Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Far Cry 5 XBOX ONE

Kolejna część popularnej serii FPS-ów. Tym razem gracze trafiają do amerykańskiego stanu Montana, gdzie stawiają opór rządom bezwzględnych fanatyków religijnych. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich odsłon cyklu, rozgrywka opiera się na eksploracji, wykonywaniu zadań fabularnych i misji pobocznych oraz na walce z przeciwnikami. W miarę czynionych postępów otrzymujemy dostęp do coraz potężniejszego arsenału, a także do ulepszeń poszczególnych elementów ekwipunku, wykonywanych w oparciu o rozbudowany system craftingu. Całość cieszy oczy za sprawą wysokiej jakości oprawy graficznej.

Akcji, FPP, sandbox, FPS, multiplayer, kooperacja, crafting, strzelanki.

Far Cry 5 - screen - 2017-10-31 - 358304Far Cry 5 - screen - 2017-10-31 - 358303Far Cry 5 - screen - 2017-10-31 - 358302Far Cry 5 - screen - 2017-08-22 - 353292Far Cry 5 - screen - 2017-08-22 - 353291Far Cry 5 - screen - 2017-08-22 - 353290Far Cry 5 - screen - 2017-08-22 - 353289Far Cry 5 - screen - 2017-06-13 - 347959Far Cry 5 - screen - 2017-06-13 - 347958

Ubisoft | producent

Ubisoft | wydawca

Ubisoft GmbH | wydawca PL

Pomoc techniczna

wersja językowa:
polska i angielska

Data premiery gry Far Cry 5 | XONE

27lutego201894dni

27lutego2018

premiera PL

27lutego2018

Xbox Live

Microsoft XBOX ONE
Okładka Far Cry 5 (XONE)
Far Cry 5

Pomimo że marka Far Cry narodziła się na pecetach, nie jest obca xboksowym graczom – od premiery jej spin-offa zatytułowanego Far Cry Instincts kolejne odsłony cyklu pojawiały się na następnych konsolach Microsoftu. Nie inaczej mają się sprawy z opisywanym tutaj Far Cry 5, wydanym przez firmę Ubisoft między innymi na Xboksie One. Tytuł robi użytek nie tylko z możliwości podstawowej wersji systemu, lecz także z jego mocniejszej edycji – Project Scorpio. Dzięki dodatkowej mocy obliczeniowej oferowanej przez ten sprzęt gracze mogą się cieszyć między innymi z wyższej jakości grafiki (wszak gra działa w rozdzielczości 4K). Pomimo że pozycja podąża ścieżką wytyczoną przez poprzedniczki, deweloperzy ze studia Ubisoft Montreal zdecydowali się na wprowadzenie szeregu zmian i usprawnień mających zagwarantować serii powiew świeżości.

Fabuła

Akcja Far Cry 5 toczy się na terenie fikcyjnego hrabstwa Hope w amerykańskim stanie Montanta. Gracz wciela się w policjanta lub policjantkę, a jego zadaniem jest rozpracowanie i zniszczenie organizacji przestępczej, działającej pod przykrywką fanatycznego kultu religijnego znanego jako The Project At Eden's Gate. Na czele grupy stoi Joseph Seed, który w bezwzględny sposób rozprawia się z przeciwnikami, określanymi przez niego mianem grzeszników. Po raz kolejny w historii serii mamy do czynienia z wyjątkowo sadystycznym i charyzmatycznym złoczyńcą. Protagonista (lub protagonistka) nie jest sam – w toku przygody dołączają do niego sojusznicy, tacy jak Mary May Fairgrave (barmanka, której najbliżsi zostali porwani przez Seeda), Nick Rye (zapalony pilot obawiający się o swoją rodzinę) oraz pastor Jerome Jeffries (walczący z fanatykami w imię wyższego dobra).

Kwestie techniczne

Podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszych częściach serii, w wydanym na platformie Xbox One Far Cry 5 akcja jest prezentowana z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Zabawę rozpoczynamy od stworzenia bohatera – po raz pierwszy w dziejach gier spod znaku Far Cry to my decydujemy o jego płci i wyglądzie. Z czasem nasz podopieczny (lub podopieczna) zdobywa doświadczenie, rozwijając szereg umiejętności specjalnych i atrybutów.

