futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 25 kwietnia 2021, 10:35

Internet kwantowy coraz bliżej; powstała pierwsza sieć wielowęzłowa

Nad Internetem kwantowym pracuje wielu naukowców z całego świata. Poczyniono kolejny krok ku jego realizacji. Grupa uczonych podłączyła trzy węzły kwantowe w sieć.

W SKRÓCIE:
  • holenderscy naukowcy zrobili kolejny krok ku opracowaniu komunikacji kwantowej – stworzyli sieć z trzech węzłów kwantowych.

Badania nad komputerami kwantowymi trwają od lat. Wiele wiodących firm może już się takowymi pochwalić (jak np. Sycamore opracowany przez Google). Oprócz posiadania ogromnych możliwości obliczeniowych, urządzenia te mogą komunikować się ze sobą w sposób wykraczający dalece poza obecne możliwości systemów łączności. Pierwsze kroki w tworzeniu sieci kwantowych zostały już poczynione. Firmom Caltech i Fermilab udało się ustanowić połączenie między komputerami kwantowymi oddalonymi o 44 km. Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Delft (Holandia) wykonali kolejny krok w przyszłość, łącząc trzy takie urządzenia w sieć.

To pierwszy raz, gdy sieć została zbudowana z trzech procesorów kwantowych.

Tak skomentował odkrycie główny autor doświadczeń Ronald Hanson. Zespół naukowców stworzył po raz pierwszy sieć złożoną z trzech węzłów kwantowych. Były one umieszczone w tym samym budynku, w pewnej odległości od siebie. Jeden z procesorów posiadał pamięć kwantową i był swego rodzaju przekaźnikiem podczas komunikacji z pozostałymi. Sophie Hermans, członkini zespołu, tak komentuje przebieg doświadczeń:

Po ustabilizowaniu połączenia udało nam się zachować powstałe splątane stany, chroniąc je przed szumem kwantowym. Oznacza to, że w zasadzie możemy wykorzystać te stany do kwantowej dystrybucji klucza, obliczeń kwantowych lub opracowania dowolnego późniejszego protokołu kwantowego.

Wykorzystując właściwość splątania kwantowego dwóch takich jednostek informacji w różnych miejscach, możemy otrzymać możliwość komunikacji zachodzącej z niespotykanymi dotąd prędkościami, ponieważ w określonym układzie kwantowym zmiana stanu jednego z kubitów powoduje identyczne zmiany w innych, niezależnie od odległości. Holenderscy naukowcy dodając kolejne, trzecie urządzenie, musieli opracować odpowiednie protokoły komunikacji. Udowodnili w ten sposób, że stworzenie kwantowych sieci komputerowych jest możliwe, a kwantowy Internet nie jest tylko mrzonką.

Internet kwantowy coraz bliżej; powstała pierwsza sieć wielowęzłowa - ilustracja #1
Naukowcy w trakcie eksperymentów z połączeniem kwantowym. Źródło: QuTech

Oczywiście jest to na razie bardzo wczesny etap. Sporym problemem nadal są niedoskonałości. Każdy kolejny kubit może zawierać błąd, a to zakłóci komunikację jednocześnie w całej sieci. Muszą zostać opracowane odpowiednie mechanizmy korekcji. Naukowcy zwracają też uwagę na konieczny rozwój kwantowej inżynierii materiałowej.

Obejmuje to zastąpienie istniejących materiałów lepszymi i bardziej kompatybilnymi substancjami kwantowymi oraz opracowanie metod produkcji w celu wdrożenia nowych materiałów na platformach urządzeń kwantowych.

Są to słowa Hanhee Paiki, zajmującej się eksperymentalną informatyką kwantową w firmie IBM. Choć do zastąpienia światłowodowego i radiowego Internetu kwantowym jeszcze jest daleko, świat nauki z każdym krokiem wydaje się zmierzać właściwą drogą. Zanim technologia ta zagości w domach, może rozwiązać wiele komunikacyjnych problemów kosmicznej eksploracji. Prawa fizyki nie pozwalają np. na bezpośrednie sterowanie z Ziemi łazikiem na Marsie – tylko mechanika kwantowa może to umożliwić.

Internet kwantowy coraz bliżej; powstała pierwsza sieć wielowęzłowa - ilustracja #2
Komputer kwantowy Google Sycamore. Źródło: IANS

Kubit jest podstawową jednostką informacji w komputerach kwantowych, odpowiednikiem bita ze standardowych PC. W odróżnieniu jednak od niego kubit może przyjąć jednoczenie stan 0 i 1, a także wszystkie wartości pomiędzy nimi. Niepotykana wcześniej, niemal nieskończona wielowątkowość i praca w stanie superpozycji sprawiają, że komputery kwantowe radzą sobie w krótkim czasie z obliczeniami, które nawet najszybszym obecnie superkomputerom zajęłyby 10 tysięcy lat.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej