Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 lipca 2021, 09:39

Steam Deck - Valve pokazuje genialne działanie żyroskopu

Studio Valve pokazało pomysłowy system działania żyroskopu w Steam Deck. Wraz z gałkami analogowymi i trackpadami ma on zapewnić wrażenia bliskie sterowaniu myszką i klawiaturą.

Jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich tygodni okazała się zapowiedź Steam Deck. Osoby zainteresowane tym przenośnym urządzeniem powinien zaciekawić materiał wideo, który pokazuje, jak będzie działało sterowanie.

Filmik opublikował serwis IGN. W nim pracownik firmy Valve demonstruje pomysłowe rozwiązanie, które powinno znacząco umilić zabawę. W Steam Deck będziemy sterowali grami za pomocą tradycyjnych dla padów przycisków i analogowych gałek, dwóch trackpadów oraz żyroskopu. Wszystko to łącznie ma zaoferować wygodny system, który sprawdzi się dobrze nawet w grach zaprojektowanych pod obsługę myszką. Co jednak ciekawe, żyroskop ma działać tylko wtedy, gdy gracz będzie dotykał analogów lub trackpadów.

W ten sposób nie popsujemy sobie ustawienia w grze np. podczas zmiany pozycji na kanapie. W razie potrzeby wycentrujemy również celowanie po prostu puszczając gałki oraz zdejmując palce z trackpadów.

Jednoczesne stosowanie trzech metod sterowania na początku może wydawać się skomplikowane, ale osoby testujące wczesne egzemplarze Steam Deck twierdzą, że gracz szybko się przyzwyczaja do takiego rozwiązania, a oferowane przez nie możliwości są bliskie temu, na co pozwala myszka i klawiatura. Przykładowo w grach FPS wykorzystamy analogi do poruszania postacią, a trackpad do celowania, które jednocześnie będziemy korygowali za pomocą żyroskopu. W ten sposób możliwe będzie łatwe przymierzenie w głowę wroga, który porusza się w poprzek ekranu, co z samym trackpadem i analogiem jest ciężkie do uzyskania.

Przypomnijmy, że Steam Decka można rezerwować od dwóch tygodni. Wysyłka sprzętu rozpocznie się w grudniu 2021 roku. Niestety wszystkie egzemplarze szykowane na ten rok rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Jeśli dokonacie rezerwacji dzisiaj, to będziecie musieli poczekać do drugiego kwartału przyszłego roku.

  1. Steam Deck – oficjalna strona
  2. Steam Deck w sklepie Steam
Steam Deck - Valve pokazuje genialne działanie żyroskopu - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.