Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 listopada 2019, 10:48

Bill Gates: Windows Mobile pogrążyły amerykańskie władze

Bill Gates uważa, że wszyscy używaliby dziś na swoich smartfonach systemu Windows Mobile, a nie Androida, gdyby tylko jego uwagi nie rozproszył Departament Sprawiedliwości USA, wszczynając dochodzenie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi.

Bill Gates jest drugim najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego majątek wyceniany jest na ponad 100 mld dolarów. - Bill Gates: korzystałbyś teraz z Windows Mobile, a nie Androida, gdyby nie amerykańskie władze - wiadomość - 2019-11-09
Bill Gates jest drugim najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego majątek wyceniany jest na ponad 100 mld dolarów.

Bill Gates w środowym wywiadzie dla New York Times poruszył temat, rozgrywającej się blisko 10 lat temu batalii pomiędzy Windows Mobile a Androidem. Współzałożyciel Microsoftu jest przekonany, że gdyby nie pozew antymonopolowy, który wniósł przeciwko jego firmie Departament Sprawiedliwości USA, to dziś większość smartfonów posiadałaby system giganta z Redmond.

Gdyby nie sprawa antymonopolowa bylibyśmy tak blisko, spieprzyłem to, bo byłem rozproszony […]. Nie ma wątpliwości, że pozew był dla Microsoft niekorzystny, gdybyśmy wtedy skupili się na stworzeniu systemu operacyjnego dla smartfonów, to dziś nie korzystalibyście z Androida tylko Windows Mobile – stwierdził Gates

Współzałożyciel Microsoftu spekuluje, że gdyby nie 3-miesięczne opóźnienie premiery, to system pojawiłby się w Motoroli (dokładny model nie jest znany), która finalnie użyła Androida. Firma starała się naprawić swoje błędy, przez co nawet kupiła fińskie przedsiębiorstwo „Nokia”, próbując zaistnieć na rynku smartfonów. Niestety było już za późno.

Teraz nikt już nie słyszy o Windows Mobile, no ale cóż. To tylko kilkaset miliardów dolarów w tę czy w tamtą – skwitował żartem swoją wypowiedź prezes Microsoftu.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile racji ma Bill Gates w swoich przypuszczeniach. To nie pierwszy raz, gdy wyraził swoje rozczarowanie porażką na rynku systemów operacyjnych dla smartfonów – na początku tego roku nazwał ją „największym błędem w historii”. Ostatnio jednak Microsoft zapowiedział nowe urządzenie – składany smartfon wyposażony w dwa ekrany, paradoksalnie oparty o system Android z nakładką upodobniającą go do Windowsa 10.

Cały wywiad z Billem Gatesem, który odbył się na konferencji DealBook zorganizowanej przez New York Times w Nowym Jorku, możecie obejrzeć tutaj: