futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 19 czerwca 2021, 09:29

Windows 11 będzie szybszy i wyciągnie więcej z naszych sprzętów

Windows 11 startuje szybciej i osiąga lepsze wyniki w benchmarkach niż Windows 10. Najnowsza wersja systemu będzie nie tylko liftingiem wizualnym.

W SKRÓCIE:
  1. Windows 11 osiąga lepsze wyniki aniżeli Windows 10 w wybranych benchmarkach.
  2. Przetestowane zostało także uruchamianie nowego systemu i w tym aspekcie również wypadł on lepiej.

Windows 11 może zaoferować nie tylko wizualny lifting, ale także znaczący wzrost wydajności w użytkowaniu aplikacji. Porównanie nadchodzącego systemu z Windowsem 10 pokazuje od kilku do kilkunastu procent różnicy w osiągach na korzyść Windowsa 11.

Youtuber Ben Anonymous postanowił przetestować najnowszy system firmy Microsoft (który, przypominam, wyciekł ostatnio na kilka dni przed oficjalną zapowiedzią) i zestawić jego osiągi z Windowsem 10. Na pierwszy ogień poszło uruchamianie systemu. Windows 11 Pro Build 21996.1 wystartował w 13 sekund, co jest wynikiem lepszym o 18,75% w porównaniu do Windowsa 10 (16 sekund rozruchu). Równie dobre wyniki system osiągnął w trakcie testowania odczytu i zapisu danych na dysku SSD w programie CrystalDiskMark.

  • Windows 10: odczyt - 2,930 MB/s, zapis - 3,189 MB/s
  • Windows 11: odczyt - 3,448 MB/s, zapis - 3,336 MB/s

Mamy więc do czynienia z lepszym wynikiem w odczycie (o 15%) oraz o 4,4% w zapisie. Jakie to będzie miało przełożenie na faktyczne użytkowanie systemu, ciężko na ten moment stwierdzić. Benchmarki rzadko kiedy oddają autentyczne doznania podczas korzystania z programów.

Wspominam o tym, gdyż Windows 11 uzyskał lepszy rezultat od Windowsa 10 także w programie 3DMark. Najnowszy system firmy Microsoft osiągnął wynik punktowy na poziomie 7613 (CPU taktowane 4,9 GHz, osiągnięta temperatura - 99 stopni). W10 w tym samym teście uzyskał 6872 punkty przy maksymalnym taktowaniu procesora na poziomie 4,8 GHz i niższej o siedem stopni temperaturze. Daje to wynik gorszy od nowszego Windowsa o 9,74%.

Również w Geekbench 5 nowy system wypada lepiej, zarówno w teście jednowątkowym (1251 vs 1138 pkt), jak i wielowątkowym (7444 vs 6284 punkty). Na ten moment ciężko jednak ocenić, jakie zmiany zaszły pod maską Windowsa i jaki wpływ mogą mieć na wykorzystywanie zasobów. Na 24 czerwca zaplanowano konferencję, w trakcie której oficjalnie zostanie pokazany system nowej generacji, i być może wtedy dowiemy się o usprawnieniach w obsłudze sprzętu, które mogły zostać zaimplementowane.

  1. Koniec wsparcia Windows 10 oznacza nadejście Windows 11? Niekoniecznie
  2. Windows 11 nadchodzi? Microsoft prezentuje teaser, który może zirytować

Paweł Musiolik

Paweł Musiolik

Pisać o grach zaczynał na łamach serwisu SquareZone. Później pisał i szefował na nieistniejącym PSSite.com, zaś aktualnie prowadzi swojego bloga o grach. Nie napisał jeszcze tekstu, z którego byłby w 100% zadowolony. Przygodę z grami zaczął w wieku 3 lat, gdy udało mu się namówić ojca na kupno komputera C64. Rozbudzona przez Flimbo's Quest miłość do elektronicznej rozrywki rozkwitła podczas pierwszych przygód z Heroes of Might & Magic, osiągając apogeum po zakupie pierwszego PlayStation. Wraz z rosnącym wiekiem zaliczał kolejne kontakty z konsolami przenośnymi Nintendo, wrócił też na łono PC jako dodatkowej platformy do grania. Kolekcjonuje gry, jest fanem emulacji.

więcej