Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 października 2021, 15:17

autor: mokosh

Rosyjscy hakerzy odpowiadają za ponad połowę cyberataków w ciągu ostatniego roku

Według najnowszego raportu Microsoftu na temat cyberataków, prawie 60% z nich pochodzi z Rosji. Na kolejnych miejscach znajdują się: Korea Północna, Iran oraz Chiny.

Cyberataki to niemałe zagrożenie, na co zwraca uwagę Microsoft w swoim corocznym raporcie na temat ataków hakerskich. Jak możemy przeczytać w Digital Defense Report wydanym w ten czwartek, aż 58% ze wszystkich ataków było dziełem rosyjskich hakerów. Następna na liście jest Korea Północna z wynikiem 23%, Iran (11%) oraz Chiny, z których pochodziło zaledwie 8% wszystkich ataków.

O ile sam fakt ataków nie dziwi, to szokować może rosnący procent tych zakończonych sukcesem. Jak wskazują na to dane z Microsoftu, liczba udanych cyberataków przeprowadzonych przez hakerów z Rosji wzrosła z 21% do aż 32% względem raportu z zeszłego roku. Wiemy również, że ich cele są zlokalizowane głównie w USA, na Ukrainie oraz w Wielkiej Brytanii. Potwierdza to wykres zawarty w raporcie, według którego „napady” przeprowadzane są głównie na instytucje rządowe (48% wszystkich ataków) oraz organizacje pozarządowe i eksperckie (31%).

Rosyjscy hakerzy odpowiadają za ponad połowę cyberataków w ciągu ostatniego roku - ilustracja #1
Kraje, w które wymierzono najwięcej cyberataków, źródło: Microsoft Digital Defense Report

Co więcej, w raporcie przeczytać możemy także o tym, jak ukierunkowane są ataki hakerskie. Dla przykładu Chiny wciąż skupiają się na zbieraniu informacji (w tym głównie z sąsiadujących państw), Korea Północna uderza w firmy związane z kryptowalutami, a Iran zwiększył liczbę cyberataków na Izrael. Poza tym sporo akcji tego typu skierowanych jest w konsumentów i przedsiębiorstwa.

Coraz więcej pracujemy w sieci, nie inaczej jest w przypadku przestępców i wynajmowanych przez państwa agresorów. Należy to wziąć pod uwagę, planując swoją działalność w Internecie. Przed każdym przedsięwzięciem rozważ, jakie zagrożenia idą w parze z szansami, przemyśl także sposoby radzenia sobie z zagrożeniami, na jakie narażona jest twoja organizacja – czytamy w raporcie.

Warto wspomnieć o tym, że Microsoft nie jest w stanie monitorować wszystkich cyberataków. Jednak jak możemy przeczytać na blogu, firma ma nadzieję, że dzięki danym, które udostępnia, uda się zmniejszyć liczbę ataków oraz zwiększyć bezpieczeństwo.

Rosyjscy hakerzy odpowiadają za ponad połowę cyberataków w ciągu ostatniego roku - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.