Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

gameplay.pl Wstęp do tabu Call of Duty 2 The Waffen SS Edition

15.02.2019 21:44
Hydraulik333
1
1
Hydraulik333
26
Chorąży

Przepraszam,ale mam taki problem... ponieważ nie moge napisac komentarza pod tematem ,,W co gracie w weekend" RE2 Remake,lecz jednak tu moge. Czy ktoś moze mi pomóc? Czy może nie ma leku na to? XD

post wyedytowany przez Hydraulik333 2019-02-15 21:46:21
17.02.2019 13:33
squaresofter
2
odpowiedz
1 odpowiedź
squaresofter
43
W co gracie w weekend?

gameplay.pl

@Hydraulik
Jak chcesz napisać koment pod 'W co gracie' to wybierz opcję 'wszystkie komentarze' pod tekstem. To przeniesie Cię do mojego wątku na GOLu. Tam wystarczy się zalogować na profil na GOLu i spokojnie napiszesz komentarz.

17.02.2019 18:39
Hydraulik333
👍
2.1
1
Hydraulik333
26
Chorąży

Strasznie ci dziękuję!!!

21.02.2019 20:52
3
odpowiedz
1 odpowiedź
Eri_Lyout
1
Junior

Abstrahując już od niskiej pod względem technicznym i językowym wartości tekstu, chciałbym zwrócić uwagę jego autorowi na niekonsekwencję, wokół której zbudował swój pogląd na kwestię "złych kolesi" w grach.
Zbrodnia zawsze pozostanie zbrodnią, bez względu na jej skalę i poziom okrucieństwa. Dlaczego zatem autor oburza się, widząc możliwość zagrania niemieckim żołnierzem podczas ostatniej wojny światowej, a nie ma żadnego problemu z wcielaniem się w Aliantów, którzy np.:
- zniszczyli doszczętnie Drezno, zabijając w ciągu jednej doby kilkadziesiąt tysięcy ludzi, w bezsensowym akcie bombardowania mieszkalnej części miasta
- dokonywali gwałtów na włoskich kobietach, wkraczając na tereny Półwyspu Apenińskiego w latach 1943-1944
- tworzyli obozy koncentracyjnej dla swoich obywateli, którzy byli japońskiego pochodzenia
- zrzucili 2 bomby atomowe na pełne cywilów miasta
Wojna zawsze pozostanie kompilacją okrucieństw obu stron, bez względu na to, czy za 70 lat ludzie będą grać żołnierzami jednej, czy drugiej strony. Pytanie brzmi tylko, gdzie jest granica dobrego smaku, bo faktycznie, The Waffen SS Edition może być przesadą, ale bezrefleksyjne uśmiercanie Niemców też nie jest niczym porządnym.

22.02.2019 19:21
😐
3.1
Matihias
45
Chorąży

@Eri_Lyout
Nawiązując do poprawności językowej i technicznej- pracuję nad tym.
Następnie, ja nie pisałem o niemieckich żołnierzach, a o bandytach z SS, a dokładnie rzecz ujmując- o bandytach z Waffen SS. Niemieccy żołnierze to tylko Wermacht.
W odniesieniu do wymienionych Alianckich dokonań: Drezno miało charakter terrorystyczny, ale Luftwaffe lepsze nie było, gwałty na Włoszkach (w sumie wtedy gwałcono wszystkich, nie tylko kobiety- beduini służący dla Francuzów nie znali żadnych świętości) były zbrodniami, ale trudno doszukiwać się w tym zaplanowanych akcji na miarę działalności SS, obozom internowania dla Amerykanów japońskiego pochodzenia naprawdę daaaaaaaaaaleko do niemieckich obozów zagłady, a bombardowania atomowe zbrodniami nie były, Japończycy mieli po prostu za słabą obronę przeciwlotniczą. To co wyprawiali Japończycy na podbitych przez siebie terytoriach spokojnie można zaliczyć do zbrodni wojennych i przeciw ludzkości.
Nie zgodzę się również z "bezrefleksyjnym uśmiercaniem Niemców". Przynajmniej w dwóch głośnych tytułach bierzemy udział w zbrodni wojennej jaką jest rozstrzelanie jeńców wojennych: w Call of Duty: World at War, wcielając się w czerwonoarmistę zabijamy niemieckich jeńców wojennych i w Call of Duty: WWII mamy możliwość, ale nie musimy, zabić jeńców wojennych.
Temat zbrodni wojennych, zbrodni przeciw ludzkości czy okrutnych mordów w grach komputerowych jest naprawdę ciekawy, na pewno kiedyś poruszę go szerzej. Na razie jednak piszę o komunizmie w grach komputerowych, co za łatwe nie jest.

