Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 4 listopada 2019, 11:15

autor: AlexB

Jak wirtualna asystentka Alexa może pomóc w rozwiązaniu zagadki morderstwa

Wirtualna asystentka Alexa od firmy Amazon mogła być świadkiem morderstwa. Chodzi o sprawę Adama Crespo, mieszkańca Florydy, który został oskarżony o zabójstwo swojej partnerki. Inteligentne głośniki Echo prawdopodobnie zarejestrowały kluczowe informacje.

USA, Hallandale Beach w stanie Floryda, pewien lipcowy wieczór tego roku. 43-letni Adam Crespo i jego partnerka Silvia Galva spędzają czas przy alkoholu w domu. W pewnym momencie wybucha kłótnia. Kończy się ona 30-centymetrowym ostrzem włóczni wbitym w klatkę piersiową kobiety, która wkrótce umiera w wyniku wykrwawienia. Oskarżony o morderstwo zostaje rzecz jasna mężczyzna. Utrzymuje on jednak, że doszło do nieszczęśliwego wypadku podczas szamotaniny. Kto mógłby potwierdzić lub podważyć tę wersję wydarzeń? Na miejscu nie było żadnego żywego świadka. Na szczęście dla wymiaru sprawiedliwości, para posiadała inteligentne głośniki Amazon Echo i zainstalowaną na nich wirtualną asystentkę Aleksę.

Czy urządzenie firmy Amazon pomoże w rozwiązaniu zagadki kryminalnej z Florydy? - Jak wirtualna asystentka Alexa może pomóc w rozwiązaniu zagadki morderstwa - wiadomość - 2019-11-04
Czy urządzenie firmy Amazon pomoże w rozwiązaniu zagadki kryminalnej z Florydy?

Według policjantów z hrabstwa Broward (via NBC News), urządzenie mogło zostać w pewnym momencie wybudzone odpowiednim hasłem (domyślne to Alexa, lecz można je zmienić) i zarejestrować kluczowy dla sprawy fragment kłótni. Firma Amazon już udostępniła nagrania stróżom prawa. Są one obecnie poddawane analizie. Christopher O'Toole, adwokat Crespo, wierzy, że pomogą one w oczyszczeniu mężczyzny z zarzutów.

Również chcemy usłyszeć te nagrania. W 100% ufam, że mój klient jest niewinny. I myślę, że te dowody tylko pomogą w potwierdzeniu naszego stanowiska.

Wymiar sprawiedliwości coraz chętniej sięga po nowinki techniczne. - Jak wirtualna asystentka Alexa może pomóc w rozwiązaniu zagadki morderstwa - wiadomość - 2019-11-04
Wymiar sprawiedliwości coraz chętniej sięga po nowinki techniczne.

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, gdy nagrania zarejestrowane przez głośniki Echo i wirtualną asystentkę Aleksę są wykorzystywane podczas rozpraw sądowych. W 2015 roku prokuratorzy ze stanu Arkansas poprosili Amazon o udostępnienie plików dźwiękowych, w ich mniemaniu mających pomóc w rozwiązaniu zagadki morderstwa Victora Collinsa, w której głównym podejrzanym był jego przyjaciel James Bates. Jednak ostatecznie okazało się, że nie zawierają one istotnych informacji.

Gdy słyszy się o takich sprawach, często pojawia się pytanie, jak swobodnie możemy czuć się w towarzystwie współczesnych urządzeń i czy za bardzo nie naruszają one naszej prywatności. Amazon uspokaja. Jego przedstawiciele zapewnili w odpowiednim oświadczeniu, że przechowywane nagrania nie są udostępnianie tak łatwo, nawet na prośbę rządu. Wymagane są odpowiednie nakazy. Ponadto podkreślili, że posiadacze głośników Echo nie są rejestrowani bez ich zgody oraz wiedzy. Urządzenia działają wyłącznie wtedy, gdy świecą się na niebiesko.

  1. Amazon – strona główna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.