faktycznie stracili kontakt ze zdrowym rozsądkiem, czy intryga zgubiła logikę? Przedstawiamy największe absurdy, do jakich doszło ostatnio w Westeros.

Gra o tron – najlepsze gry i mody osadzone w Westeros
Gra o tron – najlepsze gry i mody osadzone w Westeros

Gra o tron to jeden z najpopularniejszych seriali, oparty na cyklu powieści autorstwa George’a R. R. Martina. Co ciekawe, uniwersum to nie doczekało się jeszcze swojej wielkiej gry, co nie znaczy, że wirtualnego Westeros nie da się już teraz odwiedzić.