22.02.2019 19:54
4
odpowiedz
1 odpowiedź
Eri_Lyout
1
Junior

@Matihias
Pozwolę sobie przeanalizować Twoją wypowiedź po kolei, pozwolisz, że będę cytował.
"nie pisałem o niemieckich żołnierzach, a o bandytach z SS, a dokładnie rzecz ujmując- o bandytach z Waffen SS. Niemieccy żołnierze to tylko Wermacht. "
Pisałeś o niemieckich żołnierzach z Waffen SS, Niemcy to nie nie tylko Wehrmacht.
"Drezno miało charakter terrorystyczny, ale Luftwaffe lepsze nie było."
Niemoralnym jest usprawiedliwianie zbrodni kontrzbrodnią - to że Luftwaffe lepsze nie było (choć w bombardowaniach dywanowych to alianci zachodni wiedli prym), nie usprawiedliwia terrorystycznego i bestialskiego zachowania alianckich armii powietrznych bombardujących Drezno, Hamburg, czy Tokio.
"gwałty na Włoszkach (w sumie wtedy gwałcono wszystkich, nie tylko kobiety- beduini służący dla Francuzów nie znali żadnych świętości) były zbrodniami, ale trudno doszukiwać się w tym zaplanowanych akcji na miarę działalności SS"
Otóż na Waffen SS składały się jednostki frontowe, które nie brały udziału w prowadzeniu obozów koncentracyjnych i zagłady. Oczywiście skala zbrodni W-SS jest zdecydowanie większa, ale odsyłam do mojego pierwszego komentarza.
"obozom internowania dla Amerykanów japońskiego pochodzenia naprawdę daaaaaaaaaaleko do niemieckich obozów zagłady" Faktem jest, że warunki amerykańskich obozów dla obywateli japońskiego pochodzenia były bardzo złe, to na pewno nie tak złe, jak obozy koncentracyjne III Rzeszy - ale dalej odsyłam do mojego pierwszego komentarza.
"a bombardowania atomowe zbrodniami nie były, Japończycy mieli po prostu za słabą obronę przeciwlotniczą."
Co to w ogóle znaczy, to oburzające zwalać winę za doszczętne zniszczenie dwóch miast o marginalnym znaczeniu strategicznym przy użyciu broni, której siły rażenia do końca się nie okiełznało, a która zabiła w ciągu kilku chwil kilkadziesiąt tysięcy ludzi, na słabą obronę przeciwlotniczą.
"To co wyprawiali Japończycy na podbitych przez siebie terytoriach spokojnie można zaliczyć do zbrodni wojennych i przeciw ludzkości."
Oczywiście, że tak, ale dalej kontrzbrodnia dalej jest zbrodnią - odsyłam do pierwszego komentarza.
"Nie zgodzę się również z >>bezrefleksyjnym uśmiercaniem Niemców<<"
Ale co to ma do rzeczy? Przecież te dwa wymienione przez Ciebie tytuły nie wywołały żadnej w zasadzie burzy. Bardziej kontrowersyjna dla opinii publicznej była stylistyka CoD:WaW, gdzie ręce i nogi latały na prawo i lewo.

