Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Anomaly - seria gier

Seria strategii czasu rzeczywistego opartych o pomysł „odwróconego” tower defense (tzw. tower offense). Markę wykreowało warszawskie studio 11-bit z myślą o komputerach PC i Mac oraz smartfonach i tabletach.

Cykl zadebiutował w 2011 roku grą Anomaly: Warzone Earth, która była jednocześnie debiutanckim projektem 11-bit studios. Produkcja, uznana za jedną z pozytywnych niespodzianek roku, szybko zdobyła popularność wśród graczy. Na kontynuację – Anomaly 2 fani musieli poczekać dwa lata. Czas oczekiwania osłodziła nieco gra Anomaly: Korea, będąca rodzaje samodzielnego rozszerzenia pierwszej odsłony serii.

Akcja gier z cyklu Anomaly toczy się w nieodległej przyszłości i przedstawia zmagania z wrogo usposobioną rasą obcych. W 2018 roku w największych miastach świata tworzą się anomalie – obszary, na których wielkie maszyny eksterminują ludność cywilną. Gracz wciela się w rolę dowódcy sił reagowania, którego oddział skierowany zostaje do walki z przybyszami z kosmosu.

W przeciwieństwie do tradycyjnych strategii tower defense, w serii Anomaly to gracz próbuje przedrzeć się przez teren obwarowany konstrukcjami obronnymi (wieżyczki, zapory i inne). Zadanie polega więc na odpowiednim wytyczeniu trasy szturmu i wykorzystaniu atutów poszczególnych rodzajów jednostek. Poza opcją wydawania rozkazów podległym oddziałom istnieje możliwość bezpośredniego kierowania poczynaniami dowódcy, którego umiejętności mogą przechylić szalę zwycięstwa.

Uzupełnieniem trybu fabularyzowanej kampanii solowej jest funkcjonalny multiplayer, pozwalający zmierzyć się z żywym przeciwnikiem za pośrednictwem sieci LAN lub Internet. Element ten został rozbudowany zwłaszcza w Anomaly 2.

Od samego początku cykl Anomaly wyróżnia się wysokiej jakości oprawą audiowizualną, która zwłaszcza w odniesieniu do smartfonów i tabletów wyznacza standardy dla konkurencyjnych produkcji. Twórcy zdecydowali się na trójwymiarową grafikę i widok z lotu ptaka (top-down), co w połączeniu z intuicyjnie prostym systemem sterowania, znakomicie sprawdza się w grach tower defense.

Anomaly Defenders
Anomaly Defenders

Strategiczne 29 maja 2014

Kolejna z odsłon popularnej rodzimej serii futurystycznych strategii RTS, zapoczątkowanej w 2011 roku przez warszawskie 11bit Studios. W przeciwieństwie do poprzednich części cyklu, akcja Anomaly Defenders osadzona została nie na Ziemi a na planecie kosmitów, gdzie muszą oni zaciekle bronić się przed najazdem ludzkości. Podczas zabawy wcielamy się więc w dowódcę kierującego oddziałami kosmitów, a sama rozgrywka stanowi swoisty powrót do korzeni gatunku. Naszym zadaniem jest bowiem nie atakowanie, lecz obrona, w myśl zasad klasycznych strategii tower defense. Kluczem do sukcesu jest więc umiejętne rozstawianie wieżyczek i jednostek obronnych w kluczowych miejscach przemarszu wojsk przeciwnika, połączone ze sprawną rozbudową bazy. Do dyspozycji graczy oddano tym razem osiem zróżnicowanych jednostek defensywnych o sześciu różnych funkcjach ataku. Wraz z postępami rozgrywki uzyskujemy także możliwość ulepszania posiadanych struktur.

PCANDiOS

Anomaly 2
Anomaly 2

Strategiczne 15 maja 2013

Druga pełnoprawna odsłona cieszącej się dużą popularnością strategii czasu rzeczywistego (RTS) Anomaly: Warzone Earth. Akcja Anomaly 2 osadzona została w 2034 roku, kiedy ludzkość ostatecznie przegrywa wojnę z najeźdźcami z kosmosu. Ocalali ludzie podróżują w dużych konwojach przez mroźne pustkowia w poszukiwaniu resztek zapasów. Na południowej półkuli znajduje się jednak opanowana przez obcych anomalia, w której wciąż panuje tropikalny klimat dający nadzieję na przetrwanie. Na gruncie mechaniki, deweloperzy z warszawskiego 11 bit studios pozostali wierni swej pierwotnej koncepcji odwróconego tower defense. Podczas zabawy dowodzimy więc podległymi jednostkami, starając się opanować kolejne fragmenty planszy i wypełnić zlecane nam zadania. Prócz tego, twórcy pokusili się jednak o całkowicie nowy tryb rozgrywki wieloosobowej, pozwalający wcielić się w obie strony konfliktu.

PCPS4ANDiOS

Anomaly: Korea
Anomaly: Korea

Strategiczne 20 grudnia 2012

Kontynuacja zapoczątkowanego przez warszawskie 11bit Studios cyklu futurystycznych strategii tower offense. Akcja Anomaly: Korea rozgrywa się bezpośrednio po wydarzeniach ukazanych w pierwszej odsłonie serii, w której po finałowej bitwie w Tokio udało nam się zmusić przeciwników do odwrotu. Radość ze zwycięstwa nie trwała jednak długo, a wróg ponownie przypuścił atak na Ziemię, koncentrując siły tym razem na tytułowym Półwyspie Koreańskim. Mechanika rozgrywki stanowi kopię rozwiązań znanych z pierwowzoru, bazując na odwróconych zasadach popularnego gatunku tower defense. Zadaniem gracza jest więc przedrzeć się przez linie obrony wroga, co wymaga nie tylko ustalenia najlepszej trasy ataku, ale także wznoszenia potrzebnych budynków, produkcji kolejnych jednostek o różnych właściwościach oraz szybkiego reagowania na rozwój wydarzeń na polu walki. Całość, poza całkowicie nowym zestawem map, oferuje także kilka dodatkowych jednostek dla każdej ze stron konfliktu.

PCANDiOS

Anomaly: Warzone Earth HD
Anomaly: Warzone Earth HD

Strategiczne 11 sierpnia 2011

Anomaly: Warzone Earth HD (wydana następnie na pecetach jako Anomaly: Warzone Earth Mobile Campaign) to stworzona pierwotnie z myślą o urządzeniach przenośnych edycja debiutanckiej produkcji polskiego studia 11bit, reprezentującej gatunek tzw. odwróconego tower defense. Fabuła gry osadzona została w znanym z pierwowzoru uniwersum niedalekiej przyszłości i kontynuuje wątki zapoczątkowane w poprzedniczce. Niezmieniona pozostała także mechanika rozgrywki, łącząca elementy gry akcji ze strategią RTS, w której naszym zadaniem jest bezpiecznie przedostać się przez tereny zajmowane przez wroga. Do dyspozycji graczy oddana została zupełnie nowa kampania fabularna, złożona z 15 misji rozgrywających się na całkiem nowych mapach – przebudowanych pod kątem fabuły oraz specyfiki urządzeń mobilnych. Główną różnicę w stosunku do pierwowzoru stanowi zaś fakt, że podczas zabawy zrezygnowano z obecności dowódców na polu bitwy, tak więc rozkazy wydajemy bezpośrednio naszemu oddziałowi.

PCANDiOS

Anomaly: Warzone Earth
Anomaly: Warzone Earth

Strategiczne 8 kwietnia 2011

Debiutancka produkcja rodzimego 11bit Studios, założonego przez byłych pracowników studia Metropolis Software House. Anomaly: Warzone Earth stanowi połączenie dynamicznej gry akcji z taktyczną strategią czasu rzeczywistego i reprezentuje nieco inne podejście do popularnego gatunku tower defense. Akcja gry toczy się w 2018 roku, kiedy na Ziemi zaczynają się pojawiać tytułowe anomalie, a na ich terenie gromadzą się wielkie maszyny bojowe i eksterminują ludność cywilną. Gracz wciela się w dowódcę jednej z grup uderzeniowych, która zostaje wysłana do Bagdadu celem zbadania występujących tam zjawisk. Zasady rozgrywki przypominają wspomniane gry tower defense, a podczas zabawy kontrolujemy oddział złożony z kilku maszyn bojowych o różnych właściwościach. Zadaniem gracza nie jest tu jednak obrona bazy, ale atak na zajmowany przez przeciwnika teren oraz wykonanie szeregu zleconych misji. Całość oferuje tradycyjną kampanię fabularną oraz tryb wyzwań, w którym walczymy z kolejnymi falami wroga.

PCX360PS3