Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 maja 2010, 20:02

autor: Olek

Grupa CD Projekt odchudzona

Spółki Grupy CD Projekt zlokalizowane w Czechach i na Węgrzech nie są już jej własnością. To element strategii biznesowej, zgodnie z którą firma zamierza m.in. skoncentrować się na bardziej dochodowym i przewidywalnym polskim rynku oraz produkcji gier.

Spółki Grupy CD Projekt zlokalizowane w Czechach i na Węgrzech nie są już jej własnością. To element strategii biznesowej, zgodnie z którą firma zamierza m.in. skoncentrować się na bardziej dochodowym i przewidywalnym polskim rynku oraz produkcji gier.

O problemach Grupy CD Projekt wiadomo było od dawna. W marcu Michał Kiciński, współzałożyciel i jeden z szefów CD Projekt przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że o ile zanotowany w 2009 roku wyniki EBITDA na podstawowej działalności był pozytywny, to jednak straty poniesione zostały między innymi w spółkach zagranicznych.

W tym samym roku o 36% zmniejszyła się liczba wydanych przez CD Projekt tytułów. Sytuacja wymagała podjęcia zdecydowanych kroków. Grupa zmniejszyła zatrudnienie z 340 do 220 osób. Pod nóż poszły nierentowne kierunki działalności, w tym dystrybucja prowadzona na terenie Czech, Słowacji i Węgier. Sprzedaż dwóch ulokowanych zagranicą spółek to ostatni etap zmian reorganizacyjnych.

Transakcję zawarto 29 kwietnia, jednak dopiero dzisiaj pojawił się oficjalny komunikat w tej sprawie. CD Projekt Czech S.R.O. - spółka obsługująca terytorium Czech i Słowacji z siedzibą w Pradze została sprzedana zewnętrznej firmie. Natomiast CD Projekt Magyarorszag KFT wykupił dotychczasowy zarząd. Węgierska spółka przestała być częścią grupy, jednak pozostanie związana z CD Projekt, kontynuując działalność dystrybucyjną.

Obecna strategia Grupy CD Projekt opiera się na trzech założeniach. Pierwszym jest koncentracja na polskim rynku, drugim inwestycja w rozwój dystrybucji elektronicznej poprzez platformę GOG.com, a trzecim dalsze rozwijanie działalności związanej z produkcją gier komputerowych.

Firma CD Projekt podziękowała swoim partnerom licencyjnym oraz handlowym, a przede wszystkim graczom z Czech, Słowacji i Węgier. Ci ostatni zaproszeni zostali do korzystania z platformy dystrybucji cyfrowej GOG.com.

Grupa CD Projekt odchudzona - ilustracja #1

W tym roku Grupa CD Projekt powinna wypracować zyski na poziomie 10 mln zł. W przyszłym, za sprawą drugiej części Wiedźmina, ma być jeszcze lepiej.

Według wcześniejszych zapowiedzi w tym roku Grupa CD Projekt zamierza osięgnąć przychody na poziomie 90 mln zł (10 mln więcej niż w roku ubiegłym), co powinno pozwolić na osiągnięcie 10 mln zł zysku. W roku 2011, kiedy ukaże się Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, zyski powinny być znacznie większe. Ceny, za jakie sprzedano należące do grupy spółki w Czechach i na Węgrzech nie zostały podane do publicznej wiadomości.

W tym roku dojdzie też do połączenia CD Projekt z notowaną na giełdzie firmą Optimus, co ma pozwolić uniezależnić się od zachodnich wydawców dzięki zdobyciu nowych źródeł finansowania.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.