Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 5 kwietnia 2015, 15:30

autor: Łukasz Malik

Ceny gier w Polsce - kiedy kupić taniej gry na PC i konsole?

Wykorzystaliśmy naszą Grową Porównywarkę Cenową, żeby dowiedzieć się, jak kształtują się ceny gier pudełkowych w naszym kraju. Zebrane dane pozwoliły uzyskać dość klarowny obraz sytuacji i dość jasno wskazują, kiedy najbardziej opłaca się kupować gry.

Spis treści

Gry PC – wszystkie premiery

Na poniższym wykresie znajdują się wszystkie premierowe gry wydane na PC przez czterech wydawców objętych badaniem. Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że najwyższe ceny w dniu premiery mają produkty wypuszczane przez Electronic Arts Polska. Jednak – w przeciwieństwie do innych wydawców – EA praktycznie nie ma w swoim katalogu tytułów ze średniej i niższej półki, więc uśredniona cena zawsze będzie najwyższa (z analizy wyłączyliśmy wszystkie dodatki, rozszerzenia oraz pakiety DLC).

Dla porównania Ubisoft wydaje sporo mniejszych gier w niższych cenach (np. Valiant Hearts, Child of Light, Trials Fusion), Cenega z kolei ma w swoim portfolio tańsze dzieła takich firm jak Deep Silver czy 1C. Analogicznie sytuacja wygląda z cdp.pl – stosunkowo drogie produkcje Blizzarda równoważone są tytułami wypuszczanymi przez Focus Home Interactive, serią Gamebook, w której znajdują się pozycje premierowe, czy różnej maści symulatorami oferowanymi w niskich cenach.

Średnie ceny pudełkowych gier na PC w pierwszym roku od premiery. Kliknij na wykresie, by go powiększyć.

Najistotniejszy z punktu widzenia konsumenta jest moment, w którym cena zaczyna wyraźnie spadać. Uzbrojenie się w cierpliwość pozwala po kilku tygodniach zaoszczędzić czasem kilkanaście złotych. Za pół roku gry większości wydawców kupimy o jedną trzecią taniej. Gdy poczekamy rok – cena spadnie prawie o połowę.

Największe wahania cen da się zaobserwować wśród gier proponowanych przez firmę Electronic Arts – pierwsze duże wyprzedaże (obniżka o około 17%) możemy zauważyć już po trzech miesiącach od premiery. W analizowanej przez nas próbce po pół roku pojawiała się druga, krótkotrwała wyprzedaż ze zniżką sięgającą prawie 50% – jednak może ona nie mieć zastosowania do wszystkich tytułów.

Po roku od premiery najatrakcyjniejsze ceny oferuje EA, są one o 60% niższe niż bazowe, Ubisoft po roku średnio obniża ceny o 43%. Słabiej pod tym względem wypada Cenega, której ceny spadają o 36%, najmniej skore do obniżek jest cdp.pl (28%).

Gry PC – tytuły wysokobudżetowe (AAA)

Ze względu na bardzo zróżnicowany cenowo katalog wydawniczy poszczególnych firm poprzedni wykres daje bardziej ogólny obraz sytuacji na rynku. Kiedy jednak skupimy się wyłącznie na segmencie gier AAA (czyli wysokobudżetowych, sprzedawanych zwykle w cenie powyżej 100 zł), rywalizacja między omawianymi wydawcami okaże się bardzo wyrównana.

Średnie ceny pudełkowych gier na PC (AAA) w pierwszym roku od premiery.

Tym razem stawkę otwierają cdp.pl oraz EA, jednak od razu widać, że po wyłączeniu z zestawienia tanich gier różnice w stosunku do najtańszej Cenegi są stosunkowo niewielkie i sięgają 12 złotych. Dużo ciekawiej prezentuje się jednak cykl życia poszczególnych tytułów – począwszy od obniżki wprowadzonej pomiędzy piątym a szóstym miesiącem od premiery, wydawca serii FIFA oraz The Sims na koniec dnia oferuje najniższe ceny. Po roku są one niższe średnio o 57%. To spory skok.

W przypadku cdp.pl w oczy rzuca się obniżka już po dwóch miesiącach od premiery – dzięki niej zaoszczędzimy ok. 15 zł.

Najbardziej zrównoważoną politykę prowadzi Cenega – tu cena gier pudełkowych spada sukcesywnie i po roku jest niższa o około 30%. Podobnie działa Ubisoft – zbieżność poczynań tych dwóch firm stanowi sporą ciekawostkę, z tą różnicą, że wydawca serii Assassin’s Creed zdaje się organizować wyprzedaże, które powodują większe wahania na wykresie.

Czy kiedyś gry NAPRAWDĘ były tańsze? Szczegółowa analiza
Czy kiedyś gry NAPRAWDĘ były tańsze? Szczegółowa analiza

99 zł za bogate wydanie nowej gry wysokobudżetowej? Dzisiaj brzmi nierealnie, kilkanaście lat temu była to norma dla pecetowych graczy. Co zresztą lubią wspominać, tęskniąc za lepszymi czasami. Tylko czy faktycznie były one lepsze?

Żyjemy w najlepszych możliwych czasach, by być graczami
Żyjemy w najlepszych możliwych czasach, by być graczami

Lootboksy, mikrotransakcje, wycinana zawartość, gry robione na jedno kopyto… ciężki jest żywot współczesnego gracza. A właśnie, że nie!

30 gier za parę dyszek – najciekawsze promocje na Steamie w czarny piątek
30 gier za parę dyszek – najciekawsze promocje na Steamie w czarny piątek

Steam ma poważny problem: oferuje zbyt wiele gier – trudno pamiętać o wszystkich i łatwo się pogubić. Postanowiliśmy więc wybrać 30 niezłych czarnopiątkowych promocji za góra parę dyszek (głównie do 30 zł) – to fajne propozycje w dobrych cenach.