SteamWorld Heist iOS

Turowa gra strategiczna, osadzona w wykreowanym przez studio Image & Form uniwersum SteamWorld – łączącym elementy nurtu steampunk i westernu. W grze stajemy na czele drużyny robotów-piratów, którzy aby przetrwać w postapokaliptycznym świecie napadają wrogie bazy i statki kosmiczne celem zrabowania zgromadzonych tam zapasów.

Strategiczne, science fiction, steampunk, turowe, 2D, indie.

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry SteamWorld Heist | iOS

10listopada2016

10listopada2016

App Store

Apple iOS
Okładka SteamWorld Heist (iOS)
SteamWorld Heist

SteamWorld Heist to kolejna produkcja niezależnego szwedzkiego studia Image & Form, osadzona w wykreowanym przez nie uniwersum SteamWorld, łączącym nurt steampunk z elementami westernu. Po zręcznościowym SteamWorld Dig oraz wydanym jedynie na Nintendo DS SteamWorld Tower Defense mamy do czynienia z nietypową, dwuwymiarową strategią turową.

Fabuła

Akcja gry toczy się jakiś czas po wydarzeniach ukazanych w SteamWorld Dig. Potężny kataklizm wstrząsnął planetą i zmusił resztki populacji do ucieczki w kosmos na pokładzie napędzanych parą statków kosmicznych. W świecie, w którym „robot robotowi wilkiem”, a woda staje się jednym z najrzadszych i najbardziej pożądanych surowców, jedyną możliwością przetrwania jest napadanie wrogich baz i statków celem złupienia zgromadzonych tam dóbr. W grze obejmujemy kontrolę nad drużyną robotów-piratów, która w ten właśnie sposób próbuje radzić sobie w postapokaliptycznej rzeczywistości.

Mechanika

Kontrolowana przez nas drużyna stanowi zbieraninę antybohaterów, zwerbowanych za odpowiednią opłatą w kosmicznych spelunach. Podwładni używają rozmaitych broni i umiejętności specjalnych, a zwycięstwo w kolejnych potyczkach wymaga umiejętnego łączenia różnorodnych taktyk. Rozgrywka toczy się w systemie turowym, zaś poczynania poszczególnych postaci ograniczone są liczbą punktów ruchu. W jednej turze możemy wykonać tylko dwa ruchy lub oddać strzał po jednorazowym przemieszczeniu się – istnieją także specjalne narzędzia, których użycie nie jest karane utratą punktów ruchu. Dodatkowe urozmaicenie rozgrywki stanowią rozmaite gadżety (granaty, wyrzutnie rakiet, pistolety obezwładniające) oraz umiejętności specjalne (np. chwilowa nieśmiertelność, używanie pocisków przebijających). Po zakończonym pojedynku zbieramy zdobyte łupy i wracamy na statek, żeby dokonać kolejnego abordażu lub udać się do baru po nowe środki zagłady.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna SteamWorld Heist na platformie Apple iOS utrzymana jest w podobnej, kolorowej stylistyce co poprzedniczka, choć ze względu na nieco inne miejsce akcji, tym razem przeważają scenerie science-fiction oraz korytarze i wnętrza statków kosmicznych. Jak na strategię turową, akcja została przedstawiona w dość nietypowy sposób. Obserwujemy ją bowiem z boku w perspektywie przypominającej klasyczne side-scrollowe platformówki.

Minirecenzja SteamWorld Heist – steampunkowa turówka z wyższej półki

PLUSY:
  1. klimat i grafika ryją beret;
  2. świetna mechanika rozgrywki, czerpiąca trochę z XCOM-a;
  3. porządny mobilny port.
MINUSY:
  1. w przypadku wersji mobilnej przydałaby się możliwość zapisu stanu gry w dowolnym momencie.

Seria SteamWorld to uznana, ale rozpoznawalna tylko wśród fanów gier niezależnych marka. Cykl zyskał nieco większy rozgłos za sprawą udanej platformówki SteamWorld Dig, jednak deweloperzy ze studia Image & Form nie chcieli odcinać kuponów i przy okazji kolejnej odsłony pokusili się o całkowitą zmianę gatunku. Tak powstało SteamWorld Heist – dwuwymiarowa turowa strategia.

Jednym z ciekawszych elementów produkcji, a także pozostałych gier osadzonych w uniwersum SteamWorld, jest niecodzienna stylistyka. Z jednej strony to zwykła, dwuwymiarowa, kreskówkowa grafika, ale z drugiej mamy do czynienia z mieszanką Dzikiego Zachodu i futurystycznego steampunku. Dodatkowo nie bez znaczenia są same postacie i ich kwestie dialogowe, do których przywiązano dużo uwagi. W praktyce taki miks wypada nie tyle fajnie, co po prostu nie da się w nim nie zakochać.

SteamWorld Heist na dzień dobry przyciąga więc uwagę oprawą audio-wideo, ale to nie jedyny świetny element gry. Sama mechanika rozgrywki również wypada jak najbardziej na plus. Jest to turówka przypominająca nieco to, co można zobaczyć w cyklu XCOM, ale aplikacji daleko do miana kalki, gdyż sama dwuwymiarowa perspektywa robi różnicę, ale do tego dochodzi szereg mniejszych elementów. Najważniejsze jednak jest to, że w praktyce rozgrywka po prostu niemiłosiernie wciąga. Łatwo się nauczyć ogólnych zasad, ale nie oznacza to, że zabawa jest łatwa i monotonna. Wszystkie starcia są nieprzewidywalne, zapewniają mnóstwo emocji oraz wynagradzają graczy za starania. Brakuje jedynie możliwości zapisu stanu gry w dowolnym momencie i, by program zachował postępy trzeba udać się np. do jednej ze stacji.

Konwersja na urządzenia mobilne udała się świetnie. Produkcja działa poprawnie, a sterowanie nie sprawia żadnych problemów. Czego chcieć więcej? Właściwie niczego. Jeżeli nie posiadacie SteamWorld Heist na innej platformie sprzętowej, to koniecznie zainwestujcie w ten tytuł, nawet jeżeli nie lubicie turówek.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Gry podobne do SteamWorld Heist

Wymagania wiekowe SteamWorld Heist

12+

Dwuwymiarowy XCOM - gramy w Steamworld Heist

Dwuwymiarowy XCOM - gramy w Steamworld Heist [12:51]

Z robotami w kosmos! Steampunk do kwadratu, czyli Steamworld Heist to nowa gra od studia Image & form. W nasze ręce twórcy oddali bardzo dobrą, dwuwymiarową strategię turową z systemem osłon. Pora rzucić sympatyczne roboty do boju!

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz