Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 grudnia 2015, 13:50

autor: Michał "Meehow" Jodłowski

Wyszedł patch do AMD Radeon Software „Crimson”

Firma AMD udostępniła w sieci aktualizację jej najnowszego oprogramowania sterującego, AMD Radeon Software „Crimson”. Usuwa ona szereg błędów stwierdzonych w pierwszym wydaniu, w tym ten, który rzekomo mógł powodować trwałe uszkodzenie karty grafiki. AMD zdementowało również doniesienia dotyczące spalonych Radeonów.

Tydzień po premierze, AMD Radeon Software „Crimson” doczekało się sporego beta-patcha. - Wyszedł patch do AMD Radeon Software „Crimson”; Radeony jednak nie spłonęły? - wiadomość - 2015-12-01
Tydzień po premierze, AMD Radeon Software „Crimson” doczekało się sporego beta-patcha.

Ostatni tydzień z pewnością nie zapisze się jako przełomowy w historii firmy AMD. Zaledwie po kilku dniach od premiery najnowszego oprogramowania sterującego AMD Radeon Software „Crimson”, zastępującego wysłużone AMD Catalyst, na jaw wyszedł problem owej aplikacji, objawiający się przegrzewaniem układu graficznego ze wszystkimi tego konsekwencjami, a więc na przykład spadkami wydajności w grach. Pojawiły się również doniesienia o Radeonach, które na skutek błędu programu rzekomo uległy permanentnemu uszkodzeniu. AMD obiecało przygotować niezbędne poprawki w trybie przyśpieszonym i z danego słowa się wywiązało, bowiem od wczorajszego wieczoru w Internecie dostępna jest wersja beta AMD Radeon Software Crimson Edition oznaczona numerem 15.11.1. Swojego rodzaju patch naprawia przede wszystkim problemy ze sterowaniem chłodzeniem karty grafiki w funkcji OverDrive, choć nie obeszło się bez szeregu innych zmian względem poprzedniego wydania. Poprawione wydanie Radeon Software „Crimson” można pobrać w tym miejscu.

Najważniejsze zmiany w wersji 15.11.1 Beta

  • Rozwiązano problem z migotającym śniegiem, cienistymi teksturami i zepsutym renderowaniem nieba w Star Wars: Battlefront.
  • Naprawiono migający kompas w grze Fallout 4 (tylko Radeon R9 390; trwają prace nad poprawką dla R9 290 oraz R9 295X2)
  • Usunięto błąd powodujący nieprawidłowe wyświetlanie tekstur w Just Cause 3.
  • Poprawiono działanie Call of Duty: Black Ops III w konfiguracjach AMD Crossfire.
  • AMD OverDrive nie zmienia już ustawień sterowania chłodzeniem przy zamykaniu aplikacji 3D. Usunięto również błąd powodujący niemożność przywrócenia ustawień fabrycznych tej funkcji.

Z pełną dokumentacją w języku angielskim można zapoznać się pod tym adresem. Serwis PClab.pl przygotował jej polskie streszczenie.

Płonące Radeony

Jak wynika z informacji prasowej, jaką otrzymaliśmy od przedstawicieli firmy AMD, zespół techniczny „czerwonych” nie potwierdza żadnego przypadku uszkodzenia układu graficznego w związku z nieprawidłowym funkcjonowaniem oprogramowania AMD Radeon Software „Crimson”. Według techników, zabezpieczenia kart grafiki działają poprawnie i chronią je przed „spaleniem”, a wszelkie doniesienia twierdzące odwrotnie AMD określiło mianem „dezinformacji”. Z racji braku dowodów potwierdzających śmierć jakiegokolwiek Radeona (którą można oczywiście połączyć z wadliwym sterownikiem), możemy w tej sytuacji mówić o domniemaniu niewinności, a w dalszej perspektywie o całkowitym uniewinnieniu.