Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Image & Form

Firma producent wydawca

Szwedzkie studio deweloperskie z siedzibą w Goteborgu. Studio Image & Form światową sławę zdobyło dzięki serii SteamWorld. Od 2020 roku zespół działa pod skrzydłami grupy Thunderful Development.

Historia

Studio Image & Form zostało założone w 1997 roku. Na czele firmy stanął Brjánn Sigurgeirsson, który wcześniej pracował przede wszystkim jako twórca stron internetowych. We własnej firmie, której siedziba mieściła się w Goteborgu, Sigurgeirsson początkowo kontynuował działalność na tym obszarze, jednak z czasem rozszerzył ją o tworzenie przeglądarkowych gier wideo.

W 2002 roku studio podpisało kontrakt z norweskim wydawcą, z którym ściśle współpracowało przez niemal osiem kolejnych lat, tworząc produkcje edukacyjno-rozrywkowe. Współpraca dobiegła końca dopiero w momencie, kiedy deweloperzy postanowili wcielić w życie pomysły, które przez ostatnie lata nie mogły doczekać się realizacji. Najpierw studio spróbowało swoich sił w tworzeniu gier mobilnych, jak Gyro the Sheepdog czy Anthill. Pierwszym prawdziwym sukcesem Image & Form była jednak wydana w 2010 roku na konsolę Nintendo DS gra SteamWorld Tower Defense.

Tytuł ten wytyczył ścieżkę, jaką zespół miał podążyć w następnych latach, a także zaprezentował graczom unikalne uniwersum łączące elementy westernu i steampunku, które w przyszłości miało zostać znacząco rozbudowane. Owa produkcja typu tower defense dała początek popularnej i wysoko ocenianej marce, a kolejne reprezentujące ją produkcje odnosiły duże sukcesy artystyczne i komercyjne.

W 2013 roku zadebiutowała oryginalna platformówka pod tytułem SteamWorld Dig. Trzy lata później autorzy oddali w ręce graczy kolejny tytuł osadzony w tym uniwersum, czyli SteamWorld Heist, będące ciekawą strategią turową. Rok później SteamWorld Dig doczekało się kontynuacji (czyli SteamWorld Dig 2), z kolei w 2020 roku cykl otrzymał jeszcze jednego reprezentanta – tym razem w postaci hybrydy turowego RPG-a i karcianki, zatytułowanego SteamWorld Quest: Hand of Gilgamech.

W międzyczasie, bo w 2017 roku, Image & Form połączyło siły ze studiem Zoink, wraz z którym pod skrzydłami Bergsala Holding założyło grupę Thunderful. Po dwóch latach Thunderful wraz z innymi podmiotami Bergsala Holding utworzyły grupę operacyjną Thunderful Development, która miała zrzeszać pod wspólnym szyldem zarówno Image & Form oraz Zoink, jak i inne zespoły.

W lipcu 2020 roku Image & Form ujawniło, ze pracuje nad zupełnie nową marką. Jej reprezentantem miał być The Gunk, czyli przygodowa gra akcji TPP, w której gracze mieli eksplorować obcą planetę w poszukiwaniu sposobu na jej ratunek. Produkcja zadebiutowała na komputerach osobistych i konsolach Xbox One oraz Xbox Series X/S w grudniu 2021 roku. Tytuł spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony graczy, o czym świadczyły „bardzo pozytywne” recenzje na platformie Steam. Branżowe media potraktowały tę pozycję nieco chłodniej; według serwisu Metacritic, średnia przyznanych przez nie ocen mieściła się w przedziale 67-70/100 (w zależności od platformy).

W międzyczasie światło dzienne ujrzała jeszcze jedna produkcja, będąca owocem współpracy ekipy Image & Form oraz studia Zoink Games. Mowa o Wavetale, czyli przygodowej grze akcji z otwartym światem, w której wcielaliśmy się w surferkę przemierzającą malowniczy archipelag i próbującą pozbyć się z niego potworów. Podobnie jak The Gunk, omawiana produkcja doczekała się „bardzo pozytywnych” recenzji na Steamie; tym razem branżowe media były bardziej łaskawe, gdyż według serwisu Metacritic średnia przyznanych przez nie ocen mieściła się w przedziale 75-78/100.

Ponadto w listopadzie 2021 roku Image & Form zapowiedziało jeszcze jeden projekt. Zespół postanowił powrócić do wykreowanego przez siebie SteamWorld i ujawnił, że jego kolejnym dziełem będzie SteamWorld Headhunter, czyli przygodowa gra akcji, nastawiona na kooperacyjną zabawę. Co ciekawe, miała to być pierwsza produkcja spod tego szyldu, oferująca trójwymiarową grafikę.