futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 27 października 2020, 12:23

HDMI czy DisplayPort - najlepsze złącze do monitora

HDMI, DisplayPort, DVI, VGA/D-Sub – za pomocą jakiego interfejsu najlepiej podłączyć monitor do karty graficznej? Należy wybrać złącze, które pozwoli w 100% wykorzystać potencjał wyświetlacza tzn. natywną rozdzielczość oraz pełen zakres odświeżania.

Spis treści

HDMI – standard dla konsol, telewizorów i komputerów

Przechodzimy do bodajże najbardziej rozpowszechnionego obecnie standardu. Mowa oczywiście o HDMI, które jest dostępne nie tylko w monitorach komputerowych i kartach graficznych. Złącza te są montowane także w laptopach, konsolach, telewizorach i urządzeniach audio np. soundbarach. Port umożliwia bowiem nie tylko przesłanie sygnału wideo, ale również audio. HDMI zaczęło skromnie. Pierwsze wersje 1.0 i 1.1 są w stanie uciągnąć jedynie rozdzielczość Full HD w maksymalnie 60Hz. Od 2003 roku wiele się jednak zmieniło.

HDMI łączy znacznie więcej niż tylko monitor z kartą graficzną. Za pomocą takiego przewodu podłączyłem na stałe swojego peceta pod telewizor. - HDMI czy DisplayPort - najlepsze złącze do monitora - dokument - 2020-10-28
HDMI łączy znacznie więcej niż tylko monitor z kartą graficzną. Za pomocą takiego przewodu podłączyłem na stałe swojego peceta pod telewizor.

Przejdźmy po wszystkich etapach: HDMI 1.2 wzbogaciło możliwości gniazda o obsługę rozdzielczości Quad HD w 30Hz. Kolejna ewolucja (1.3) to zwiększenie przepustowości z 3,96 Gbit/s do 8,16 Gbit/s. Przełożyło się to na przesunięcie limitu odświeżania ekranu do 144Hz przy 1080p oraz do 75Hz w przypadku 1440p. Wsparcie dla innych rozdzielczości nie zostało dodane. To pojawiło się dopiero w wersji 1.4 – 4K w maksymalnie 30Hz. Reszta pozostała bez zmian.

Do tego momentu największą bolączką portu był brak obsługi rozdzielczości ultrapanoramicznych (tak, brakuje tego nawet w 1.4). Być może to właśnie dlatego nie powstały warianty 1.5, 1.6 itd. Tylko od razu 2.0, który wypełnił tę lukę oraz był wielkim krokiem naprzód także w innych kwestiach. W tym przypadku najlepiej będzie posłużyć się przejrzystym wypunktowaniem pełnej specyfikacji. Liczba wspieranych rozdzielczości rozrosła się bowiem do pięciu.

Zostało jeszcze 67% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Podłączasz monitor przez HDMI? To może być błąd!
Podłączasz monitor przez HDMI? To może być błąd!

Jeśli obraz w grach, zwłaszcza przy ciemnych scenach wydaje Wam się „wyprany” i bez kontrastu, zwykle jest to wina podłączenia monitora przez kabel HDMI. Podpowiadamy, jak szybko naprawić ten problem.

Czy monitor 21:9 zabija wydajność PC? Porównanie z formatem 16:9
Czy monitor 21:9 zabija wydajność PC? Porównanie z formatem 16:9

Jak dobrze wypada kinowy format 21:9 w grach komputerowych? Jak dużo wydajności i mocy obliczeniowej może nas kosztować granie przy tak szerokim ekranie w porównaniu do „standardowych” 16:9?

Monitory 144 Hz - czy warto się nimi zainteresować
Monitory 144 Hz - czy warto się nimi zainteresować

Kiedy już masz kartę graficzną typu GeForce RTX, czas na zakup porządnego monitora z wysoką częstotliwością odświeżania. Sprawdzamy, komu może się taki przydać i w jakich grach sprawdzi się najlepiej.