Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria The Guild - seria gier

The Guild 3
The Guild 3

Strategiczne 14 czerwca 2022

Trzecia odsłona serii osadzonych w realiach średniowiecznych strategii ekonomicznych z elementami RPG, zapoczątkowanej w 2002 roku pod egidą firmy JoWooD Entertainment. Opracowana tym razem na zlecenie Nordic Games gra The Guild 3 łączy kluczowe cechy swoich poprzedniczek z nowoczesną oprawą graficzną oraz szeregiem nowości i ulepszeń na gruncie mechaniki. W grze trafiamy więc po raz kolejny do średniowiecznego świata, pełnego wojen, sporów i intryg politycznych, aby z wolna wspinać się po szczeblach kariery. Charakterystycznym elementem rozgrywki jest zaś swoboda wyboru drogi, jaką podążymy do sukcesu. W zależności od preferencji gracza, możemy bowiem zostać arystokratą, kupcem, przestępcą lub kimkolwiek innym.

PC

The Guild 2
The Guild 2

Strategiczne 15 września 2006

Oryginalna hybryda gry RPG i strategii czasu rzeczywistego, stworzona przez zespół 4Head Studios. Gracz trafia do XIV-wiecznej Europy, czyli świata pełnego intryg, konfliktów i wojen. Głównym zadaniem, jakie przed nim stoi, jest wzbogacenie się, co można osiągnąć na różnorodne sposoby. Choć zabawę rozpoczynamy jako zwyczajny mieszkaniec miasta, szybko możemy rozwinąć się w dowolnym kierunku – nic nie stoi na przeszkodzie, by zająć się handlem, rzemiosłem, a nawet kradzieżą. Wykorzystując nadarzające się okazje, poszerzamy swoją strefę wpływów, powoli przeobrażając się we wpływowego burmistrza, głowę gildii lub barona przestępczego świata. Nic nas również nie powstrzymuje przed zadbaniem o przyszłość naszego biznesu i założeniem własnej dynastii albo poświęceniem się rozwojowi duchowemu i przyjęciem święceń kapłańskich. Deweloperzy postawili na pełną swobodę działań i realistyczne przedstawienie praw, jakimi rządziło się średniowiecze. The Guild 2 może się również pochwalić szczegółową, trójwymiarową oprawą graficzną – skok jakościowy w porównaniu z pierwszą odsłoną cyklu jest widoczny na pierwszy rzut oka.

PC

Europa 1400: The Guild
Europa 1400: The Guild

Strategiczne 18 października 2002

Europa 1400: The Guild to gra strategiczna z elementami cRPG, wyprodukowana przez ekipę deweloperską 4Head Studios. Gracz wciela się w mieszkańca jednego z europejskich miast u schyłku średniowiecza, a jego celem jest wykonywanie rozmaitych zadań przypisanych do wybranej przez siebie profesji (np. zostanie burmistrzem, dorobienie się fortuny na handlu, czy założenie arystokratycznej dynastii). Twórcy położyli duży nacisk na zgodność z historycznymi realiami.

PC