Twoja wypowiedź jest niestety przykładem podwójnych standardów, niekonsekwencji oraz braków w wiedzy. Widzę, że próbujesz ją pogłębić, ale na zerojedynkowe sądy, jakie popełniłeś, jest zdecydowanie za wcześnie.

post wyedytowany przez Eri_Lyout 2019-02-22 19:55:14
22.02.2019 21:05
4.1
Matihias
45
Chorąży

@Eri_Lyout
Stawianie znaku równości pomiędzy zbrodniami wojennymi Aliantów a Hitlerowcami i Japończykami jest złe. Zbrodnie alianckie mają charakter czysto wojenny, hitlerowców NIE. Barbarzyńskie mordy Niemców były przekalkulowane na zimno i wychodziły poza ramy "ogólnie przyjęte". Dlatego przeszły do historii. Pański relatywizm historyczny bardzo mnie nie pokoi, pański "znak równości" pomiędzy zbrodniami też. W tym wypadku "znak równości" jest niedopuszczalnie historycznym uproszczeniem. Tutaj nie ma problemów z moimi domniemanymi "podwójnymi standardami, niekonsekwencją i brakiem wiedzy". Tutaj jest problem z pańską reinterpretacją historii i faktami z tym związanymi. Takie zabawy z historią zawsze kojarzyły mi się z wybielaniem jednej ze stron przez wypominanie drugiej jej uczynków. Tak samo ssmani nigdy nie będą dla mnie żołnierzami, bo oficjalnie nimi nie byli.
Panie Eri_Lyout, nie chcę dalej prowadzić tej akademickiej dyskusji bo do niczego ona nie doprowadzi. Artykuł nie był poświęcony zbrodniom wojennym i przeciw ludzkości w grach wideo, tylko dość paskudnemu modowi. Ale niewątpliwie dał mi Pan wiele do myślenia.

post wyedytowany przez Matihias 2019-02-22 21:13:07
22.02.2019 20:09
5
1
odpowiedz
zanonimizowany631395
120
Legend

W sumie dowiedziałem się z tego tekstu, że jest jakiś mod do Call of Duty 2 i jest on dosyć gówniany i zrobiony na odwal bez pomysłu, mający zainteresować chyba tylko podmianą czapek i kolorów mundurów.

Mam jeszcze taką uwagę co do stylu pisania. Zamiast słownictwa nacechowanego emocjonalnie staraj się może używać argumentów. Zamiast pisać o "bandytach SS" napisz co takiego robili, a ocenę zostaw czytelnikowi. Jeśli uważasz, że to oczywiste, że SS byli bandytami, to tym bardziej po co miałbyś to pisać. Bo obecnie wartość tego tekstu jest na poziomie rosyjskiej propagandy o "zgniłym zachodzie" albo obecnej władzy w Polsce o "leniwej opozycji".

post wyedytowany przez zanonimizowany631395 2019-02-22 20:18:57
22.02.2019 22:47
6
odpowiedz
Eri_Lyout
1
Junior

@Matihias
Nie prowadzę z Tobą żadnej akademickiej dyskusji, stwierdzam jedynie niekonsekwencję i podwójne standardy w Twoich sądach. Bo jak mam rozumieć twierdzenie, że "Takie zabawy z historią zawsze kojarzyły mi się z wybielaniem jednej ze stron przez wypominanie drugiej jej uczynków.", kiedy wcześniej usprawiedliwiasz przykładowe alianckie zbrodnie niemieckimi (choćby fragment o Luftwaffe). Nigdzie nie postawiłem znaku równości pomiędzy tymi wymienionymi przeze mnie zbrodniami alianckimi, a niemieckimi. Zbrodnia jednak zawsze jest zbrodnia, a usprawiedliwianie jej inną zbrodnią, nawet dużo gorszą, jest wątpliwie moralne. Cel nie uświęca środków, jakie środki taki cel.
Nie pozwolę sobie też na przypiecie mi łatki człowieka bez kręgosłupa moralnego. Relatywistą w tej dyskusji jestes Ty, bo spogladasz na historię z perspektywy zwycięzcy i w ten sposób tylko ja oceniasz. Piszesz o zbrodniach o charakterze wojennym, co jest kompletna bzdura i brakiem wiedzy. Na domiar złego nie odnosisz się nawet do mojego poprzedniego komentarza.
To rzeczywiście koniec dyskusji, brakuje tu głębszego spojrzenia na problem.
Niemniej życzę powodzenia w zglebianiu tego tematu, bo z pewnością na to zasługuje.

gameplay.pl Wstęp do tabu Call of Duty 2 The Waffen SS Edition