Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Przedyskutuj Artykuł Ostatnie bitwy Napoleona

26.07.2001 11:56
1
zanonimizowany14
38
Legend

Czekamy na wasze opinie na temat artykułu Ostatnie bitwy Napoleona

26.07.2001 13:17
matchaus
😱
2
odpowiedz
matchaus
172
sturmer

Proszę o cierpliwość jesli chodzi o komentarz. Już moja drukarka wypluwa kolejne strony artykułu Pana Leo987. Znając talent autora niespocznę, nim nie przeczytam całości z wielką uwagą.
Pierwsza uwaga - taka na gorąco - to znakomity pomyśl, by prezentować artykuły "edukacyjne" tzn. związane z grami (tu konkretnie z cyklem Talonsoftu), lecz na dobrą sprawę czysto historyczne.
A do tego napisane z polotem i "ukraszone" grafiką. Doskonała idea - np. przy okazji ukazania się kolejnej FIF'Y można by przedstawić artykuł o historii football'u. Sam myślę o artykule na temat historii broni podwodnej, jaki mógbym napisać z okazji ukazania się (nadzieja...) Silent Hunter 2.
Cóż - przystępuję do lektury.

27.07.2001 03:53
3
odpowiedz
Kacper
1
Konsul

Coz za sympatycznie zlozony zbior cytatow!

30.07.2001 12:20
matchaus
😃
4
odpowiedz
matchaus
172
sturmer

Cóż - czas na garść uwag na temat artykułu.
Nie ukrywam, że artykuł przeczytałem z wypiekami na twarzy. Temat wojen napoleońskich był przeze mnie raczej pomijany w mojej "wojennej" edukacji, więc teraz był dobry moment by to nadrobić. Na wstępie muszę się zgodzić z przedmówcą - Kacprem, że istotnie jest to bardzo ciekawy zbiór cytatów. Taka niebanalna forma artykułu jest niezwykle interesująca.
Jeśli mogę być odrobinę krytyczny, to muszę powiedzieć, że dla mnie, jako dla laika przydałby się krótki opis głównych bohaterów tych zmagań. Poza ich fotografiami nie miałem pojęcia kim był np. Blucher... W trakcie lektury, zostało to później wyjaśnione, lecz już po umiejscowieniu danej postaci w tekście. Przykład - "„...W czasie rozmowy z Blücherem Wellington usłyszał strzały karabinowe, które dobiegały z południowego zachodu, a po chwili doszły do jego uszu głuche odgłosy armat. Obaj wodzowie pożegnali się natychmiast i rozjechali do swoich oddziałów."
Nigdzie wcześniej nie pada słowo wyjaśnienia na temat Blucher'a - o jego funkcji dowiaduję się później. Ale - jak już wspomniałem - jestem laikiem. Laikiem, który po przeczytaniu tego artykułu posiada mocne postanowienie poprawy. :)))
Podsumowując - artykuł był dla mnie (jak juz wspomniałem) pasjonującą lekturą. Proszę sobie wyobrazić, że nie miałem pojęcia, iz bitwa pod Waterloo miała taki a nie inny przebieg!
Cóż - pozostaje nadzieja, że cykl artykułów traktujących o historycznym (i nie tylko) podłożu gier komputerowych będzie miał swoja kontynuację.

31.07.2001 01:44
5
odpowiedz
zanonimizowany970
4
Centurion

Wielkie brawa :) A teraz poniewaz na poczatu bylo slodziutko - wiec dalej bedzie juz troszke wiecej dziegciu do tego dzbanuszka miodu. Jesli temat artykulu to "Ostatnie bitwy Napoleona" i autor rozpoczyna od bitwy pod Borodino, ktora stala sie poczatkiem konca Cesarz Francuzow, to czemu tak naprawde pisze tylko o bitwie pod Waterloo? W tej sytuacji tytul powinien imho brzmiec "Ostatnia bitwa Napoleona", moze sie czepiam (to typowe w internecie - czepia sie zamiast samemu cos zrobic) ale - tutul wprowadza czytelnika w blad - a to juz jest karygodne. Bitwa pod Waterloo byla najwazniejszym epizodem okresu "100 dni Napoleona" po jego powrocie do Francji z Elby.
IMHO - autor powinien wiecej miejsca poswiecic wlasnie kampanii 1812 i 1813 roku, kiedy to Napolen jeszcze silny probowal powstrzymac nieuchronne - swoja kleske. Takie bitwy jak Berezyna, czy Lipsk - byly swiadectwem geniuszu Cesarza. W pierwszej przeciez uchronil duza czesc swojej armii przed calkowitym rozbiciem - Ci, ktorzy przezyli i wrocili do Ksiestwa Warszawskiego i dalej do Francji zostali pozniej zalazkiem nowej armii wystawionej w 1813. Wreszcie Lipsk - Jesli spojrzymy na plan sytuacyjny bitwy i porownamy sily - powinnismy dojsc do wniosku, ze Napoleon nie ma najmniejszych szans, a przeciez wlaczyl z powodzeniem przez trzy dni i dopiero zdrada Armii Saskiej zmusila go do odwrotu. BTW - celowo przytaczam tu bitwy przegrane gdyz paradoksalnie to one swiadcza o geniuszu tego wodza - zwyciestwa w kampanii 1813 pod Lutzen czy Dreznem spowodowaly, ze wodzowie koalicji uzmyslowili sobie, ze tylko razem, zmuszajac Napoleona do walnej bitwy z udzialem wszystkich armii - rosyjskiej, pruskiej i austriackiej, moge go pokonac
Wreszcie nie ma najmniejszego slowa o kampanii 1814 roku, kiedy to Napoleon walczyl z wieloktronie przewazajacymi silami koalicji i doprowadzal wielkich wodzow koalicyjnych do rozpaczy i frustracji, ze nie moga go pokonac. To juz jest przeklamanie historyczne - po Lipsku Napoleon walczyl jeszcze ponad rok - poddal sie na jesieni 1814 roku po blyskotliwej kampanii we Francji, podczas ktorej nie mial jednak najmniejszych szans na powodzenie. Wreszcie Waterloo - podczas tej bitwy i w ogole kampanii 1815 roku to nie byl juz ten sam Napoleon.

