Brothers: A Tale of Two Sons iOS

Baśniowa gra przygodowo-zręcznościowa, za której powstanie odpowiada szwedzkie studio Starbreeze, znane z takich tytułów jak Kroniki Riddicka, czy Syndicate. Produkcja opowiada o dwóch braciach przemierzających malownicze krainy w poszukiwaniu lekarstwa dla chorego ojca. Podczas gry kontrolujemy równocześnie obie postacie, a większość stawianych przed nami wyzwań wymaga ich ścisłej współpracy.

Przygodowe, fantasy, platformówki 3D, elementy logiczne, elementy zręcznościowe, eksperymentalne/artystyczne.

Brothers: A Tale of Two Sons - screen - 2015-10-22 - 309684Brothers: A Tale of Two Sons - screen - 2015-10-22 - 309683

Starbreeze AB | producent

505 Games | wydawca

Strona oficjalna

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Brothers: A Tale of Two Sons | iOS

22października2015

22października2015

App Store

Apple iOS
Okładka Brothers: A Tale of Two Sons (iOS)
Brothers: A Tale of Two Sons

Brothers: A Tale of Two Sons to baśniowa gra przygodowo-zręcznościowa, za którą odpowiada szwedzkie studio Starbreeze. Deweloper jest znany z wielu udanych produkcji, takich jak kultowe The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay, komiksowy The Darkness czy kooperacyjny Syndicate. Po sukcesie odniesionym na komputerach i konsolach stacjonarnych, deweloperzy zdecydowali się przenieść swą produkcję także na ekrany urządzeń mobilnych z systemem iOS.

Fabuła gry czerpie swoje inspiracje zarówno z bogatej kultury nordyckiej, jak i klasycznych opowieści fantasy, przypominając swym klimatem chociażby serię Fable. Opowiada ona historię braci, którzy wyruszają w niebezpieczną podróż, aby odnaleźć lekarstwo dla swojego chorego ojca. Zdobycie leczniczej „wody życia” wymaga przedostania się zarówno przez spokojne doliny, jak i niebezpieczne góry. Rozgrywka obfituje w sceny platformowe oraz proste łamigłówki. W pokonaniu przeciwności losu wielokrotnie pomaga zaprzyjaźniony potwór, który na przykład asystuje przy wspinaczce i przechodzeniu nad przepaściami.

Producenci Brothers: A Tale of Two Sons chcieli stworzyć użytkownikom systemu iOS rodzaj emocjonalnego doświadczenia, które wciągnie graczy i pozwoli im zżyć się z bohaterami. W zrealizowaniu tego celu pomogła ładna, malownicza oprawa wizualna i świetnie dobrana, stonowana muzyka. Na uwagę zasługuje też nietypowy system sterowania, w którym kontrolujemy równocześnie obu braci, a większość stawianych przed nami wyzwań wymaga ich ścisłej współpracy.

Minirecenzja Brothers: A Tale of Two Sons – mądra historia o oryginalnej mechanice i przepięknej oprawie

PLUSY:
  • Znakomita konwersja przeboju z platform stacjonarnych;
  • Oryginalna mechanika, połączona z niezwykle intuicyjną obsługą;
  • Wciągająca historia fabularna z głębokim przesłaniem;
  • Przepiękna, iście artystyczna oprawa graficzna.
MINUSY:
  • Rozmiar wirtualnych joysticków, przysłaniających niekiedy ekran gry.

Brothers: A Tale of Two Sons było niewątpliwie jedną z najmilszych niespodzianek 2013 roku. Dlatego trudno się dziwić, że po sukcesach odniesionych na pecetach i konsolach stacjonarnych, produkcja szwedzkiego Starbreeze AB trafiła finalnie także na najpopularniejsze platformy mobilne.

Gra wykorzystuje genialny w swej prostocie pomysł równoczesnego kontrolowania dwóch spokrewnionych ze sobą bohaterów, za pomocą dwóch analogowych gałek gamepada. Każdy z tytułowych braci odznacza się tu swoimi indywidualnymi zdolnościami: jeden z nich jest silniejszy i z łatwością potrafi przesuwać nawet cięższe przeszkody, natomiast drugi, dzięki swej zwinności bez problemu dostanie się w miejsca, niedostępne dla starszego brata. Produkcja została przy tym zaprojektowana w taki sposób, żeby kolejne zagadki wymagały wykorzystania przymiotów obu bohaterów. Kto jednak powiedział, że gra sprowadzająca się do ścisłej współpracy dwóch niezależnych postaci, może sprawdzać się wyłącznie w trybie kooperacji?

Początkowe obawy o to, czy będziemy w stanie kierować równocześnie poczynaniami obu bohaterów, szybko okazują się niepotrzebne. Zwłaszcza, że rzadko kiedy musimy robić to naprawdę równolegle, a w tych nielicznych przypadkach, kiedy jest to niezbędne, poznajemy prawdę o możliwościach naszego mózgu i poszczególne czynności wykonujemy w sposób niemalże intuicyjny.

Zarówno pod względem technicznym jak i w kwestii mechaniki, mobilne Brothers nie odbiega w zasadzie niczym od swojego pecetowo-konsolowego pierwowzoru. Podczas zabawy towarzyszy nam więc ta sama, przepiękna oprawa graficzna, wykonana z iście artystycznym zacięciem, zaś inspirowana kulturą nordycką oraz klasycznymi opowieściami fantasy fabuła, niesie ze sobą dodatkowo głębokie przesłanie miłości i pozwala naprawdę zżyć się z postaciami bohaterów. W sposób niezwykle prosty, ale efektywny poradzono sobie też z modelem sterowania, zastępując analogowe gałki gamepada dwoma wirtualnymi joystickami, umieszczonymi w dwóch dolnych rogach ekranu. Jedynym poważniejszym minusem takiego rozwiązania – zwłaszcza dla graczy bawiących się na niewielkich ekranach smartfonów – może być jedynie ich stosunkowo duży rozmiar sprawiający, że w niektórych momentach będą one zasłaniać nam istotną część ekranu.

Mobilna wersja Brothers: A Tale of Two Sons nie straciła w zasadzie nic ze swojego pierwotnego uroku. Zważywszy na panujące trendy, chwała deweloperom również za to, że tego unikalnego klimatu rozgrywki nie burzy nam żaden irytujący system mikropłatności. Oczywiście, w praktyce przekłada się to na konieczność zakupu gry za niemałą (jak na warunki mobilne) cenę. Jednak produkcja studia Starbreeze AB z całą pewnością warta jest każdej wydanej na nią złotówki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Oczekiwania czytelników: 9.2 / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Gry podobne do Brothers: A Tale of Two Sons

Wymagania wiekowe Brothers: A Tale of Two Sons

Gra jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych.

zwiastun wersji na urządzenia mobilne

zwiastun wersji na urządzenia mobilne [0:55]

Brothers: A Tale of Two Sons, baśniowa gra przygodowo-zręcznościowa szwedzkiego studia Starbreeze, będzie dostępna również na urządzeniach mobilnych z systemami iOS i Android.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz