Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Turok - seria gier

Seria FPS-ów opartych na licencji komiksów pod tym samym tytułem, która cieszy się statusem kultowej. Cykl został zapoczątkowany w 1997 roku przez należące do firmy Acclaim Entertainment studio Iguana Entertainment, po bankructwie tej pierwszej (co miało miejsce w 2004 roku) pieczę nad nim przejął zespół Propaganda Games oraz wydawca Touchstone Games, z kolei od 2015 roku jego rozwojem (opartym na wydawaniu remasterów jego najstarszych odsłon) zajmuje się wyspecjalizowana w odświeżaniu klasyki firma Nightdive Studios.

W grach spod szyldu Turok wcielamy się w nieustraszonych bohaterów, którzy mierzą się z wszelkiej maści zagrożeniami. Choć wśród tych ostatnich prym wiodą różne gatunki dinozaurów, na naszej drodze stają też inne niebezpieczne istoty (na czele z agresywnymi Obcymi), a także wrogo nastawieni do nas ludzie. W trakcie rozgrywki otrzymujemy do dyspozycji rozbudowany arsenał, który obejmuje zarówno broń palną oraz futurystyczne giwery, jak i nieco bardziej tradycyjne narzędzia mordu, pokroju noża bądź łuku. Dodatkowo trzecia odsłona cyklu wprowadziła dwóch grywalnych herosów, których zróżnicowano pod kątem umiejętności i stylu walki, natomiast wydany w 2008 roku reboot oferował możliwość angażowania się w otwarte wymiany ognia bądź działania po cichu i eliminowania wrogów z zaskoczenia. Pomimo że filarem każdej z tych produkcji były kampanie fabularne, większość z nich oferowała również tryby multiplayer.

Pierwsza część serii, zatytułowana Turok: Dinosaur Hunter, trafiła na platformę Nintendo 64 oraz komputery osobiste w 1997 roku. Gracze nie musieli długo czekać na jej kontynuację, bowiem ta, zatytułowana Turok 2: Seeds of Evil, już w 1998 roku pojawiła się na Nintendo 64 (pozycja zadebiutowała w towarzystwie mniejszej produkcji o tym samym tytule, przygotowanej z myślą o handheldzie Game Boy Color), zaś w 1999 roku trafiła na komputery osobiste. Trzecia część serii, czyli Turok 3: Shadow of Oblivion, pojawiła się w 2000 roku na konsoli Nintendo 64; podobnie jak poprzedniczka, ta pozycja również doczekała się mniejszej gry towarzyszącej (z którą dzieliła tytuł), wypuszczonej na Game Boya Color.

W 2002 roku Turok: Dinosaur Hunter doczekał się prequela pod tytułem Turok: Evolution, stworzonego z myślą o PlayStation 2, Xboksie oraz konsoli GameCube. Rok później omawiana gra trafiła również na komputery osobiste; dodatkowo na Game Boya Advance trafił jej spin-off pod tym samym tytułem. Wreszcie w 2008 roku na PlayStation 3, Xboksie 360 oraz komputerach osobistych pojawił się reboot cyklu, zatytułowany po prostu Turok.

W międzyczasie powstawało też kilka innych projektów spod tego szyldu, które ostatecznie nie doczekały się realizacji. Przed Turokiem: Evolution na handhelda Game Boy Advance miała trafić jeszcze jedna gra, która ostatecznie została anulowana. Sam Turok: Evolution miał doczekać się kontynuacji, jednak finalnie nie wyszła ona poza wczesną fazę produkcji. Turok z 2008 roku również miał otrzymać sequel, zatytułowany Turok 2, jednak gdy przez firmę Propaganda Games przeszła fala zwolnień, zdecydowano o jego anulowaniu.

W 2015 roku świat przypomniał sobie o opisywanej marce za sprawą inicjatywy wyspecjalizowanej w odświeżaniu klasyki firmy Nightdive Studios. Wówczas to na komputery osobiste (a z czasem również na konsole) trafiła gra Turok Remastered, która doczekała się lekkiego odświeżenia grafiki. W 2017 roku w jej ślady poszła gra Turok 2: Seeds of Evil Remastered, która nie tylko odświeżyła oprawę wizualną pierwowzoru, lecz również przyniosła szereg usprawnień, jak nowy interfejs, ulepszona SI czy poprawiona mechanika ruchu bohatera. W 2023 roku światło dzienne ujrzał Turok 3: Shadow of Oblivion Remastered, działający w oparciu o autorską technologię KEX Engine. Warto odnotować, że za sprawą tego tytułu komputerowi gracze mogli po raz pierwszy prześledzić historię opowiedzianą w trzecim Turoku.

Turok 3: Shadow of Oblivion Remastered
Turok 3: Shadow of Oblivion Remastered

Akcji 30 listopada 2023

Zremasterowana wersja FPS-a z 2000 roku. W Turok 3: Shadow of Oblivion Remastered wcielamy się w Josepha i Danielle’a Fireseedów, którzy muszą rozprawić się z potworną kosmiczną istotą – tytułowym Oblivionem.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Turok 2: Seeds of Evil Remastered
Turok 2: Seeds of Evil Remastered

Akcji 16 marca 2017

Odświeżona wersja kultowej strzelaniny FPP, której opracowanie wzięło na swoje barki studio Night Dive. W porównaniu z pierwowzorem, tytuł doczekał się szeregu zmian i usprawnień, jakie objęły nie tylko oprawę graficzną oraz interfejs, lecz także mechanikę rozgrywki. Gra została bowiem przeniesiona na silnik graficzny Kex Engine 3.4, ulepszono sztuczną inteligencję przeciwników (potrafią teraz atakować w grupach, a w razie konieczności salwować się ucieczką), poprawiono system poruszania się postaci (bohater nauczył się między innymi wspinaczki na niektóre elementy otoczenia), a także wprowadzono możliwość szybkiego zapisu stanu gry i teleportowania się do odwiedzonych wcześniej portali. Trzon Turok 2: Seeds of Evil Remastered pozostał jednak niezmieniony – nadal mamy do czynienia z FPS-em, w którym wcielamy się w łowcę dinozaurów Joshuę Fireseeda, a zadaniem, jakie czeka na wykonanie, jest unicestwienie potężnej obcej istoty zwanej Primagen. Oczywiście na naszej drodze po raz kolejny stają hordy agresywnych gadów, a kampanii dla pojedynczego gracza towarzyszy oparty na rywalizacji multiplayer.

PCPS4XONESwitch

Turok Remastered
Turok Remastered

Akcji 17 grudnia 2015

Odświeżona edycja kultowej strzelanki FPP studia Iguana, która ukazała się w 1997 roku na Nintendo 64 oraz PC. Zaczerpnięta z serii komiksów Turok postać głównego bohatera, Indianina imieniem Tal Set, pełni zaszczytną rolę obrońcy matki Ziemi. Kiedy niejaki Campaigner za pomocą zastępów zmodyfikowanych genetycznie dinozaurów pragnie przejąć władzę nad światem, protagonista musi przemierzyć 8 połączonych portalami krain i odnaleźć wszystkie części starożytnej broni, będącej jedyną szansą na pokonanie zła. Turok Remastered przygotowany przez specjalizujące się w reedycjach klasyki Night Dive Studios, pod względem mechaniki w niczym nie odbiega od pierwowzoru z lat 90. ubiegłego wieku. Zakres dokonanych zmian ograniczył się zaś wyłącznie do podwyższenia rozdzielczości grafiki i przystosowania gry do współpracy z monitorami szerokoekranowymi.

PCPS4XONESwitch

Turok
Turok

Akcji 5 lutego 2008

Osadzona w realiach science fiction strzelanina FPS, stanowiąca swoisty reboot słynnej serii, zapoczątkowanej w latach 90. ubiegłego wieku przez studio Iguana i firmę Acclaim Entertainment. W grze wcielamy się w rolę zupełnie nowego bohatera – komandosa imieniem Joseph Turok, który w pogoni za niezwykle groźnym przestępcą Rolandem Kanem, trafia na tajemniczą planetę, będącą w przeszłości miejscem eksperymentów genetycznych. W odróżnieniu od poprzednich części serii, w nowej odsłonie Turoka przeciwnikami naszego protagonisty są głównie ludzie, choć w grze nie zabrakło też okazji do konfrontacji z dinozaurami i innymi fantastycznymi stworami. Rozgrywka pozostawia graczom wybór pomiędzy otwartą walką, a cichą eksterminacją wrogów z ukrycia. W zależności od preferowanego stylu gry, możemy zrobić użytek zarówno z noży oraz broni dystansowej, jak i szerokiego arsenału kilkunastu rodzajów broni palnej. Kampanię jednoosobową Turoka uzupełnia pełnoprawny tryb multiplayer dla max. 16 osób.

PCX360PS3

Turok Evolution
Turok Evolution

Akcji 26 sierpnia 2002

Revolution to prequel serii Turok, w której gracz wciela się w wodza Indian. Zostaje on zesłany do Ziemi Zaginionej i tam staje się Turokiem. Korzystając z futurystycznego arsenału będzie przebijał się przez lasy pełne dinozaurów, by powstrzymać nadchodzącą wojnę.

PCPS2XBOXGBAGCN

Turok 2: Seeds of Evil
Turok 2: Seeds of Evil

Akcji 10 lutego 1999

Turok 2: Seeds of Evil jest kontynuacją wydanej w 1998 roku pierwszoosobowej strzelaniny (FPS) - Turok: Dinosaur Hunter. Tytułowy bohater, w którego wciela się gracz, przypadkowo uwolnił Primagenów uwięzionych przez setki lat pod skorupą Zaginionego Lądu. Teraz jako jedyny może powstrzymać bestie zagrażające planecie. Wyprodukowana przez studio Iguana gra oferuje kilka trybów zabawy, w tym sieciowy multiplayer przeznaczony dla maksymalnie 15 uczestników.

PC

Turok: Łowca dinozaurów
Turok: Łowca dinozaurów

Akcji 30 listopada 1997

Turok: Dinosaur Hunter to dynamiczna, pierwszoosobowa strzelanina (FPS), oparta na popularnej serii komiksów. Gracz wciela się w tytułowego bohatera - odważnego barbarzyńcę z prehistorycznych czasów, broniącego Ziemi przed zagrożeniami ze strony mieszkańców Zaginionego Lądu. Musi on stawić czoła groźnej rasie Campaignerów, która z armią zmodyfikowanych genetycznie dinozaurów chce zawładnąć Wszechświatem. Gra wyprodukowana została przez studio Iguana.

PC