Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 sierpnia 2020, 19:51

autor: Karol Laska

Forumowicze Reddita masowo banowani za hejt

Władze Reddita zajęły się banowaniem użytkowników propagujących mowę nienawiści. Od momentu zmiany zasad dotyczących treści usunięto 7 tysięcy kont, które łamały nowy regulamin.

Forumowicze Reddita masowo banowani za hejt - ilustracja #1
Reddit odpiera mowę nienawiści.

Od 29 czerwca moderatorzy Reddita mają sporo do roboty, jeżeli chodzi o kontrolowanie postów oraz wątków na portalu. Wtedy to w życie weszła aktualizacja regulaminu dotyczącego udostępnianych przez forumowiczów treści. W ciągu tych niecałych dwóch miesięcy zdążono zbanować 7 tysięcy użytkowników nieprzestrzegających nowych zasad, co w rezultacie przyniosło siedemnastoprocentową redukcję negatywnej zawartości (via Engadget). Oberwało się szczególnie ludziom propagującym rasizm ora hasła „protrumpowskie”.

Forumowicze Reddita masowo banowani za hejt - ilustracja #2
Wykres prezentujący redukcję toksycznych komentarzy. Źródło: Reddit

Przed wejściem nowych dyrektyw władze witryny informowały o 406 tysiącach szkodliwych postów i komentarzy dziennie (0,2% wszystkich dostępnych treści). Z tego rodzaju zawartością zderzało się prawie 6,5 miliona użytkowników każdego dnia, co przykładało się do rozprzestrzeniania mowy nienawiści związanej z problemami rasowości, pochodzenia, przynależności politycznej i seksualności.

Forumowicze Reddita masowo banowani za hejt - ilustracja #3
Wykres pokazujący zakres negatywnych komentarzy z podziałem na ich podłoże.

Przedstawiciel administracji Reddita opowiedział o trudnościach w zmaganiu się z toksycznością forumowiczów na portalu:

Hejt potrafi być czasem bezpośredni, a kiedy indziej bardziej subtelny. Bardzo trudno go jednoznacznie zdefiniować. […] Ludzie potrafią być niezwykle kreatywni, jeżeli chodzi o sprawianie przykrości innym osobom.

Działania administratorów z pewnością zasługują na pochwałę, ale potrzeba zdecydowanie więcej miesięcy, aby móc miarodajnie ocenić ich skuteczność. Statystyki pokazują jednak, że zmiana regulaminu ma rzeczywisty wpływ na poprawę kultury słowa na Reddicie w perspektywie ostatnich kilku tygodni.