Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Carbon Studio

Firma polski producent wydawca

Niezależne polskie studio deweloperskie z siedzibą w Gliwicach, założone w 2014 roku przez byłych pracowników firmy The Farm 51. Zespół koncentruje się na tworzeniu gier z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej. Poza tym Carbon Studio specjalizuje się w opracowywaniu wizualizacji architektonicznych z wykorzystaniem technologii VR i silnika graficznego Unreal Engine 4.

Historia

Historia Carbon Studio rozpoczyna się 1 lipca 2014 roku, kiedy to firma została założona przez Aleksandra Cabana, Błażeja Szaflika i Karolinę Koszutę, czyli byłych członków zespołu The Farm 51. Niedługo później nowo powstała ekipa wzięła udział w konkursie VR JAM, zorganizowanym przez firmę Oculus. Opracowana wówczas produkcja, czyli A.L.I.C.E. stworzone z myślą o goglach Samsung Gear VR, została ciepło przyjęta przez graczy.

Dlatego też deweloperzy postanowili kuć żelazo póki gorące i na jej bazie przygotować znacznie większy tytuł. ALICE VR, bo takie miano nosiła gra, która trafiła na komputery osobiste w październiku 2016 roku nakładem firmy Klabater, wymagało do działania gogli Oculus Rift lub zestawu HTC Vive. Tytuł, którego najmocniejszą stroną była wysokiej jakości oprawa graficzna (co było zasługą wykorzystania technologii Unreal Engine 4), odniósł umiarkowany sukces.

Niezrażeni tym faktem autorzy postanowili trzymać się obranej na początku ścieżki i rozpoczęli przygotowania do stworzenia kolejnej pozycji wykorzystującej gogle rzeczywistości wirtualnej. Mowa o The Wizards, czyli przygodowej grze akcji, która trafiła na komputery osobiste w 2018 roku. Równolegle autorzy pracowali też nad grą Hussariondynamiczną strzelanką, która w ciekawy sposób łączyła konwencję science fiction z elementami zaczerpniętymi z mitologii słowiańskiej oraz historii Polski. Ostatni z wymienionych projektów powstał przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przekazało na jego realizację 29250 złotych.


Wydawcy gier Carbon Studio

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Carbon Studio:


Klabater