Po raz kolejny do naszej dyspozycji zostaje oddany rozległy (największy w historii cyklu) otwarty świat, na który składają się rozległe pastwiska, doliny rzek i tereny górzyste. Ze względu na jego rozmiary dużą rolę odgrywają pojazdy – oprócz samochodów (których listę zasilają amerykańskie muscle cary i ciężarówki), do naszej dyspozycji oddano quady, traktory, a nawet łodzie i samoloty. Fanatykom Seeda stawiamy czoła zarówno w przestworzach, jak i na powierzchni – w nasze ręce trafia rozbudowany arsenał podatnej na modyfikacje broni palnej i białej; ta ostatnia obejmuje między innymi pałki, noże, a nawet widły. Warto nadmienić, że w trakcie zmagań możemy wdawać się w otwarte wymiany ognia lub postawić na skradanie i eliminację wrogów z zaskoczenia.

Poza zadaniami głównymi, w Far Cry 5 czeka na wykonanie szereg misji pobocznych i różnego rodzaju opcjonalnych aktywności. Dużą rolę odgrywa tutaj crafting (pozwalający na naprawę broni lub tworzenie nowych narzędzi), a wzorem Far Cry Primal w trakcie zabawy możemy oswajać dzikie zwierzęta, które następnie pomagają nam w walce. Wsparcia udzielają nam również sojusznicy rekrutowani spośród ludności zamieszkującej hrabstwo – ich lojalność zyskujemy w zamian za realizację zlecanych przez nich zadań.

Tryby gry

Far Cry 5 można ukończyć nie tylko w pojedynkę, lecz także w towarzystwie drugiego gracza. Przygotowany na potrzeby gry tryb współpracy obejmuje bowiem całą kampanię fabularną i wszystkie aktywności poboczne. Dodatkową atrakcją jest edytor map, przy pomocy którego możemy modyfikować plansze i tworzyć własne scenariusze do multiplayerowej rozgrywki.

Kwestie techniczne

Podobnie jak poprzednie odsłony cyklu, Far Cry 5 cechuje się wysokiej jakości oprawą graficzną. Na uwagę zasługuje przede wszystkim bogate w detale otoczenie, na czele z bujną roślinnością. Podobać się może również realistycznie odwzorowana woda. Dopełnieniem całości jest klimatyczny soundtrack.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 9.2 / 10 na podstawie 63 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Far Cry 5

Gra jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych.

Nowo powstały oddział Ubisoftu w Berlinie pomoże w tworzeniu serii Far Cry
Nowo powstały oddział Ubisoftu w Berlinie pomoże w tworzeniu serii Far Cry

wiadomość17 listopada 2017

Studio Ubisoft Berlin, którego powstanie zapowiedziano w kwietniu, będzie pracować nad rozwojem serii Far Cry. Zespół ze stolicy Niemiec rozpocznie działalność na początku przyszłego roku.

Far Cry 5 - szczegóły na temat trybu co-op
Far Cry 5 - szczegóły na temat trybu co-op

wiadomość31 października 2017

Poznaliśmy szczegóły związane z trybem współpracy w grze Far Cry 5. Dodatkowo firma Ubisoft opublikowała zwiastun prezentujący tę opcję.

Zobacz wartą przeszło 700 zł edycję kolekcjonerską Far Cry 5
Zobacz wartą przeszło 700 zł edycję kolekcjonerską Far Cry 5

wiadomość20 października 2017

Ubisoft zaprezentował bogate wydania kolekcjonerskie gry Far Cry 5. Tzw. Resistance Edition można nabyć na terenie USA, wyłącznie za pośrednictwem sieci GameStop. W Polsce dostępne są edycje Hope County oraz nieco skromniejsze wydanie Father.

Far Cry 5 – kompendium wiedzy [Aktualizacja #1: tryb multiplayer i inne informacje]
Far Cry 5 – kompendium wiedzy [Aktualizacja #1: tryb multiplayer i inne informacje]

wiadomość29 maja 2017

W kompendium zebrano wszystkie najważniejsze informacje dotyczące piątej części serii Far Cry, która zadebiutuje w sklepach w lutym 2018 roku i przeniesie graczy do hrabstwa Hope, w amerykańskim stanie Montana.

Far Cry 5 na nowym 8-minutowym zapisie rozgrywki
Far Cry 5 na nowym 8-minutowym zapisie rozgrywki

wiadomość21 sierpnia 2017

Firma Ubisoft wypuściła świeży zapis rozgrywki z Far Cry 5, pokazujący osiem minut akcji w lokacjach innych niż te, które mogliśmy obejrzeć na oficjalnych materiałach z targów E3.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz