Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 13 kwietnia 2015, 15:06

Westeros domowej roboty – najciekawsze mody na kanwie Gry o tron

Mimo szalonej popularności książek i serialu Gra o tron (lub Pieśń Lodu i Ognia) nie jest częstym gościem w grach wideo. Na szczęście pecetowcy mają moderów – dziś przyglądamy się najciekawszym przeróbkom zmieniającym interaktywne światy w Westeros.

Spis treści

Mount & Blade

Omówiwszy strategiczne modyfikacje, czas zejść na chwilę na ziemię i przyjrzeć się przeróbkom gry RPG, do której świat Westeros pasuje idealnie. Mowa oczywiście o Mount & Blade. Modów inspirowanych Grą o tron powstało do produkcji z tej serii sporo, ale ograniczę się do opisania jednego, w mojej opinii najlepszego.

A Clash of Kings (Mount & Blade: Warband)

Wahałem się między A Clash of Kings a A World of Ice and Fire – o wyborze pierwszego z wymienionych zadecydował fakt, że jest on już ukończony i stale rozwijany (niedawno doczekał się nawet aktualizacji 2.0), podczas gdy drugi tkwi jeszcze w fazie beta-testów.

Jak wskazuje nazwa, trafiamy do Westeros z czasów drugiej części Pieśni Lodu i Ognia, zatytułowanej właśnie Starcie królów. Podróżować możemy jednak nie tylko po Siedmiu Królestwach – od dalekiej północy po spalone słońcem Dorne na południu – ale również po zachodnim wybrzeżu Essos. A ponieważ obie te krainy rozdziela Wąskie Morze, nieodzowna stała się implementacja możliwości żeglowania i toczenia potyczek na wzburzonych wodach. Mamy więc do czynienia ze sporym modem. Na dowód wystarczy dorzucić parę liczb – twórca A Clash of King zatroszczył się o 21 frakcji, ok. 300 bohaterów niezależnych wyjętych z kart Pieśni Lodu i Ognia (zwłaszcza lordów i ludzi mogących podzielić się ciekawymi informacjami o uniwersum), 35 kanonicznych towarzyszy z rozwiniętym rysem charakterologicznym do wcielenia w nasze szeregi, ponad 80 lokacji (głównie miast i zamków) odwzorowanych w zgodzie z książkowymi opisami, a także więcej niż 1000 nowych przedmiotów. Innymi słowy, nie powinno być większych problemów z wczuciem się w klimat świata wykreowanego przez George’a R. R. Martina. A gdyby komuś knucie z różnymi potęgami trzęsącymi Westeros miało się znudzić, na dokładkę dochodzą trzy globalne inwazje (np. Dzikich zza Muru) i kilkanaście mniej lub bardziej rozbudowanych zadań do wykonania.

Wojacy po prawej tak się przejęli pozowaniem do zdjęcia z herbem Smoczej Skały, że zapomnieli prawidłowo nastawić groty przed szarżą konnicy... - 2015-04-13
Wojacy po prawej tak się przejęli pozowaniem do zdjęcia z herbem Smoczej Skały, że zapomnieli prawidłowo nastawić groty przed szarżą konnicy...

Warto też wspomnieć o przeróbkach graficznych, skutkujących m.in. ładniejszymi polami bitew i ostrzejszymi teksturami. Niestety, poprawki idą w parze ze zwiększonymi wymaganiami sprzętowymi, więc nie zdziwcie się, jeśli animacja w modzie będzie rwać się na waszym kilkuletnim komputerze, który przedtem bez problemu udźwignął Warbanda.

A Clash of Kings najlepiej współpracuje z grą Mount & Blade: Warband w odsłonie 1.161 w angielskiej wersji językowej. I na koniec jeszcze ciekawostka – twórca omawianej modyfikacji zapowiedział już, że przeniesie swoje dzieło do gry Mount & Blade II: Bannerlord, gdy ta stanie się dostępna.

  1. Najnowsza wersja moda A Clash of Kings w serwisie ModDB

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

Gra o tron – wielki finał był... nudny. Nasza opinia
Gra o tron – wielki finał był... nudny. Nasza opinia

Wojna o żelazny tron dobiegła końca i wiemy już, kto na nim zasiadł. Prawdziwe pytanie brzmi jednak – czy finał Gry o tron jest faktycznie aż tak słaby, żeby znienawidzić z jego powodu GoT jako całość?

Gra o tron – największe absurdy w 8. sezonie GoT
Gra o tron – największe absurdy w 8. sezonie GoT

Najnowszy sezon Gry o Tron budzi ogromne wątpliwości fanów. Czy scenarzyści faktycznie stracili kontakt ze zdrowym rozsądkiem, czy intryga zgubiła logikę? Przedstawiamy największe absurdy, do jakich doszło ostatnio w Westeros.

Gra o tron – najlepsze gry i mody osadzone w Westeros
Gra o tron – najlepsze gry i mody osadzone w Westeros

Gra o tron to jeden z najpopularniejszych seriali, oparty na cyklu powieści autorstwa George’a R. R. Martina. Co ciekawe, uniwersum to nie doczekało się jeszcze swojej wielkiej gry, co nie znaczy, że wirtualnego Westeros nie da się już teraz odwiedzić.