Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 sierpnia 2020, 14:05

autor: Sodar

Specyfikacja Xbox Series S - co kryje słabsza wersja Xbox Series X

Tańsza wersja konsoli Xbox Series X, czyli Series S, może być nawet o 61% słabsza. Wyciek specyfikacji pokazuje, że główną winę ponosi mniejsza liczba jednostek obliczeniowych układu graficznego.

Specyfikacja Xbox Series S - co kryje słabsza wersja Xbox Series X - ilustracja #1
Powyższy obrazek to nadal wizja artysty, czekamy na oficjalne materiały Microsoftu
W SKRÓCIE:
  • Xbox Series S ma być tańszy (od Series X), ale i mniej wydajny od mocniejszego brata, nawet o 61%, za co w głównej mierze ma ponosić winę mniejsza liczba jednostek obliczeniowych GPU;
  • jeśli tańszy odpowiednik Xboxa Series X ma być skierowany do użytkowników Xboxa One S, czy będzie możliwe uruchomienie gier na fizycznych nośnikach?

Wiele ostatnio słychać o pojawieniu się tańszej konsoli Xbox Series S. Oprócz niższej ceny należy się też spodziewać mniejszej wydajności. Według serwisu TweakTown, model S może być słabszy od Xboxa Series X nawet o 61%. To skutek dużo mniejszej liczby jednostek obliczeniowych i niższego taktowania w układzie graficznym (informacja od Toma Warrena, starszego redaktora serwisu The Verge).

Xbox Series S ma być przeznaczony dla mniej wymagających użytkowników, niezainteresowanych rozdzielczościami 8K lub 4K i niepotrzebujących napędu Blu-ray. Dużo niższa cena (od Series X) wiąże się jednak ze zubożeniem niektórych podzespołów. Poniższa tabelka porównuje dane techniczne konsol Microsoftu (w obliczu braku oficjalnych informacji warto mieć na uwadze, że wiele z poniższych wartości pochodzi z przecieków):

 

Xbox Series S

Xbox Series X

Procesor

8-rdzeniowy Zen 2

3,8 Ghz, 7 nm

8-rdzeniowy Zen 2

3,8 Ghz, 7 nm

Układ graficzny

Navi RDNA 2, 1,55 Ghz

20 jednostek obliczeniowych

Navi RDNA 2, 1,83 Ghz

52 jednostki obliczeniowe

Pamieć RAM

10 GB GDDR6

16 GB GDDR6

Wydajność

4 TFlopy

12,15 TFlopa

Pamięć wewnętrzna

SSD, PCIe 4,0

SSD 1 TB, PCIe 4,0

Rozdzielczości

1440p z 60 FPS

4K z 60 FPS, 8K

Napęd

brak

4K UHD Blu-ray

Najwięcej stracił układ graficzny – niższe taktowanie i 32 jednostki obliczeniowe mniej. Xbox Series S ma mieć mniej pamięci RAM, no i oczywiście nie posiada odwarzacza Blu-ray. Ma zachować jednak większość atutów Xboxa Series X. Procesor jest ten sam – Zen 2 wytworzony w litografii 7 nm. Tak samo szybki powinien być dysk SSD, lecz nie jest pewne, jaką pojemność będzie miał. Obsługa odświeżania 120 Hz także stoi pod znakiem zapytania. Widać, że to przede wszystkim niższe rozdzielczości mają być głównym minusem tańszej konsoli. Na mniejszych ekranach moc obliczeniowa powinna być jednak wystarczająca do zapewnienia podobnych wrażeń jak na Xboksie Series X.

Xbox Series S ma uruchamiać wszystkie gry z mocniejszej konsoli. Ma być także w pełni kompatybilny ze starszymi generacjami. W związku z brakiem odtwarzacza powstaje pytanie, jak wsteczna kompatybilność będzie rozwiązana. Niektórzy komentują, że po wysłaniu płyt do Microsoftu otrzymamy cyfrowe licencje. Jak będzie w istocie? Obecnie niewiele wiadomo, ale mam nadzieję, że producent konsoli nie zapomni o posiadaczach fizycznych kolekcji gier.