Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Symfonia C++, warto, czy rozejrzeć się za czymś innym?

05.04.2014 16:00
maly_17a
1
maly_17a
155
Senator

Symfonia C++, warto, czy rozejrzeć się za czymś innym?

Witam. Ciężko mi było dobrać kategorię, bo raczej chodzi mi o dział programowania, a nie o same 'książki'. Na czym skupić się na chwilę obecną, ciągle warto kupować tę książkę? Ja sam mam tylko podstawy pascala i C (tyle, co na uczelni, więc pewnie umiem prawie nic), nawet zbytnio nie mam rozeznania, czy mi się może przydać znajomość C++ na rynku pracy (na pewno mi się przyda na uczelni, będę miał w następnym semestrze C++). Szczerze, to nawet sam nie wiem co bym chciał robić :V. Ale jak w tytule, warto sięgać po tę książkę i opanować nieco C++, czy teraz inne pozycje książkowe/języki są 'na czasie'?

05.04.2014 16:09
david_fc
2
odpowiedz
david_fc
76
Generał

Thinking in C++ - najlepsza moim zdaniem, Symfonia jest napisana raczej dla młodszych osób, które nie mają pojęcia o programowaniu, jeśli masz już jakieś podstawy to zdecydowanie najlepsza pozycja do nauki : )

05.04.2014 19:47
Halas6
3
odpowiedz
Halas6
94
Ksiadz Proboszcz

A ja ci mogę polecić symfonie. Sam rok temu się z niej uczyłem i gość bardzo dobrze tłumaczy każde zagadnienia na banalnych a czasami śmiesznych przykładach. polecam przeczytać sobie przykład z rozdziału o Przyjaźni :D

05.04.2014 19:54
Wooler
4
odpowiedz
Wooler
81
Konsul

Na podstawie tego wiesz bardzo polecam ci Symfonię. Jeżeli tematyka cię ciekawi to poza głodem wiedzy ( :P ) także lekki i luźny (bez rezygnowania ze skuteczności nauczania) styl zachęca do czytania kolejnych rozdziałów.

06.04.2014 01:35
5
odpowiedz
Night Prowler
71
Konsul

Jeśli wiesz tyle ile twierdzisz to faktycznie najlepiej byłoby zacząć od Symfonii. Thinking in C++ skupia się praktycznie rzecz biorąc tylko na programowaniu obiektowym i wymaga już znajomości podstawowych konstrukcji czy chociażby tego czym są wskaźniki. Od siebie mógłbym także polecić darmowy kurs Xion'a "Od zera do gier kodera" - wbrew pozorom przyda się każdemu początkującemu, nie tylko tym którzy chcą tworzyć gry - dosyć dobrze opisuje programowanie w C++, od totalnych podstaw na takich rzeczach jak szablony i wyjątki kończąc.

Baj de łej, jeśli nie przeszkadza Ci angielski to Thinking in C++ możesz pobrać ze strony autora (tak pierwszą jak i drugą część).

A w kwestii tego jakie języki są na czasie - olej to i wybierz po prostu ten w którym będziesz dobrze się czuł. Najlepiej jest spróbować pisać w kilku i później zdecydować który jest dla Ciebie najlepszy, najprzyjemniejszy i najwygodniejszy. Wszelkie podstawowe konstrukcje i ogólne zasady są wspólne praktycznie dla wszystkich języków programowania, pomniejsze różnice za to rozwiązuje dobra dokumentacja. No i im więcej języków znasz tym łatwiej idzie Ci nauka kolejnych, pozwala to też bardziej obiektywnie spojrzeć na język który wybrałeś (jego wady i zalety).

06.04.2014 18:48
maly_17a
6
odpowiedz
maly_17a
155
Senator

Kto by się zajał w sobotę wieczorem/nocą tematem, jak nie ludzie z branży? No dzięki za zaangażowanie w temat :)

Moja wiedza właśnie nie sięga zbyt ponad wskaźniki, tzn były i dalsze działy, aż do bodajże wprowadzenia struktur zagnieżdżonych, ale wtedy niezbyt się tym wszystkim interesowałem (raczej dla tego, że programowanie było dla mnie nowością i niezbyt to wszystko rozumiałem). No to już mam mniej więcej opinie ludzi, którzy siedzą w temacie, a nie puste komentarze na sklepowych witrynach, na pewno to będzie pomocne. W pdf można dostać na necie wiele rzeczy, myślę, że skorzystam przed zakupem, a korzystną książkę i tak kupię, bo dobrze mieć IMO na papierze.

06.04.2014 19:08
😊
7
odpowiedz
Łysy.
73
Konsul

Symfonia to świetny podręcznik, od niego zaczynałem swoją naukę programowania, dobrze na tym wyszedłem, polecam :)

Jeśli chodzi popularność języków, to cóż, tu wiele się nie zmienia, C, C++, Java, Python i C# to najważniejsze imho języki obecnie. Aczkolwiek każdy z nich jest stosowany w innych dziedzinach.

Jeśli zaś o naukę chodzi, to nie bez powodu wszystkie uczelniane kursy zaczynają się właśnie od C++, to język nienajłatwiejszy, ale jeśli uda Ci się opanować jego zawiłości, późniejsza nauka innych języków będzie czystą przyjemnością :)

06.04.2014 19:23
Vaerin
😊
8
odpowiedz
Vaerin
111
Generał

późniejsza nauka innych języków będzie czystą przyjemnością

Tylko imperatywnych.

jeśli nie przeszkadza Ci angielski

Język angielski to jedyny język, który powinien znać każdy programista.

---------------

Od siebie polecam na początek Pythona, który jest łatwy i uczy robić wcięcia w kodzie :D
Można też szybko przejść do robienia prostych gierek, stron internetowych, aplikacji z gui lub zmienić język na inny wedle woli. C i C++ są ciężkie do opanowania. Trzeba mieć wiele wytrwałości by się ich nauczyć.

Pythona można się uczyć bez instalowania czegokolwiek tu: http://www.codecademy.com/tracks/python

Forum: Symfonia C++, warto, czy rozejrzeć się za czymś innym?