Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Opinie i oceny gry Disco Elysium

To strona z ocenami gry Disco Elysium. Główna ocena gry to średnia ważona ocen użytkowników, recenzenta GRYOnline.pl oraz ekspertów, którymi są nasi redaktorzy. Ocena użytkowników to średnia not wystawionych przez naszych czytelników grze na konkretnej platformie. Jeżeli dany tytuł posiada w serwisie recenzję z oceną, to w tym miejscu znajduje się wystawiona przez nas nota i ewentualna rekomendacja. Jeżeli gra nie miała jeszcze premiery, użytkownicy mogą wyrazić swoje oczekiwania w stosunku do niej. Nie wpływają one na ocenę gry po premierze. Oceny i oczekiwania są wyrażane w skali 10-punktowej. Gra jest dostępna na platformach PC.

Jak oceniamy gry, oceny redakcji, ocen czytelników?

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
29.10.2017 20:29
👍
1
zanonimizowany579358
105
Senator

Niezwykle ambitnie zapowiadająca się produkcja. Detektywistyczny erpeg? Starcia w formie tekstowych opisów rodem z książek? No, no, jako fan zarówno gier RPG, jak i kryminałów jestem zaintrygowany. Trzymam kciuki!

29.10.2017 20:37
domino310
👍
1
odpowiedz
domino310
63
Burzą Błogosławiony

Zapowiada się wyśmienicie, trzeba śledzić tą produkcję.

04.10.2019 14:17
Domin922
odpowiedz
1 odpowiedź
Domin922
14
Centurion
8.0

Ciekawe czy będzie wersja PL.

04.10.2019 14:22
drenz
drenz
64
Le réveil du lion

Wątpię. Nie znalazłem nawet informacji o językach jak niemiecki czy hiszpański. Przy takiej ilości tekstu prawdopodobnie języka polskiego nie będzie, albo będzie dodany po kilku latach, o ile gra się sprzeda.

15.10.2019 12:08
skałosz
1
odpowiedz
skałosz
16
Legionista

Nie kapuje tego, gdybym robił grę która kładzie duży nacisk na narracje, to bym dostarczył jak najwięcej różnych wersji językowych.

Oby była fajna fabuła.

15.10.2019 12:20
2
odpowiedz
karvimaga
107
Generał

Odpowiedz od tworcow. Przetlumaczone na polski

Gra będzie najpierw dostępna tylko w języku angielskim. Powodem tego jest liczba słów w grze. Bardzo chcielibyśmy, aby w przyszłości gra była dostępna w innych językach. Mamy nadzieję, że będziemy śledzić informacje o nadchodzących tłumaczeniach, takich jak chiński, polski, francuski, niemiecki i rosyjski

Wiec jest duza nadzieja ;)

16.10.2019 22:58
😐
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
domzz
63
Centurion

Ehhh szkoda... :(
Tak się napaliłem na Disco... a to okazuje się być grą tekstową ze świetną oprawą 3D.
Oceniam swoje zrozumienie angielskiego na 8/10 i mam momentami poważne problemy. Tyle tekstu dawno w grze nie widziałem.
Najgorsze jest to, że będąc w danej lokacji (przykład wiszący trup) można spędzić w niej ponad 2 godziny ( realne) czytając zalew tekstu i oglądać cały czas to samo ładne tło z jakimś dymkiem, czy papierem przelatującym od czasu do czasu.

Ogólnie RPG jest tu mało, a tyczy się głównie TEKSTU, bo można rozmawiać na przykład z własnymi myślami, cechami charakteru, które przekonują bohatera do powiedzenia czegoś w taki lub inny sposób.

Nazwałbym Disco tekstówką z elementami point&click.

Na plus:
- KLIMAT
- fabuła
- drobiazgowe procedury prowadzenia śledztwa
- oprawa wizualna i audio
- muzyka
- POSTACIE
- można pobić 12-latka ze schizofrenią, który wyzywa nas od ped***w
- zero poprawności politycznej
- dałem się nieźle wciągnąć zanim zorientowałem się, że zostałem nabrany przez autorów :(
- ABSTRAKCJA dosłownie wszędzie
- alkohol, narkotyki, zgnilizna, prawie jak w Fallout, tylko bez postapo
- Ktoś miał rewelacyjny pomysł!

Na minus:
- ZERO akcji (przynajmniej do momentu, w którym jestem)
- drobiazgowe procedury prowadzenia śledztwa, o których niestety musimy przeczytać milion zdań.
- decyzje nie prowadzą do niczego, a jest ich miliard, no chyba, że na końcu coś się stanie, ale czy ktoś do tego wytrzyma?
- nużące słabiutkie zadania w stylu znajdź but
- znajdź drugi but....
- gra dla baaaardzo wąskiego odbiorcy
- grafiki twarzy postaci na statycznych obrazeczkach bardzo różnej jakości
- Ktoś miał rewelacyjny pomysł i go spier....niczył.

Szkoda, bo jak na razie ode mnie 6.8, będę próbował dalej, ale zalew tekstu jest tak męczący, że nawet fajne obrazeczki tego nie umilą. Aż krzyczy o wersję PL.

17.10.2019 03:01
Vamike
Vamike
60
Konsul

Kazdy porzadny RPG w ojczystym jezyku zyskuje na tym mnóstwo.