Na koniec wyjasnienie - epoka napoleonska jest jednym z moich "konikow" historycznych, nie zlicze ile godzin przesleczalem, nad ksiazkami o Napoleonie - zreszta posiadam calkiem ciekawa kolekcje roznych publikacji min. ze serii Historyczne bitwy, do ktorej nalezy pozycja T. Malarskiego - w tej serii zostaly wydane rowniez pozycje - Berezyna 1812 i Lipsk 1813.
Jednak mysle, ze dla laikow jest to bardzo ciekawa lektrua, ktora moze (choc nie musi) zahcecic czytelnika do zapoznania sie z epoka, ktora przyniosla nam Polakom tak wiele nadziei i rownie wiele rozczarowan.

pozdrawiam

31.07.2001 07:49
6
odpowiedz
zanonimizowany101
23
Senator

witam po urlopie :)
lee_perry--> masz rację z tym tytułem "Ostatnie bitwy Napoleona" ale...nie ja jestem jego autorem :))) kiedy byłem na urlopie gry-online wysłały do mnie maila, którego nie byłem w stanie odebrać, gdyż mam dostęp do skrzynki tylko w pracy.

Jeżeli chodzi o bitwy. Ponieważ gry Talonsoft'u traktują o bitwie pod Borodino, Quatre Bras i Ligny oraz Waterloo, stąd taki a nie inny ich wybór. Artykuł jak informuję we wstępie jest UZUPEŁNIENIEM recenzji tych gier, dlatego nie wdawałem się w opisy całych kampanii ani sytuacji politycznej Europy. Ponieważ instrukcje do gier nie wiele mówią o samych bitwach i stąd pomysł zainteresowania gracza ich rzeczywistym przebiegiem.

Materiał pochodzi zreszta ze strony pana Włodzimierza Nabywańca, do którego link znaleźć można pod tekstem. Strona ta poświęcona jest szerzej tematowi Napoleona i znaleźć tam można opisy wspomnianych przez Ciebie bitew (Berezyna, Lipsk), a także sylwetki marszałków

pozdrawiam i dziękuję za dobre słowo :)

matchaus--> dokładnie tak samo było ze mną. Kiedy przeczytałem te opisy postanowiłem dokładniej poznać ten okres historii, co ma odbicie w tym iż:
- kupiłem trzy książki Łysiaka (Empirowy pasjans, Napoleoniada, Napoleon fortyfikator). Jedna już przeczytałem, i zacząłem drugą ...:)))
- przetłumaczyłem dokładny opis bitwy pod Waterloo (co do minuty można by rzec) dołączony do gry "Waterloo Napoleon's last Battle" - recenzja wkrótce i poiewm iż moment szarży to jeden z wielu takich jakie miały miejsce podczas jej trwania)
- nie zaniedbałem oczywiście łodzi podwodnych i przeczytałem książkę pana ...Uwaga!...Guntera Priena "Moja droga do Scapa Flow" - cud miód !!!

i na zakończenie powiem Wam że właśnie opracowuję stronę poświęconą grze "Waterloo Napoleon's last Battle" i mogę wam zdradzić iz znajdziecie tam dokładny opis bitwy, postaci, wydarzeń i składów wszstkich trzech armii...no ale to dopiero wkrótce

pozdrawiam

31.07.2001 08:02
matchaus
😊
7
odpowiedz
matchaus
172
sturmer

Witaj Leo!!!

Dziękuję za garść porad na temat "obowiązkowej" lektury. :)
Powiedz, gdzie jest do kupienia książka Priena, gdyż pozycje Łysiaka znajdę bez trudu.
Acha - oczywiście poproszę o odrobinkę wspomnień z wakacji. :)))

matchaus
P.S. proponuję przenieść się do wątku o SH2 jako bardziej odpowiednim do tego typu rozważań.

31.07.2001 08:21
Adamus
😊
8
odpowiedz
Adamus
272
Gladiator

Witaj Leo, pozdrowienia dla Mariolki :-)))). Jak tam po urlopie? Na pogodę to chyba nie mogłeś narzekać, co?
Artykuł przeczytałem z zaciekawieniem (aczkolwiek ten rozdział historii niezbyt mnie interesuje), Łysiaka też lubię poczytać (Szachista, Flet z mandragory). Widzę że specjalizujesz się nie tylko w historii hokeja ;-))))

31.07.2001 08:28
😊
9
odpowiedz
zanonimizowany101
23
Senator

Adamus--> cześć. dziekuję za pozdrowienia, Olka także pozdrawia (choć nie osobiście - może tu będzie zaglądać, nie wiem). Pogodę miałem super (jeden dzień padało a reszta słonko).
No to po hokeju i okrętach podwodnych przyszła kolej na Napoleona :))))...może jeszcze uda mi się Ciebie zaskoczyć :))))))

31.07.2001 17:29
10
odpowiedz
zanonimizowany970
4
Centurion

No tak zwracam w takim razie zwracam honor. Tylko skad im sie wzial taki wybor - miedzy Borodino, a kampania 1815 roku bylo tyle ciekawych i WAZNYCH wydarzen (czyt. bitew) :)

pozdro i 3maj tak dalej

Przedyskutuj Artykuł Ostatnie bitwy Napoleona