Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 czerwca 2020, 13:30

Twitch zawiesza kanał prezydenta USA Donalda Trumpa

Kanał prezydenta Donalda Trumpa na portalu Twitch został czasowo zawieszony. Administracja portalu argumentuje to przejawami „mowy nienawiści” podczas streamów.

Twitch zawiesza kanał prezydenta USA Donalda Trumpa - ilustracja #1
Trump tymczasowo musi zapomnieć o Twitchu. Źródło: LibraryOfCongress/Twitch
W SKRÓCIE:
  • kanał prezydenta USA na portalu Twitch został zawieszony za „mowę nienawiści”;
  • niektórzy znani streamerzy zostali zablokowani bez uzasadnienia;
  • Twitch i Reddit zostrzają swoją politykę wobec łamania zasad.

Wielu polityków posiada swoje kanały na Twitchu, nie inaczej jest w przypadku Donalda Trumpa, prezydenta USA. Wykorzystuje on portal do streamowania relacji ze spotkań i kampanii. Niedawno jednak jego kanał został czasowo zawieszony za naruszenie zasad dotyczących treści o nienawistnym charakterze. O wydarzeniu tym mówi wpis na Twitterze użytkownika Slasher:

Najprawdopodobniej przyczyną były komentarze na temat Meksyku - zaważyły one na decyzji o zawieszeniu konta. Serwis TechCrunch cytuje słowa prezydenta, które miały miejsce podczas jednej z relacji:

Kiedy Meksyk wysyła swoich ludzi, nie wysyła najlepszych. Nie wysyłają ciebie. Nie wysyłają cię. Wysyła ludzi, którzy mają wiele problemów, i sprowadza te problemy do nas. Przynoszą oni narkotyki. Przynoszą przestępstwa. To gwałciciele. A niektórzy, jak przypuszczam, to dobrzy ludzie. Ale rozmawiam ze strażą graniczną i oni mówią, kto do nas trafia. I to jest tylko zdrowy rozsądek. To tylko zdrowy rozsądek. Wysyłają nam nieodpowiednich ludzi.

Twitch uznał wypowiedziane treści za „mowę nienawiści” niezgodną z zasadami portalu, co wyraził w uzasadnieniu. Blokada kanału Donalda Trumpa nie ma jednak trwałego charakteru (tzw. permament ban), a jest jedynie czasowym zawieszeniem. Nie jest jednak jasne, kiedy streamy prezydenta powrócą. Sam zainteresowany nie odniósł się jeszcze do tej sprawy.

Twitch konsekwentnie wymaga respektowania swoich zasad, co widać po dość sporych wynikach w liczbie banów. Zawieszając kanał prezydenta USA pokazuje też, że wobec portalu wszyscy są równi, a politycy nie są grupą uprzywilejowaną. Choć administracja Twitch mogłaby zadbać bardziej o przejrzystość swoich działań. Niektórzy donoszą, że nie zawsze wiadomo za co kanał został zablokowany. Trump otrzymał uzasadnienie, ale nie wszyscy streamerzy mieli tyle szczęścia.

Twitch i Reddit zaostrzają politykę

Jak twierdzi znany streamer Dr Disrespect, został on zbanowany bez podania powodu. I stało się to ledwie parę miesięcy po podpisaniu kontraktu z portalem:

Wiele blokad może mieć związek z ostatnim zaostrzeniem polityki Twitcha wobec pewnych zachowań na streamach, o czym pisze portal The Verge. Dotyczy to szczególnie seksualności w związku z doniesieniami o przypadkach molestowania. Ale nie tylko - jak widać w przypadku Trumpa, także treści mogących być odebrane jako nienawistne w stosunku do innych nacji. Podobną zmianę w skuteczności egzekwowania reguł widać też na portalu Reddit, o czym również donosi The Verge. Aktualizacja zasad dotyczących szerzenia nienawiści poskutkowała usunięciem 2000 społeczności, także r/The_Donald, zrzeszającej internautów zainteresowanych osobą Donalda Trumpa.