19.10.2019 01:27
OMGItsBaron
0
Junior

1. Gra nigdy nie miała być grą akcji
2. Jest tu tyle tekstu bo celem twórców było sprawić, by gracz czuł się jak bohater książki - bo ta gra to w sumie interaktywna książka, tylko nie dla każdego.
3. Osoba znająca angielski nie będzie miała problemu z ogarnięciem co się dzieje i np. w lokacji z "wiszącym trupem" spędzi max 30min.
4. Nie każda konwersacja prowadzi w tej grze do podjęcia decyzji. Zdobywane umiejętności mogą wpływać na jej przebieg i ułatwiać w ten sposób prowadzenie śledztwa.
Przykład:
Muszę zdjąć "wisielca" z drzewa. Odpowiednio rozwinięta jedna z umiejętności i robię to bez problemu. Jeżeli jednak postawiłem na inne statystyki, będę musiał prosić o pomoc mieszkańców miasta.

17.10.2019 12:03
😍
odpowiedz
2 odpowiedzi
Harshmellow
1
Junior

Świetna gra, przypomina Planescape: Torment, ale osadzony w alternatywnym świecie z historią o detektywie-alkoholiku. RPG z dużą ilością tekstu, mniej więcej 10% dialogów jest czytanych.

Dialogi są na najwyższym poziomie, ostatnio tak dobre dialogi widziałem w starych cRPGach. Z tym, że są dostępne jedynie w języku angielskim, więc jeśli nie czytasz biegle angielskiego, to może to być problemem. Język jest też pełen makaronizmów, głównie z języka francuskiego. Autorzy obiecają, że tłumaczenia gry na kilka języków, w tym polski. Zatem można albo nauczyć się paru słów po angielsku albo zaczekać parę miesięcy na tłumaczenie.

Ta gra to pełnokrwisty RPG - rzucamy kością właściwie co chwilę. Wszystkie umiejętności dotyczą rozumienia świata, dialogów, znajdywania przedmiotów, typowych czynności w cRPGach. Ta gra nie ma walki typu starszych Final Fantasy albo Baldur's Gate - taki gameplay zupełnie by tu nie pasował. Walka odbywa się w dialogach, w większości przypadków najlepszą drogą jest uniknięcie przemocy.
Oczywiście jako że jest to RPG można zostać detektywem takim jakim się chce: poważnym, wariatem, groźnym, analitycznym, nacjonalistą, rasistą, komunistą, a nawet mentalistą.
Świat jest fikcyjny, ale przypomina lata 50-te społecznie i 80-te z powodu disco. Więcej nie chcę mówić, ponieważ odkrywanie świata jest dużą częścią tej gry.

Podsumowując, ta gra przenosi gracza w najlepsze czasy RPGów, takich jak Planespace i BG, wycinając nudną, powtarzalną walkę i zostawiając to co najciekawsze: fabułę, świat i postaci. Trudno naprawdę porównać tą grę do innych gier, ze względu na ogromną ilość tekstu można powiedzieć, że bardziej przypomina książki Huntera S. Thompsona, Charles Bukowskiego, czy serial True Detective.

Nie lubię ocen, które nic nie mówią, dlatego zamiast 10/10 zadam pytanie - czy warto zagrać w tą grę - TAK, ZDECYDOWANIE.
To jedna z najlepszych gier tego roku, prawdopodobnie NAJLEPSZY RPG W 2019.

18.10.2019 13:39
sector152
5
Legionista

Świetny komentarz,
Pozdrawiam ; )

19.10.2019 19:56
Dook8
Dook8
33
Chorąży

Twórcy obiecują, z ATOM RPG też obiecywali i na tym stanęło. Pathfinder Kingmaker w ogóle nie chcieli słyszeć o wersji PL. Czytam po angielsku książki, ale daleko mi do biegłości, czytam wolniej niż po polsku i przez to w granie w RPG z dużą ilością tekstu staje się lekko uciążliwe. No szkoda, ale pewnie prędzej ja podszlifuję angielski niż doczekam się tego żeby mieć interesujące mnie tytuły w ojczystym języku

19.10.2019 20:40
odpowiedz
3 odpowiedzi
taffer33
33
Centurion

Jakieś rady co do początkowych atrybutów? Lepiej jedno dać na maxa i byc beznadziejnym w pozostałych? Czy może lepiej być średnim we wszystkich? Czy może któraś z cech na 5, z czego jeden skill oznaczony może być maksymalny, inna cecha powiedzmy na 3, jedna na 2 i z jedną godzimy się, że będziemy mieć 1?

Czy któreś skille są bardziej przydatne od innych, czy gra uczciciwe wykorzystuje każdy w odpowiedniej ilości?

19.10.2019 21:25
Zdzichsiu
Zdzichsiu
80
Ziemniak

Lepiej podczas tworzenia postaci rozwinąć się po równo w jednej dziedzinie, np. atrybutach niebieskich. Potem w toku gry dodajesz do tych z innych dziedzin, których masz mniej. Jeśli nie zapisujesz przed każdym rzutem kostek, i tak będzie trudno osiągnąć wszystko, więc lepiej sprecyzować się na jednym polu. Warto zbierać też najróżniejsze ciuchy, by przed testami współczynników przebierać się i dodawać sobie dzięki temu bonusy do rzutów.

19.10.2019 21:51
taffer33
33
Centurion

Czyli skill checki nie są na zasadzie progów do przekroczenia i mogę każdą sytuację wygrać spamowaniem QS/QL przy odrobinie samozaparcia? ;)

20.10.2019 00:02
Zdzichsiu
Zdzichsiu
80
Ziemniak

Tak, współczynniki po prostu dodają wartości do rzutu kością i zwiększają procentowe szanse na sukces. W szczególnych sytuacjach możesz nawet wygrać w ogóle nie spełniając warunków, gdyż wyrzucenie dwóch szóstek powoduje automatyczny sukces. No ale to bardzo mała szansa.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze