Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 9 kwietnia 2018, 13:22

autor: ElMundo

AMD szykuje karty graficzne z rodziny Radeon RX 500X

Wiele wskazuje na to, że nie tylko Nvidia szykuje nową rodzinę kart graficznych – w sieci pojawiły się wiarygodne informacje, które mówią o rychłej premierze linii układów Radeon RX 500X.

AMD szykuje karty graficzne z rodziny Radeon RX 500X - ilustracja #1

Wielokrotnie informowaliśmy Was o tym, że już niebawem na rynek powinny trafić dwie nowe rodziny kart od Nvidii – dedykowana graczom Ampere oraz przeznaczona do kopania kryptowalut Turing. Do tej pory wydawało się, że te działania pozostaną bez odpowiedzi AMD, ale już za kilka tygodni może się okazać, że koncern z Sunnyvale zaprezentuje swoje nowości szybciej, niż konkurencja. Szkopuł w tym, że nowe karty najprawdopodobniej okażą się „nowościami” tylko z nazwy.

To, że nowa rodzina GPU od AMD jest w drodze, potwierdza chociażby strona internetowa tego producenta. Choć wyniki wyszukiwania nie prezentują praktycznie żadnych informacji, to istnieje już specjalna podstrona poświęcona układom „Radeon RX 500X”, a w kodzie strony pojawiają się informacje o pięciu kartach:

  • Radeon RX 540X
  • Radeon RX 550X
  • Radeon RX 560X
  • Radeon RX 570X
  • Radeon RX 580X
Strona internetowa AMD potwierdza istnienie kart graficznych Radeon RX 500X. - AMD szykuje karty graficzne z rodziny Radeon RX 500X - wiadomość - 2018-04-09
Strona internetowa AMD potwierdza istnienie kart graficznych Radeon RX 500X.

Wedle wstępnych informacji nowe karty będą jednak tylko delikatnym odświeżeniem architektury Polaris, która znalazła zastosowanie w podstawowych układach bez oznaczenia „X”, czyli m.in. w Radeonie RX 580 czy RX 570. Trudno więc spodziewać się dużego skoku wydajności od nadchodzących układów graficznych AMD – wedle informacji uzyskanych przez serwis TweakTown (trzeba traktować je z rezerwą tak jak większość ich rewelacji, ale te brzmią wiarygodnie), odczujemy ledwie 5-6% wzrost wydajności w stosunku do podstawowego modelu. Najprawdopodobniej więc do sklepów trafią karty z fabrycznie podkręconymi zegarami lub nieco szybszymi pamięciami graficznymi.

Co ciekawe, wzmianka o Radeonie RX 560X, czyli przedstawicielu nowej rodziny kart AMD, pojawiła się już w odniesieniu do laptopa Acer Nitro 5, który zapewne trafi do sklepów na przestrzeni kilku najbliższych tygodni. Wygląda więc na to, że AMD zaprezentuje nowe Radeony w najbliższych dniach, choć tak naprawdę trudno szukać głębszego sensu w premierze tych GPU. Takie propozycje w obliczu planowanych nowości Nvidii z pewnością nie będą wyglądać poważnie.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.