Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 października 2021, 19:55

autor: Entelarmer

Windows 11 spowalnia Ryzeny jeszcze bardziej, kolejne aktualizacje w drodze

Windows 11 otrzymał pierwszą aktualizację. Ta jednak nie naprawiła błędu spowalniającego Ryzeny. Wręcz przeciwnie.

Pierwszy tydzień Windowsa 11 nie obył się bez problemów – zwłaszcza dla użytkowników sprzętu firmy AMD. Już na premierę okazało się, że nowy system Microsoftu działa wyraźnie gorzej na procesorach Ryzen niż na podzespołach Intela. Oczywiście obie spółki pracują już nad rozwiązaniem, ale na razie jedynym efektem jest… dalsze spowolnienie CPU „czerwonych” przez pierwszą aktualizację W11.

Dla kontekstu (via TechPowerUp): w przypadku Ryzena 7 2700X debiutancka wersja systemu sprawiała, że opóźnienie pamięci cache L3 wzrastało prawie dwukrotnie, tj. z 10 do 17 nanosekund. Niestety, to samo robi świeżo wydane uaktualnienie Windowsa 11 – po jego instalacji opóźnienie zbliża się do 32 ns. Łatwo zgadnąć, jak przekłada się to na wydajność – Ryzeny tracą nawet do 15% mocy w grach.

Na szczęście chyba nie będziemy musieli zbyt długo czekać na usunięcie tej usterki. Firmy AMD i Microsoft podobno rozwiązały już problemy z pamięcią LC3 oraz sterownikami CPPC i podały daty wypuszczenia aktualizacji wprowadzających owe poprawki (podajemy za serwisem Wccftech). Pierwsza z wymienionych niedogodności ma zostać wyeliminowana 19 października dzięki poprawce 10C Windows Update, druga – dwa dni później wraz nową wersją sterowników AMD.

Windows 11 spowalnia Ryzeny jeszcze bardziej, kolejne aktualizacje w drodze - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

  1. Oficjalna strona firmy Microsoft
  2. Oficjalna strona firmy AMD