Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 13 kwietnia 2015, 15:06

Westeros domowej roboty – najciekawsze mody na kanwie Gry o tron

Mimo szalonej popularności książek i serialu Gra o tron (lub Pieśń Lodu i Ognia) nie jest częstym gościem w grach wideo. Na szczęście pecetowcy mają moderów – dziś przyglądamy się najciekawszym przeróbkom zmieniającym interaktywne światy w Westeros.

Spis treści

Medieval II: Total War

Wprawdzie Medieval II nie jest Total Warem pierwszej świeżości, ale wciąż pozostaje bardzo grywalną i całkiem ładną grą. Poza tym żadna późniejsza odsłona serii nie została osadzona w równie odpowiednich dla Gry o tron realiach.

Westeros: Total War

Jak sam tytuł wskazuje, mamy do czynienia z podmianą średniowiecznej Europy na kontynent będący miejscem akcji Gry o tron, czyli Westeros. Wydarzenia z moda rozgrywają się w tym samym czasie co pierwsza powieść z cyklu Pieśń Lodu i Ognia, a cel gracza jest prosty – zdobyć Żelazny Tron w Królewskiej Przystani i tym samym stać się panem i władcą Siedmiu Królestw. Dokonać tego można, prowadząc jeden z kilku głównych rodów: Starków, Lannisterów, Tullych, Greyjoyów, Arrynów, Martellów, Tyrellów, Freyów i Baratheonów (co ciekawe, tych ostatnich podzielono na trzy frakcje, reprezentowane przez Renly’ego w Końcu Burzy, Stannisa na Smoczej Skale i Joffreya w Królewskiej Przystani). Zadbano też o inne ikoniczne elementy uniwersum wykreowanego przez Martina, jak chociażby zmodyfikowane pory roku (z długimi i srogimi zimami na czele).

Starkowie jak zawsze na straconej pozycji. - 2015-04-13
Starkowie jak zawsze na straconej pozycji.

Miejcie na uwadze, że do działania opisywanych modów niezbędne jest posiadanie „podstawki” Medieval II: Total War z zainstalowanym dodatkiem Królestwa (Kingdoms). Oprócz tego należy zaktualizować grę do wersji 1.05.

Mod obecnie dostępny jest w wersji 0.53, określanej przez twórców jako alfa. Oznacza to przede wszystkim, że jedynie ułamek frakcji został w pełni dopracowany – w grę wchodzi nie tylko zmienianie wyglądu, ale również dostosowywanie mechaniki (np. specyficzny model ekonomii Greyjoyów) i przerabianie lub dorabianie jednostek wojskowych właściwych poszczególnym rodom. Oprócz tego sztuczna inteligencja i mechanizmy rządzące przedstawionym światem w wielu aspektach nie działają tak, jak powinny, a ponadto modyfikacja ma tendencje zamykania aplikacji.

W większości przypadków zalecane byłoby czekanie, aż moderzy wypuszczą odsłonę 1.0, by móc cieszyć się w pełni sprawnym programem, jednak przy Westeros: Total War sytuacja jest o tyle specyficzna, że wersję 0.53 udostępniono... sześć lat temu. Nie oznacza to jednak, że prezentujemy tu martwy twór, który nigdy nie zostanie dokończony – nadal gromadzi się wokół niego garstka moderów i podtrzymuje go przy życiu. Tym samym możemy oczekiwać, że finalna postać moda ujrzy wreszcie światło dzienne... tylko nie sposób przewidzieć, kiedy to nastąpi.

Na szczęście w obliczu bezczynności twórców Westeros: Total War zaczęły powstawać związane z nim pokrewne przeróbki. Jednym z bardziej godnych polecenia przykładów jest znakomite Age of Petty Kings, cofające wydarzenia w Westeros o tysiące lat, a więc oferujące układ sił w Siedmiu Królestwach zmieniony nie do poznania.

  1. Westeros: Total War w wersji 0.53 w serwisie ModDB

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

Gra o tron – wielki finał był... nudny. Nasza opinia
Gra o tron – wielki finał był... nudny. Nasza opinia

Wojna o żelazny tron dobiegła końca i wiemy już, kto na nim zasiadł. Prawdziwe pytanie brzmi jednak – czy finał Gry o tron jest faktycznie aż tak słaby, żeby znienawidzić z jego powodu GoT jako całość?

Gra o tron – największe absurdy w 8. sezonie GoT
Gra o tron – największe absurdy w 8. sezonie GoT

Najnowszy sezon Gry o Tron budzi ogromne wątpliwości fanów. Czy scenarzyści faktycznie stracili kontakt ze zdrowym rozsądkiem, czy intryga zgubiła logikę? Przedstawiamy największe absurdy, do jakich doszło ostatnio w Westeros.

Gra o tron – najlepsze gry i mody osadzone w Westeros
Gra o tron – najlepsze gry i mody osadzone w Westeros

Gra o tron to jeden z najpopularniejszych seriali, oparty na cyklu powieści autorstwa George’a R. R. Martina. Co ciekawe, uniwersum to nie doczekało się jeszcze swojej wielkiej gry, co nie znaczy, że wirtualnego Westeros nie da się już teraz odwiedzić.