Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 września 2021, 16:59

autor: mokosh

Pełne półki w sklepach i tańszy sprzęt już w 2023 roku? Nowe fabryki mogą w tym pomóc

Braki chipów są jedną z przyczyn absurdalnie wysokich cen sprzętu komputerowego. Otwarcie kolejnych fabryk może jednak doprowadzić do skokowego wzrostu produkcji w 2023 roku. Czy ceny polecą w dół?

Według danych, które podaje IDC, czyli International Data Corporation, w połowie przyszłego roku możemy spodziewać się wystarczającego wzrostu produkcji półprzewodników, aby ustabilizować rynek, a nawet przekroczyć jego oczekiwania w 2023 r. Jest to dobra wiadomość nie tylko dla sympatyków nowych technologii, ale także graczy, którzy wciąż cierpliwie oczekują na spadek kuriozalnych cen kart graficznych.

Jak możemy przeczytać w analizie, fabryki pracują pełną parą, co pozwala im zaspokoić zapotrzebowanie branży na chipy. IDC przewiduje, że popyt na półprzewodniki nie zmaleje w przyszłych latach, za to fabryki będą w stanie wyprodukować większą ich liczbę. Będzie to następstwo budowy nowych manufaktur chipów np. Intela czy Samsunga. Mając na uwadze taki rozwój, IDC szacuje, że do 2025 roku rynek półprzewodników osiągnie wartość nawet 600 miliardów dolarów.

Pełne półki w sklepach i tańszy sprzęt już w 2023 roku? Nowe fabryki mogą w tym pomóc - ilustracja #1
Przegląd rynku półprzewodników i przewidywania na przyszłe lata, źródło: IDC.

Stale rosnące zapotrzebowanie na chipy to nic innego jak następstwo rozwoju branży telefonów, smartdomów, motoryzacji i oczywiście komponentów komputerowych. Pokrycie tego popytu według obliczeń IDC ma spowodować wzrost przychodów z półprzewodników 5G o 128%. Co więcej, ogólne zapotrzebowanie na chipy do smartfonów wzrośnie o 28,5%, w przypadku konsol będzie to 34%, a laptopów 11,8%.

Warto tutaj wspomnieć o nadchodzącym wielkimi krokami okresie świąt Bożego Narodzenia, w którym to coraz popularniejsze staje się kupowanie elektroniki w ramach prezentu pod choinkę. Jeśli należycie do grupy osób, która sprawia innym takie podarki, to nie spodziewajcie się spadku cen do końca roku czy dużych promocji na święta. Sprzęt znika ze sklepowych półek nawet za wygórowane pieniądze, więc presja na obniżki jest raczej niewielka. Dlatego jeśli planujecie zakupić sobie bądź komuś przykładowo procesor, ceny możecie sprawdzić już teraz na Allegro, pod tym linkiem.

Pełne półki w sklepach i tańszy sprzęt już w 2023 roku? Nowe fabryki mogą w tym pomóc - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.